Poroste pojistné? S nástupem autonomních aut počítají Rakušané se vším


			Poroste pojistné? S nástupem autonomních aut počítají Rakušané se vším
5.9.2017 Spektrum, Technologie

Všeobecně skloňovaná auta bez řidiče (a nemyslíme tím vozidla s dámou za volantem) přinesou na silnice určitě řadu výhod, zejména méně stresu a více bezpečí. Podle aktuálního průzkumu v sousedním Rakousku však většina respondentů počítá u autonomních aut se zdražením pojistného.

Už koncem loňského roku křižovala rakouské silnice první autonomní auta, i když samozřejmě zatím v testovacím provozu. A u toho ještě chvíli zůstane – samořiditelná vozidla se ještě dlouho nestanou masovým jevem. Nicméně experti v oboru pojišťovnictví si už nějaký čas lámou hlavu, jaké rozporuplné důsledky taková autonomní flotila aut přinese do cenotvorby.

Analytici z agentury Makam Research GmbH se v aktuální studii zajímali o to, jaká očekávání spojují Rakušané s provozem automatických aut. K tomu poptali v červnu tohoto roku na 500 respondentů ve věku od 15 let.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Srpnové postřehy


Největší efekt spatřují naši jižní sousedé v úbytku stresu za volantem: 66 % odpovídajících to uvedlo jako hlavní bod. A to znamenalo první příčku na seznamu celkem jedenácti různých kladných aspektů. S pozitivními účinky pro bezpečnost jiných účastníků provozu počítá 57 % dotázaných a přibližně stejný podíl uvedl jako kladný efekt také lepší bezpečí pro pasažéry v autonomním autě.

Nicméně respondenti zmiňovali i negativa spojovaná s tímto fenoménem. A ta se týkala hlavně finanční stránky. Naprostá většina, totiž 92 %, předpokládá s ohledem na využití nejnovějších technologií podstatný růst pořizovacích nákladů na auto. Bezmála dvě třetiny (65 %) konstatovaly, že ten samý vývoj bude provázet i náklady na provoz vozidla.


Mohlo by vás zajímat: Zákaz provizí se v Německu nekoná


A celých 60 % projevilo své přesvědčení, že i pojistné půjde nahoru. To je sice poněkud v rozporu se zmiňovanými bezpečnostními plusy v provozu, nicméně respondenti jsou v tomto ohledu dosti skeptičtí. Jen 31 % dotázaných vyslovilo opak, totiž že pojistné zlevní.

Očekávané efekty samořiditelných aut v Rakousku

Negativa Aspekt Pozitiva
26 % stres z jízdy autem 66 %
32 % bezpečnost pro ostatní účastníky provozu 57 %
29 % bezpečnost pro pasažéry auta 56 %
26 % plynulost provozu       54 %
35 %    nehody 51 %
40 %    doba jízdy 43 %
39 % zkoušky v autoškole  33 %
60 %    náklady na pojištění    31 %
32 % parkování /parkovací místa   30 %
65 % náklady na provoz auta 25 %
92 %    náklady na pořízení auta 6 %

 

Zdroj: Makam GmbH

 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články