Setkání zajistitelů v Baden-Baden se uskuteční. Monte Carlo i letos odpadá


			Setkání zajistitelů v Baden-Baden se uskuteční. Monte Carlo i letos odpadá

Kongres předních zajistitelů v Baden-Baden se má letos konat podle plánu. Podle webu organizátorů bylo rozhodnutí přijato kuratoriem a zajišťovny ho podpořily. Jiné tradiční setkání v Monte Carlu se ale nebude v září konat, stejně jako loni.

Podle sdělení organizátorů srazu v Baden-Baden byly vzaty v úvahu pokrok a další kroky v očkování populace, stejně jako všechna ostatní opatření k ochraně zdraví, která vedou kontinuálně ke zlepšení situace. Pravděpodobnost dalšího zhoršení není aktuálně vysoká s ohledem na trvající nízkou incidenci. To vše vytváří předpoklady pro osobní setkání zástupců odvětví zajištění v říjnu tohoto roku.

Loni byl kongres kompletně zrušen. A digitální distanční řešení události organizátoři odmítli. Podle nich by kompletně digitální mítink uškodil tradiční baště zajistitelů, městu Baden-Baden pro příští léta. To letošní rokování zajistitelů v Monte Carlu v září už bylo naproti tomu odvoláno kvůli situaci s covidem-19. Pořadatelé poukazují na současnou nejistotu okolo vývoje pandemie.


Mohlo by vás zajímat: ČAP Insurance talk: U mikrofonu Luciano Cirinà


Virtuální Monte Carlo 2020

Loni se Monte Carlo uskutečnilo virtuálně. Dělo se tak v době, kdy škody řádily globálně: koronavirová pandemie zrovna nabírala druhý dech, Bejrút se vzpamatovával z obrovské exploze, běžela hurikánová sezóna. Hlavním tématem byl loni v září covid-19. Zajistitelé se shodli na tom, že globální pojištěné škody překonají hranici 100 miliard USD. Samozřejmě bylo v centru zájmu hlavně sporné pojištění přerušení provozu.

Druhou aktualitou byl výbuch a následný požár v přístavu v Bejrútu. Zde odhadovali zajistitelé loni škody na 3 miliardy USD. Vzhledem k neznalosti příčiny vzniku nebylo ovšem zřejmé, zda je událost krytá. Spekulovalo se buď o teroristickém útoku nebo náletu raket. Druhý případ znamená výluku kvůli válečným událostem. Čekalo se na výrok soudně objednaného likvidátora, ale všeobecně se mluvilo o tom, že sjednané pojištění skýtá pro událost takového rozsahu jen malou ochranu.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Tornádo bude třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR


A konečně třetím významným tématem byly hurikány a jejich mimořádně častý a silný výskyt v loňském roce, což vedlo ke spekulacím, že půjde o obzvláště drahou sezónu. Silná Laura pustošila pobřeží Louisiany a způsobila škody odhadem za 12 miliard USD. Vliv El Nino naproti tomu loni nebyl tak gigantický.

Vliv covidu-19 na ceny

Pandemie přinesla jak pozitivní, tak i negativní vlivy do branže zajistitelů. Škodní kvóta u pojištění aut celosvětově loni klesla o cca 10 %. Také v letecké dopravě došlo ke zklidnění, když provoz na nebi se snížil prakticky na pětinu běžné úrovně. Na druhou stranu tady byly insolvence leteckých společností, takže příliv pojistného z této oblasti klesl.

Celkově se zdál být zajistný trh zralý na masivní přecenění, které bylo odhadováno od 10 až na 20 %. A k datu obnovy smluv 1. 7. 2020 také změny v kontraktech začaly.

Velké poučení získal z pandemie obor zajištění v tom, že nelze přistupovat naivně k potenciálním kumulovaným škodám. Pro tento účel je třeba ustanovení formulovat tak, aby neposkytovala prostor k velkorysému výkladu, jak jsme toho někdy byli u soudů svědkem. Analogicky lze tento přístup uplatňovat i u kybernetických rizik.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Stávka lidstva proti rozumu


Odvětví čelí dlouhodobě také situaci s nízkými úrokovými sazbami. V letech 2020-2023 bude možné asi dotovat podhodnocené technické rezervy ze zisků díky období vyšších cen, poté se však tento problém znovu vrátí v celé nahotě.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články