Zajímavost: Průměrné měsíční výdaje rakouských domácností byly loni 3 250 EUR


			Zajímavost: Průměrné měsíční výdaje rakouských domácností byly loni 3 250 EUR
12.7.2021 Zahraničí

Podle spotřebitelského výzkumu 2019/20 činí průměrné měsíční výdaje privátních rakouských domácností 3 250 EUR. Údaj zveřejnil statistický úřad Statistik Austria. Průměrný příjem domácnosti přitom činil 4 020 EUR.

Necelou čtvrtinu měsíčních výdajů platily letos na jaře soukromé rakouské domácnosti za bydlení a energie. Druhý nejvyšší podíl plateb připadal na dopravu (13,9 %) a třetí příčka patřila nákladům na volný čas, sport a koníčky (13,4 %). Za potraviny a nealkoholické nápoje vydávaly domácnosti u našich jižních sousedů v průměru 12,1 %.

Naopak méně než desetinu nákladů stály měsíčně investice do vybavení bytů (6,7 %), konzumace v gastronomických zařízeních (6,0 %), pojištění (4,5 %) a ošacení a obutí nebo péče o zdraví (obě kategorie po 4,2 %). Nejnižší podíl plateb připadal na péči o tělo (2,4 %), alkohol a tabák (2,3 %), komunikaci (1,9 %) a privátní investice do vzdělání (1,2 %).


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Melounoví aktivisté útočí…


Koronavirus a lockdowny výdaje domácností snížily

Od března 2020 do konce června 2020 klesly průměrné měsíční výdaje domácností v porovnání se střední roční hodnotou o 13,5 %. Nejvíce tratily oblasti zasažené restriktivními opatřeními: gastronomie (-55,9 %), oděvy a obuv (-30,3 %), zatímco potraviny a nealkoholické nápoje oproti průměru posílily (+10,7 %). Zvýšení nákladů vynaložených na potraviny odráží zvýšené ceny u chleba, obilných produktů a zejména u zeleniny.

Zatímco konzumace v restauracích, kavárnách, kantýnách a fast foodu ve sledovaném období klesla o více než polovinu (nejvíce tratily kavárny -71 %), naopak výrazně posílily výdaje za dovážku jídla a potravin (+44,5 oproti ročnímu průměru).


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Luciano Cirinà


V první fázi lockdownu došlo na výraznou redukci výdajů za služby a mobilitu. Sport, kultura a volnočasové aktivity oslabily oproti průměru o 41,4 %, péče o tělo o 38,7 % a výdaje za pohonné hmoty klesly o 32,5 %. Naproti tomu vzrostly výdaje za farmaceutické produkty včetně roušek a respirátorů (+36,7 %) a na příslušenství do aut, čisticí prostředky nebo hygienické papírové výrobky.

Porovnání se studií rakouské spotřeby 2014/2015

V porovnání se studií z let 2014/15 se průměrné výdaje domácností v Rakousku zvýšily nominálně o 8,4 %. Očistíme-li porovnání o inflační vliv, narostly náklady jen o 1,1 %. I tento výsledek je ovšem ovlivněn celkovým útlumem ekonomické aktivity a spotřeby vlivem pandemie a limitujících restrikcí.

Výdaje za bydlení a energii vykazují lehký nárůst o 1,3 %. Při bližším pohledu na jednotlivé druhy nákladů je však obraz výrazně heterogenní: zatímco nájmy vzrostly za 5 let o 23 % a provozní náklady o 12,3 %, naopak energie zlevnily o 5,1 %, stejně jako údržba bytového fondu o 39 %.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Tornádo bude třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR


Náklady na dopravu se zvýšily o 6,5 %, kde více než polovinu zdražení má „na svědomí“ veřejná doprava. Výrazně posílila skupina výdajů na volnočasové aktivity, sport a koníčky (+27 %). Domácnosti platily také loni o 11 % více prostředků za potraviny a nealkoholické nápoje. Úplně největší nárůst zaznamenala za pět let oblast výdajů na komunikaci (+33,7 %). Naopak v porovnání se studií 2014/15 klesly výdaje za oblečení a gastronomii, což lze ale přičíst lockdownu na jaře 2020, nikoli obecnému trendu.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články