Sloupek Kateřiny Lhotské: Čas předvolební...


			Sloupek Kateřiny Lhotské: Čas předvolební...
21.9.2017 Komentáře

Tak se nám opět přiblížil ten čas, kdy se (obvykle) jednou za čtyři roky zvýší teplota na politické scéně natolik, že z toho politici úplně ztratí soudnost a začnou slibovat všechno všem. Přesně podle hesla „slibem nezarmoutíš“. Jak se ovšem tito čekatelé na veřejné prebendy dívají na otázky týkající se pojišťovnictví?

V podstatě nijak. Žádná z kandidujících stran totiž nemá ve svém programu explicitně uvedeno, co zamýšlí v této oblasti prosazovat. Ono je to ostatně logické. Pojišťovnictví není úplně sexy obor, a v honbě za voliči tak nepřináší témata, na kterých by mohly strany nahnat nějaké ty body. Nezájem o něj je však určitě lepší zprávou, než kdyby se na něj politici naopak soustředili příliš. To totiž obvykle nevěští nic dobrého.

Jen si ostatně vzpomeňme na minulé parlamentní volby. Při nich se jedna ze stran pokoušela přitáhnou zájem voličů sektorovou daní. Přestože se měla týkat primárně bank, byl to strašák i pro pojišťovny, protože ty jsou vnímány jako něco, co je „hned vedle“. Sice tento návrh nakonec vyšuměl, ale pro letošní volby jej ta samá strana oprášila. Akorát o něm už nehovoří tak nahlas.


Mohlo by vás zajímat: Tradiční pojištění vozidel umírá. Autonomní auta vyžadují jiný přístup


Přestože je nepochybně dobře, že se politici nechtějí v pojišťovnictví a souvisejících záležitostech moc vrtat, jedno zásadní téma ve volební kampani chybí. Téměř se totiž vytratila diskuze o penzijní reformě. Není úplně jasné, proč k tomu došlo. Jako by se všichni tvářili, že problém financování penzí neexistuje. Před nedávnem sice hodnotil dokument nazvaný „Analýza penzijního systému“ náš důchodový systém jako udržitelný, ale v tomto případě šlo spíše o propagandistický materiál jednoho názorového proudu než o nějaké objektivní pojednání.

Na náš pojistný trh však nebudou mít vliv jen záležitosti vnitropolitické, ale i ty zahraničněpolitické. Zásadní dopad bude jistě mít, jak se jednotlivé strany, a pak hlavně ty vítězné, postaví k otázkám směřování nebo nesměřování naší země do tvrdého jádra EU a přijetí eura. Odpovědi znamenající větší přimknutí se k unii však nemají mezi českým voličstvem většinovou podporu. Což je nejspíš důvod, proč se tomuto tématu velká část stran vyhýbá, jak jen to jde.


Čtěte také: Podnikání bez rizika pro živnostníky a malé firmy. Přichází unikátní pojištění faktur


Je ale také fakt, že odpověď na první z obou otázek je poměrně složitá, protože nikdo vlastně ani pořádně neví, co to ono „tvrdé jádro EU“ ve skutečnosti má být. A jestli nebude jediný rozdíl mezi „účastí“ a „neúčastí“ v něm to, že bychom si vyslechli příkazy bruselských byrokratů v „hlavním sále“ místo v „předsálí“. Úplně něco jiného by ovšem bylo, kdyby neúčast v „jádru“ znamenala to, že budeme mít větší volnost třeba v rozhodování o harmonizaci legislativy. Tedy že nebudeme muset přijímat každý nesmysl, který k nám z Bruselu doputuje.

Trochu jasněji se strany vyjadřují k tomu, zda máme, nebo nemáme přijmout euro. Shodují se v tom, že v příštím volebním období jím platit nezačněme. Otevřenou otázkou zůstává, co bude dál. Část stran je pro vstup do eurozóny a část sdílí většinový názor společnosti ponechat si korunu. Pro pojistný trh je však otázka dalšího vývoje poměrně důležitá. Už kvůli tomu, že v případě vstupu by ta taškařice taky nějakou tu kačku stála. A to by bylo nejspíš to nejmenší…

Nadcházející volby se zkrátka na první pohled pojišťovnictví moc netýkají. Ale zdání klame a jen abychom se nakonec nedivili…

Kateřina Lhotská 

vedoucí oddělení analýz a finančních produktů,  Creasoft s.r.o.

člen Finanční akademie Zlaté koruny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články