V Rakousku významně rostou ceny realit


			V Rakousku významně rostou ceny realit
20.7.2021 Zahraničí

Průměrné ceny za nemovitosti v Rakousku loni dále stoupaly. Podle údajů statistického úřadu Statistik Austria činila průměrná cena stavebních pozemků 82 EUR za m2, u bytů do osobního vlastnictví byl m2 za 3 508 EUR. Obytné a rodinné domy se prodávaly v průměru za 1 739 EUR za m2.

„Ceny realit vzrostly mezi lety 2015 a 2020 v průměru o 36 %. Důvodem je stoupající poptávka, růst počtu obyvatelstva a také nízké úroky. Zejména v hustě zalidněných oblastech a turistických destinacích jsou ceny za nemovitosti opravdu vysoké,“ shrnul hlavní poznatky Tobias Tomas, generální ředitel Statistik Austria.

Cenu pozemků určuje poloha

Hodnota pozemků je hlavním ukazatelem trhu s nemovitostmi, přičemž jejich konkrétní poloha má podstatný význam. Exponovaná místa se nacházejí v urbanistických celcích a turistických centrech. V porovnání cen pozemků vyčnívají některá známá centra zimních sportů, která zaujímají v žebříčku nejvyšší příčky. Například město Kitzbühel loni vykazovalo cenu za m2 ve výši 1 477 EUR a v pětiletém průměru dominuje. Za ním se umístila sousední obec Reith bei Kitzbühel s jednotkovou cenou 1 423 EUR. Dále se v rankingu seřadily obce Lech, Kirchberg v Tyrolsku a Fiss a Serfaus s průměrnou cenou 1 256, 1 120, resp. 980 EUR (dvě posledně jmenovaná místa) za m2. Deset míst s nejdražšími pozemky v Rakousku jsou tedy horská střediska.


Mohlo by vás zajímat: Co mají společného mrkev a pojištění?


Další místa si zajistila hlavní města spolkových zemí a okolí. Například v populárním Innsbrucku stál m2 1 058 EUR, v Salcburku 905 EUR. Vídeň měla jednotkovou cenu 1 437 EUR a Währing 1 103 EUR. Blízkost Vídně příznivě působí i na ceny sousedních spolkových zemí Dolní Rakousy a Burgenland, zejména jeho jižní část.

Také mimo hustá sídla a turistické cíle jsou podstatně dražší pozemky v západní hornaté části státu než v plošší východní části. Například v roce 2020 mohl člověk pořídit za 1 000 EUR v okresu Bregenz jen něco málo přes 3 m2 a v Zell am See necelé 4 m2. Na východě Rakouska by nakoupili kupci za stejnou částku bezmála 9 (Gänserndorf) nebo dokonce skoro 25 m2 (Weiz).

Nejblíže rakouskému průměru jsou ceny v Dolních Rakousích a Horních Rakousích (82, resp. 80 EUR). Průměr byl 82 EUR za m2. Levněji je v Korutanech (61 EUR), ve Štýrsku (54) a v Burgenlandu (52), naopak více prostředků než průměr si musí připravit zájemci ve Vídni, Salcburku, Vorarlbersku a Tyrolsku.


Mohlo by vás zajímat: Pojistný obzor: Novela AML zákona s dopadem na pojišťovnictví


Regionální rozdíly u cen domů a bytů

Ceny rodinných domů a bytů vykazují regionálně stejný vzorec jako pozemky. Částečně jsou metrové ceny za domy nižší než u bytů, protože byty se nacházejí v poptávaných silně obydlených městských oblastech nebo obecních centrech. Cenové rozdíly jsou dané i průměrně nižší kvalitou domů v porovnání s byty. Mnohé objekty vyžadují podstatné investice do rekonstrukce a modernizace nebo sanace, což se často děje ze strany kupujícího za cenu snížení kupní ceny. Například průměrný 71 m2 velký byt v Dornbirnu stál loni 332 000 EUR, zatímco objekt srovnatelné velikosti v Tullnu v Dolních Rakousích jen 236 000 EUR. Průměrný rakouský rodinný dům v Rakousku stál loni 243 000 EUR, a ten měl 140 m2 a okolo 789 m2 pozemku. V Tyrolsku musel ovšem zájemce zaplatit 467 000 EUR, i když pozemek čítal jen 661 m2.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články