Záhadná nemoc: Dlouho trvající covid a jeho implikace


			Záhadná nemoc: Dlouho trvající covid a jeho implikace
10.5.2023 Spektrum, Zdraví

Renomovaný Swiss Re Institute (SRI), který se zabývá zejména výzkumem v oblasti pojištění a pojišťovnictví, zveřejnil studii o dlouhodobých rizicích vyvolaných infekcí Covid-19. Tento problém se stává stále jasnějším a má také jisté dopady na pojistitele.

V úvodu studie SRI uvádí, že od počátku pandemie Covid-19 mnozí přeživší oznamovali, že po řadě týdnů či měsíce od akutní fáze infekce čelí zdravotních potíží. V odborné sféře se pro tyto dlouhodobé dopady Covid-19 začal používat pojem „dlouho trvající covid“ (Long Covid). SRI zmiňuje, že dlouho trvající covid či post-akutní reziduální symptomy Covid-19, má řadu definic, jež se liší podle zemí nebo podle výzkumné studie. V každém případě dlouho trvající covid zahrnuje řadu organismus oslabujících fyzických a psychologických symptomů, které se obvykle začínají projevovat 8–12 týdnů od počátku koronavirového onemocnění. Tyto symptomy jsou odlišné od těch, které nemocné osoby pociťovaly v průběhu počáteční infekce. SRI k tomu dodává, že nyní je pouze málo objektivních testů k posouzení či změření hlášených symptomů.


Mohlo by vás zajímat: Ivan Špirakus: Tváří v tvář ruské agresi se pojišťovnictví zachovalo ukázkově


V první vlně Covid-19 patřily mezi symptomy zejména suchý kašel, vysoká horečka a nedostatečné dýchání. Vyvíjely se s novými variantami a ve vazbě na vakcinaci a obnovení imunity pak způsobovaly méně závažné respirační problémy podobající se chřipce. Varianta Omicron, která se objevila na konci roku 2021, byla sice více přenositelná, ale způsobovala mnohem mírnější symptomy než předchozí vlny. Symptomy dlouho trvajícího covidu se liší od akutní infekce. Okamžité a patrné symptomy Covid-19, jakou jsou kašel a horečka, ustupují a objevují se nové symptomy a zároveň jiné reziduální symptomy přetrvávají.

U pacientů s Covid-19, kteří byli hospitalizováni nebo pod lékařskou kontrolou a onemocnění přežili, dochází k postupnému uzdravování. Nicméně některé studie tvrdí, že 3 % populace následně oznamují symptomy, jež ovlivňují jejich denní život, jako jsou například špatné dýchání, únava, mozková mlha, přičemž jiné studie poukazují na pokles symptomů dlouho trvajícího covidu z 19 % na 11 % v průběhu 6 měsíců. Mnohé z těchto symptomů je obtížné pozorovat nebo kvantifikovat a jen zřídka vedou k akutní hospitalizaci nebo lékařské pozornosti.


Mohlo by vás zajímat: 2022: Lloyd´s vykázal pojistné +19 %. SCOR reportuje čistou ztrátu


SRI dále upozorňuje, že dlouho trvající covid je stále ještě nově se vyvíjející problém s různými variacemi. I když zatím neexistuje nějaký standardizovaný způsob utřídění symptomů, tak určitě je možný přístup dle lékařské odbornosti či specializace. Z tohoto pohledu se symptomy dají členit na:

  • neurologické symptomy – únava, mozková mlha, bolesti hlavy, změny čichu (anosmia/dysosmia) a blouznění,
  • psychiatrické symptomy – deprese, úzkost,
  • kardiorespirační symptomy – včetně bolesti na hrudi a vážných potíží s dýcháním,
  • systemické/zánětlivé symptomy, břišní symptomy, bolesti svalu a změny kůže a vlasů.

Lékařská věda není podle studie SRI doposud schopná identifikovat počátek a náchylnost k dlouho trvajícímu covidu. Zatímco hlavní příčina následuje po onemocnění covidem, tak nedávné studie přicházejí se závěrem, že 30 % případů dlouho trvajícího covidu, kdy jsou oznámeny 3 nebo více symptomů, jsou neznámé příčiny, to značí, že mohou být způsobeny příčinou bez jakékoli vazby na Covid-19. Takže riziku dlouho trvajícího covidu mohou čelit jak pacienti, kteří prodělali závažný akutní covid, ale stejně tak pacienti s mírnými symptomy a dokonce pacienti bez symptomů.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Šanci reformovat penze jsme už prošvihli


Virus SARS-CoV-2 (tj. virus, z něhož je Covid-19 odvozen) může přetrvávat v tkáni, která je pak označována jako virový rezervoár, a to u některých osob trpících dlouho trvajícím covidem, kde může opětně vyvolat imunitní odpověď.  Je známo, že akutní Covid-19 může způsobit imunitní dysregulaci (dysfunkci). Virální rezervoár může ovlivnit srážení krve, záněty nervové tkáně a poškození nervů.  

Je pravděpodobné, že jednotliví pacienti s diagnózou dlouho trvajícího covidu mají rozdílné základní biologické vybavení či faktory, jež mají vliv na jejich symptomy. Centra pro kontrolu nemocí a prevenci USA (US Centers for Disease Control and Prevention) vymezují skupiny osob, jež jsou více náchylné k dlouho trvajícímu covidu takto:  

  • lidé, kteří byli hospitalizováni nebo čelili závažnějšímu Covidu-19, zejména ti, kteří potřebovali intenzívní péči,
  • lidé se zásadními zdravotními obtížemi už před Covid-19,
  • lidé bez vakcinace proti Covid-19,
  • lidé, kteří čelí multisystémovému zánětlivému syndromu (multisystem inflammatory syndrome), a to během nebo po nemoci Covid-19.

SRI k této klasifikaci podotýká, že skupiny pacientů náchylných k dlouho trvajícímu syndromu se mohou lišit podle zemí či regionů, jelikož přístupy se mohou různit podle možností zdravotní péče, podle angažovanosti pacientů a podle opcí péče.


Mohlo by vás zajímat: Obchod v pojišťovně Simplea povede Kamil Holánek


Ve sledované studii SRI je věnována pozornost i rizikům pro pojistitele. Vychází se z toho, že Covid-19 se stává endemickým. Valná většina osob – vakcinovaných či nikoli – bude nakonec nakažena virem a to by také mělo platit pro pojištěnou populaci. Nedávné studie dokládají, že dlouho trvající covid a zdravotní implikace z opakovaných infekcí Covid-19 mohou zvýšit dopady nemoci na celou populaci. To by mohlo vést k dodatečným nákladům na zdravotní péči, které by musela společnost vydat. Pojišťovací podniky by mohly pocítit doprovodné projevy ve svých pojistných kmenech. Je však pravděpodobné, že časem se Covid-19 stane sezónní záležitostí při opakovaných vlnách.

Počátečním rizikem pro pojistitele bylo zvýšení pojistných plnění u pojištění invalidity z titulu duševního zdraví a s dlouho trvajícím covidem spojených obtíží týkajících se svalů a kostí a také poškození fyzického stavu. V současné době se však jeví, že v rámci oboru nedochází k nárůstu těchto pojistných plnění. V některých zemích je nyní registrována nadměrná kardiovaskulární úmrtnost a nemocnost. Zjištění vyplývající z nedávno provedených studií naznačují, že alespoň určitý podíl z toho by mohl být způsoben komplikacemi po prodělaném Covid-19. Pojistitelé provozující životní a soukromé zdravotní pojištění by proto měli nadále monitorovat tento vývoj z důvodu spolehlivého odhadu úrovně úmrtnosti v příštích letech.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články