Tradiční pojištění vozidel umírá. Autonomní auta vyžadují jiný přístup


			Tradiční pojištění vozidel umírá. Autonomní auta vyžadují jiný přístup
15.9.2017 Spektrum, Pojistný trh

Vývoj na trhu automobilů s sebou přináší zásadní dopady do branže pojištění. Ve své aktuální studii o vývoji na německém pojistném trhu 2017 uvádí Aon Risk Solutions jako hlavní důvod trend autonomních vozidel. Nicméně umírání současného pojištění bude pomalé a dlouhé.

„Často přichází revoluce tak rychle, že i etablovaní úspěšní tržní hráči nejsou schopni reagovat,“ říká Hartmuth Kremer-Jensen, člen vrcholového vedení Aon Risk Solutions Německo. Zatímco ve Spojených státech Elon Musk prezentuje se svojí firmou Tesla pilně nová elektromobily, v Německu běží živá diskuse o výfukových plynech. Přitom všichni vědí, jak to celé dopadne. Kremer-Jensen předpovídá: „Spalovací motory dříve, nebo později zmizí. A z dlouhodobého hlediska se prosadí autonomní auta.“

Tento trend je podle něj neodvratný. Na konci tohoto vývoje si dokonce řidič vozu už ani takové označení své pozice nezaslouží: „Stane se pouze pasažérem. Vývoj proběhne v několika stupních automatizace: od poloautomatického řízení přes vysoce automatizované a plně automatické, až po nejvyšší stupeň – autonomní řízení,“ vysvětluje evoluci Kremer-Jensen.


Čtěte také: Podnikání bez rizika pro živnostníky a malé firmy. Přichází unikátní pojištění faktur


Expert Aon Risk Solutions si je jistý s předpokladem, že nehody vozidel a výše škod budou postupně s náběhem automatizace klesat. Podle něj vznikne nová situace: „Pojištění aut v dnešním pojetí bude pak pro vozidlo prakticky bezvýznamné, včetně těch havarijních složek. Dokonce i živelní pojištění budou nedůležitá. Auta propojená do sítí se mohou například sama vyhnout jízdě při krupobití. A také krádež auta bude významně ztížena.“

Z vývoje budou profitovat především zákazníci pojišťoven. „Podniky s flotilou aut mohou počítat s tím, že budou moci platit na pojistném méně. Pojišťovny totiž budou postupně s trendem k autonomním autům nově bojovat o tržní podíly zvýhodněným pojistným,“ uzavírá Kremer-Jensen.

Celý text zprávy ze studie Aon Risk Solutions k německému pojistnému trhu 2017 je k dispozici ZDE.

Zdroj: www.aon.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články