Rakousko: Podstatně méně vážných dopravních nehod během lockdownů


			Rakousko: Podstatně méně vážných dopravních nehod během lockdownů
29.7.2021 Zahraničí

Během vládou nařízených lockdownů v Rakousku v uplynulém roce došlo k mnohem méně nehodám se zraněním osob než ve srovnatelných obdobích tří předchozích let. Během prvního všeobecného lockdownu na jaře 2020 kleslo množství takových karambolů dokonce o více než 60 %.

V měsících nuceného pozastavení běžného života loňského roku v Rakousku, tedy od března do května, a potom od listopadu do prosince, došlo k významnému snížení počtu dopravních nehod s újmou na zdraví osob. Koncem června to sdělili zástupci rakouského statistického úřadu Statistik Austria: celkem bylo za celý rok 2020 zraněno nebo usmrceno na silnicích 38 074 lidí, což je o 16 % méně než v roce 2019. Život ztratilo při dopravních nehodách 344 osob, přičemž v přechozích letech byl počet usmrcených vždy nad hranicí čtyř stovek. „Naproti tomu ovšem výrazně vzrostl počet zraněných a usmrcených cyklistů,“ upozornil ředitel Statistik Austria Tobias Thomas.


Mohlo by vás zajímat: Covid-19 byl vloni druhou nejčastější příčinou smrti!


Nejsilnější změna loni na jaře

Během roku 2020 nejsilněji na dopravu a nehodové statistiky zapůsobila období tvrdých lockdownů. Počet zraněných a mrtvých na silnicích nejvíce klesl v období od 16. března do 26. dubna. V porovnání s průměrnými hodnotami stejných období předchozích tří let se snížil o celých 61 %. A na sklonku roku 2020 mezi 16. listopadem a 6. prosincem zaznamenali statistici redukci o 47 %. Během „měkkých období“ omezení činil úbytek v průměru 30 %. Oproti tomu během léta v červenci a srpnu (v kalendářních týdnech 32 až 39) vzrostl počet lidských neštěstí na silnicích Rakouska v porovnání s tříletým průměrem stejných týdnů 2017 až 2019 o 6 %.

Celkem 139 osob přišlo o život při nehodách bez dalších účastníků. Podíl nehod s jedním osamělým účastníkem obecně byl nejvyšší za posledních 30 let a činil 36 %. Podíl nehod cyklistů bez dalších účastníků vzrostl loni o 8 %. V této skupině nehod tak cyklisté dominovali, a to poprvé. Dvě třetiny všech kolizí, při nichž nefiguroval žádný jiný účastník, způsobili podle Statistik Austria jezdci na jednostopých vozidlech.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Progresívně-levicová teorie selhává…


Účastníci nehod

Podle statistik tedy 10 883 nehod (36 %) mělo jen jednoho účastníka, zatímco 17 710 kolizí dva (59 %) a 1 598 nehod dokonce více než dva účastníky (5 %). V naprosté většině případů byl jako viník karambolu identifikován jeden účastník (98,4 %): buď řidič vozidla, nebo chodec. Podíl těžce zraněných a usmrcených osob (24, resp. 1,2 %) byl u nehod s jedním účastníkem nejvyšší.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články