PwC: Bezhotovostní placení zažije rychlý růst


			PwC: Bezhotovostní placení zažije rychlý růst
29.7.2021 Zahraničí

Objem bezhotovostních plateb vzroste podle poradenské společnosti PwC do roku 2025 celosvětově o více než 80 %. Do roku 2030 se transakce na hlavu ztrojnásobí. Nevíce posílí bezhotovostní platební styk v Asii (+109 %), v Africe (+78 %) a v Evropě (+64 %).

Podle odhadu analytiků by nemusely být brzy ani v Evropě jen „hudbou budoucnosti“ mezinárodní převody peněz v reálném čase, super aplikace jako servisní platební platformy nebo kybernetické peněženky. PricewaterhouseCoopers ve své globální studii „Charting a cause amid evolution and revolution“ a ve své poradenské strategické divizi Strategy& vychází z předpokladu, že do roku 2025 proběhne na 1,9 bilionu transakcí bez hotovosti, což znamená v porovnání s objemem roku 2020 (1 bilion) navýšení o více než 80 %. A do roku 2030 přibude takových digitálních operací na trojnásobek u každého z nás.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Luciano Cirinà


„Koronavirová pandemie urychlila proměnu plateb z hotovostních na digitální o 3 až 5 let,“ konstatoval Andreas Pratz, spoluautor analýzy a partner strategické divize PwC Strategy&. „Celková infrastruktura platebního styku se od základů mění. Vznikem nových platebních cest a inovativních obchodních modelů se rozšiřuje perspektiva globální bezhotovostní společnosti.“ Nejdynamičtější růst se očekává v asijsko-pacifickém regionu. Do roku 2025 pravděpodobně bezhotovostní platby posílí o 108 % a poté do roku 2030 o dalších 76 %. V Africe nastane navýšení objemu bezhotovostních plateb o 78 % do roku 2025, respektive o dalších 64 % do roku 2030. A konečně Evropa si polepší až o 64 % do roku 2025, respektive o dalších 39 % za dalších 5 let do roku 2030. Pro USA a Kanadu počítají experti s nižšími přírůstky.

Inovační tempo směrem k super multifunkčním aplikacím spojeným s novými obchodními modely e-commerce nebo QR kódy pro nákupy v supermarketu je nejvyšší v Asii. V Evropě a v Americe zatím panuje pomalejší vývoj. I když v Evropě stoupá akceptování platebních karet a mobilních plateb, přesto v některých velkých evropských ekonomikách ještě převažují hotovostní transakce nad bezhotovostními platbami.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Tornádo bude třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR


Zásadní zlom v mezinárodním platebním styku se netýká jen tradičních platebních prostředků za zboží a služby, jako jsou hotovost a analogové faktury – celková infrastruktura platebních systémů zažívá celosvětově zásadní přerod. Podle studie PwC se prosadí a významně ovlivní celou „krajinu plateb“ v nadcházejících 5 letech celkem 6 makrotrendů. K nim se počítají mimo jiné digitální měny, digitální peněžní burzy a přeshraniční platby. „Všichni hráči působící v mezinárodním platebním styku by nyní měli intenzivněji investovat do konkurenceschopných platebních řešení,“ zdůraznil Roland Schöbel, partner a šéf Financial Services PwC v Rakousku. „Urychlená reforma na digitální platby skýtá dodatečnou šanci na výnosy pro celé odvětví, zejména pro banky.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články