Jak stabilní jsou němečtí pojistitelé?


			Jak stabilní jsou němečtí pojistitelé?
9.5.2023 Zahraničí

Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zveřejnil článek o tom, že propočty solventnosti provedené GDV jednoznačně dokládají, že německé pojišťovnictví disponuje vysokou úrovní vlastního kapitálu a je tak odolné a bezpečné vůči aktuálním výkyvům na finančních trzích.

GDV provedl nedávno propočty solventnosti německých pojistitelů. Na základě toho lze tvrdit, že příslušné pojišťovací podniky disponují dostatečným vlastním kapitálem, aby mohly pružně reagovat na výkyvy na finančních trzích a na vysokou inflaci.


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Reitermann: V Kooperativě jsme modernizovali pojištění majetku


Životní pojišťovny

Němečtí životní pojistitelé byli na konci roku 2022 velmi dobře vybaveni vlastními kapitálovými prostředky. Solventnostní poměry[1] činily podle GDV v průměru 510 až 530 %. K 31. 12. 2021 se výše tohoto ukazatele pohybovala okolo 450 %. Důvod zvýšení solventnostního poměru v roce 2022 GDV spatřuje ve vyšší úrovni úroků, která měla na ekonomiku životních pojistitelů příznivý vliv.

Solventnostní poměry se podle odhadů GDV zlepšily v roce 2022 i bez zohlednění přechodných opatření a pohybovaly se v rozmezí 270–290 %, což je nad úrovní vykázanou v roce 2021 (262 %) a výrazně nad požadovaným poměrem ve výši 100 %. Vzhledem k pozitivnímu vývoji solventnosti ujišťuje ve sledovaném článku Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, klienty, že němečtí životní pojistitelé jsou schopni dostát svým závazkům i za nepříznivých podmínek. Důvěra klientů se mimo jiné odráží ve stále nízkých kvótách storen.


Mohlo by vás zajímat: ČKP ukončuje bezplatné krytí škod za nepojištěné ukrajinské řidiče


Neživotní pojištění

V neživotním pojištění (bez soukromého zdravotního pojištění) zůstává kapitálová situace stabilní. GDV vyčíslil solventnostní poměr ke konci roku 2022 na 270–280 %, což zhruba odpovídá úrovni na konci roku 2021 (277 %). Zároveň upozorňuje, že se zde projevil jednak vliv vyšších cen (pojistného) a jednak zvýšení úroků, jež mělo odlehčující účinek na technické rezervy pojistitelů.

V závěru článku GDV vysvětluje, že přechodná opatření byla přijata z toho důvodu, aby byl umožněn bezproblémový přechod na evropský regulatorní režim Solventnost II. Jejich účinnost by měla skončit nejpozději v roce 2032. Kromě toho se upozorňuje, že pojišťovací podniky musejí finální údaje o solventnosti zveřejnit do 11. 4. 2023, a to v rámci svých zpráv o solventnosti a finanční situaci (viz čl. 51 směrnice 2009/138/ES Solventnost II). Ke sledovanému článku je připojena i prezentace[2], která obsahuje cenné bližší údaje, informace a grafy k solventnosti na německém pojistném trhu v roce 2022. Zájemcům o tuto problematiku lze jednoznačně doporučit její prostudování.


[1] Např. poměr vlastních finančních zdrojů pojišťovny a solventnostního kapitálového požadavku dle režimu Solventnost II.
[2] www.gdv.de/gdv/medien/medieninformationen/gdv-berechnungen-zu-solvenzquoten-deutsche-versicherer-sehr-stabil--132140

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články