Výše investic do Insurtech dosáhla nového rekordu


			Výše investic do Insurtech dosáhla nového rekordu

Insurtech jsou stále méně pokládány za potencionální ohrožení. Tyto společnosti jsou spíše chápány jako případní partneři etablovaných hráčů na pojistném trhu. Proto již nijak nepřekvapuje, že pojišťovací startupy se stávají předmětem „touhy“ investorů. Podle globální analýzy auditorské a poradenské společnosti PwC stouply ve druhém čtvrtletí 2017 investice do startupů na novou rekordní výši.

V období od dubna do června 2017 oznámilo 64 startupů z celého světa úspěšné uzavření jednání o jejich financování. Celkové investice za toto období v hodnotě zhruba 985 mil. USD jsou podle PwC vyšší než kumulovaná hodnota těchto investic za předchozí tři kvartály. Přitom je podstatná ta skutečnost, že stále více investorů přichází přímo z pojišťovnictví.

Tyto údaje dokládají, že rozvoj Insurtech nabývá na rychlosti. Financování přitom nepřichází pouze od poskytovatelů rizikového kapitálu. Místo nich se množí financování od klasických pojišťoven a především od zajišťoven. K tomu PwC dodává významnou úvahu, že digitalizace v pojišťovnictví by měla probíhat méně konfrontačně než například v bankovnictví.


Mohlo by vás zajímat:Namiesto odvodu z poistenia bude daň. Rezort financií napráva vlastné chyby


V bankovnictví totiž zatím existují početné mobilní banky a on-line úvěrová místa, na něž etablovaní poskytovatelé přímo útočí. Naproti tomu v pojišťovnictví se většina Insurtech prý nepovažuje za narušitele existující nabídky pojistných produktů. Spíše chtějí společně s etablovanými poskytovateli obor transformovat.

Tento signál mezitím dorazil také k pojišťovnám a zajišťovnám, které již nevidí startupy jako nějaké ohrožení, nýbrž jako pomocníka pro zlepšení jejich pojistných produktů a procesů. Pokud Insurtech splňují takové nároky, pak se otevírá prostor pro investice.


Mohlo by vás zajímat: Rozptýlená pozornost. Přízrak dnešního řidiče (1. díl)


Rostoucí význam startupů potvrzují kromě výše uvedených údajů za druhé čtvrtletí 2017 i další fakta. Podle PwC již do Insurtech investovalo od roku 2012 již přes 600 podniků. Jen v prvním pololetí 2017 bylo uzavřeno 102 ujednání v hodnotě 1,3 mld. USD.

Teritoriální rozdělení za období 2012–2. čtvrtletí 2017:

                                       ZEMĚ                                                                            PODÍL V %

USA

65

Spojené království

6

Německo

5

Čína

4

Indie

4

Francie

2

Ostatní

14

Zdá se, že zájem o startupy má například i zajišťovna Munich Re. V září 2017 oznámila strategickou spolupráci s digitálním pojistitelem „One“, který je prý ambiciózní partner s růstovým potenciálem a disponující potřebným digitálním know-how.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články