Potvrzeno: Jih Moravy zdevastovalo tornádo kategorie F4!


			Potvrzeno: Jih Moravy zdevastovalo tornádo kategorie F4!
28.6.2021 Pojistný trh, Škody

Čtvrteční bouře a tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku mají šestou oběť. Holčička (†2,5), kterou zavalily sutiny domu zříceného v hodonínském Pánově, zemřela ve Fakultní nemocnici Brno. Nejzasaženější jsou obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice, ale také hodonínská část Pánov a čtvrť Bažantnice. Kromě šesti úmrtí se zranily desítky lidí, další desítky utrpěly zranění později při opravách poničených domů. Bouřky zasáhly na 1200 domů, z nichž půjde přes 70 k zemi, poškozená jsou auta i zeleň. Ve stejný den postihlo tornádo také několik obcí na Podbořansku. Za lidi, které postihlo tornádo, se pomodlil papež František. Zmínil mrtvé, zraněné i ty, kteří museli opustit živlem zničené domovy.

Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřemi se zatím dostala na 15 miliard korun. Po jednání krizového štábu kraje v Podivíně to řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL). Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat. 

Zdroj: YouTube


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Stávka lidstva proti rozumu


Lidé z oblastí zasažených tornádem budou moci podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Nový program ministerstva pro místní rozvoj schválila v pondělí vláda. Pomoc nelze čerpat na úhradu nákladů pokrytých z pojištění, jinak hrazených státem nebo z veřejné sbírky. Čerpání podpory musí příjemce zahájit do jednoho roku od uzavření poslední smlouvy o jejím poskytnutí. Úroková sazba úvěru činí jedno procento, sjednaná doba splatnosti nesmí překročit 25 let. Na žádost příjemce lze odložit zahájení splácení až o půl roku. Státní fond podpory investic zároveň umožní přerušení splácení v případě narození dítěte či ztráty zaměstnání. Po dobu přerušení splácen činí úroková sazba 0,5 procenta. Celková doba splácení včetně přerušení nesmí být delší než 30 let.

Stát navíc podnikatelům v oblastech zasažených tornádem podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky také budou moci získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun. Podnikatel, který je pojištěn na živelní pohromy dostane peníze od pojišťovny a pořídí nový majetek. Dotace z programu Pomoc po tornádu se bude rovnat rozdílu mezi plněním pojišťovny a cenou nově pořízeného majetku. Podnikatel, který není proti živelním pohromám pojištěn, dostane pomoc ve výši 80 procent ceny nově pořízeného majetku.


Mohlo by vás zajímat: Lukáš Kovanda: Tornádo bude třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR


Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce, potravináře nebo lesníky poškozené tornádem až 1,5 miliardy korun, podle výše skutečných škod. Vláda v pondělí návrh schválila. Stejná suma je ministerským odhadem škod.

Moravu ničilo tornádo kategorie F4

Meteorologové si zpočátku u tornáda na jihu Moravy nebyli jistí, zda ho zařadit do třetí nebo vyšší kategorie z pěti bodů Fujitovy stupnice, která slouží k hodnocení rotujícího větru. Žádné silnější, než F3 totiž dosud v Česku nezdokumentovali. Podle Martina Setváka z Českého hydrometeorologického ústavu už je ale nyní jisté, že dosáhlo kategorie F4. Tornádo ve druhé nejničivější kategorii dokáže zbořit dobře postavené domy a ty se slabšími základy odfoukne pryč, stejně jako automobily. Vítr dosahuje v nárazech 330 až 420 km/h. Energetici na jihu Moravy mezitím obnovili dodávky proudu do většiny domácností na Břeclavsku a Hodonínsku. Bez elektřiny bylo po čtvrteční katastrofě 70 tisíc domácností, teď jich zbývá 2000.

Fujitova stupnice

  • F0 – Škody na komínech, větvích stromů a vyvrácení mělce kořenících dřevin. Vítr v nárazech: do 119 km/h.
  • F1 – Strhává střešní krytinu, posune prefabrikované domy či sfoukne auta ze silnice. Vítr v nárazech: 120 až 180 km/h.
  • F2 – Strhává střechy, převrací vagóny a dodávky, zdvihá auta ze země a vyvrací velké stromy. Vítr v nárazech: 180 až 250 km/h.
  • F3 – Strhává střechy a zdi domů, převrací vlaky, zvedá auta ze země, vyvrátí většinu stromů v lesích. Vítr v nárazech: 250 až 330 km/h.
  • F4 – Zboří dobře postavené domy a ty se slabšími základy odfoukne pryč, stejně jako automobily. Vítr v nárazech: 330 až 420 km/h.
  • F5 – Třísekundové nárazy větru o síle přes 420 km/h, které i pevné domy dokážou vyrvat ze základů. Automobily odhazuje do stometrové vzdálenosti a je schopné servat kůru ze stromů. Dokáže srovnat se zemí nebo odnést pryč i bytelně postavené budovy.

Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Melounoví aktivisté útočí…


Zemědělský majetek

Podle předběžných odhadů způsobila bouře a tornádo na zemědělském majetku škody 1,5 miliardy korun. V místě katastrofy na Hodonínsku, Břeclavsku a v okolí obce Stebna byly značně poničeny zejména chmelnice, vinice, ovocné sady i pole se zeleninou. Uhynula hospodářská zvířata, byly zdevastovány výrobní haly, hospodářské budovy i zemědělské stroje a technika. Ministerstvo zemědělství spustí Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který v minulosti pomáhal v případě mrazů nebo sucha. MZe chce poškozeným vyplatit až 1,5 miliardy korun podle výše skutečných škod.Zemědělský resort připravil pomoc postiženým obcím bezprostředně po katastrofě. Už minulý týden uvolnil Státní pozemkový úřad (SPÚ) jako rychlou pomoc lidem a obcím poničeným bouří a tornádem 100 milionů korun na pozemkové úpravy.

Lesy ČR (LČR) jsou připraveny věnovat každému majiteli zničeného domu 50 kubíků kulatiny nebo finanční dar 100 tisíc korun. Každé postižené domácnosti poskytnou 20 kubíků palivového dříví. O nabídce již podnik dopisem informoval starosty dotčených obcí. Podle odhadu by mohlo přijít až 1 200 žádostí, celkové výdaje LČR na toto opatření by mohly dosáhnout 150 až 200 milionů korun. Lesy ČR také nabídly na pomoc hasičům své kapacity, lidi i stroje a začaly odklízet stromy na lesních cestách. Lesníci zahájili sčítání škod v lesních porostech, objem poškozeného dřeva bude podnik znát v první polovině tohoto týdne

Zdroj: YouTube

Podle České asociace pojišťoven tuzemské pojišťovny ustanovily speciální krizové štáby, aktivují a posilují mobilní týmy likvidátorů a všechny zaměstnance, kteří mohou v této situaci pomoci. Při pomoci klientům u katastrofických škod nastupují pravidla zrychlené likvidace. „Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem zasaženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno. Škody způsobené tornádem jsou pojišťovny připraveny plně hradit, a to z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem, škody po tornádu jsou tedy zcela likvidní,“ řekla Veronika Nová, mluvčí ČAP. Na odhad celkových škod bylo den po katastrofě podle většiny pojišťoven ještě brzy. Podle Nové bude jasněji nejdříve v úterý nebo ve středu. „Počet škod bude ještě zcela jistě postupně narůstat. V těchto situacích je běžné, že lidé nenahlásí škodu pojišťovně hned, protože v první řadě řeší životně důležitější věci,“ říká. Situace je ale podle ní srovnatelná například s orkánem Herwart, který se Českem prohnal na podzim 2017, či o deset let dřívějším Kyrillem, po nichž Češi nahlásili desítky tisíc pojistných událostí. „U těchto katastrof škody dosáhly 1,4 a 2,2 miliardy korun. Troufám si říct, že to bude v případě čtvrtečního tornáda podobné,“ dodala Nová.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Stop diskriminaci lidojedů!


Pojišťovny mluví v souvislosti s tornádem, které se ve čtvrtek prohnalo nad jižní Moravou, o masivních škodách. Spoušť ale zřejmě nedosáhne výše, jakou způsobily rozsáhlé povodně v roce 2002. Tehdy pojišťovny na pojistném plnění vyplatily 35 miliard korun. Událost také nejspíš přiměje lidi, aby si více ověřovali, jestli nemají zastaralé pojištění, tedy zda odpovídá aktuální hodnotě jejich majetku. Některé pojišťovny už také přišly s prvními údaji o škodách. 

UNIQA registruje nyní na 1 100 jednotlivých škod v úhrnné odhadované hodnotě 157 milionů korun. Do tohoto počtu jsme zahrnuli škody UNIQA i škody klientů pojišťovny AXA, která už patří do skupiny UNIQA. Jde tedy o sumární počty i odhady. Z celkového počtu připadá na majetkové škody 360 událostí v celkové odhadované hodnotě 125 milionů korun. Na škody na autech vyřizované z havarijního pojištění připadá 740 událostí v úhrnné odhadované hodnotě cca 32 milionů korun. UNIQA už vyplatila vyšší desítky škod s celkovým pojistným plněním v řádu milionů korun. Současně vyplácí zálohy až do výše 50 % předpokládaného pojistného plnění všem, kdo o to požádá v rámci urychlení obnovy. UNIQA očekává celkové škody v úhrnné výši okolo půl miliardy korun.

Nejvyšší škodou zůstává podnik zasažený v Hodoníně s celkovým odhadem škody v řádu desítek milionů korun. I druhá nejvyšší škoda cca okolo 5 milionů korun je z firmy z Hodonína. Dalších 10 největších škod připadá na domy a domácnosti v obcích nejvíce postižených tornádem – v řádu několika milionů korun. Asi 60 škod je z Mariánských Lázní – všechny na vozidlech způsobených krupobitím. Vyšší desítky škod jsou z Valtic, Hodonína, Břeclavi, Dolních Bojanovic, Vyššího Brodu, Písku, dále Benešova nad Černou nebo Luhačovic. Ve smlouvách UNIQA o pojištění nemovitostí a domácností jsou kryty i doložené náklady na náhradní ubytování do výše 30.000.- nebo 50.000 korun. UNIQA odpouští paušálně všem retailovým klientům z uvedených událostí vzhledem ke kalamitnímu stavu a rozsáhlým důsledkům pro občany spoluúčast z pojistného plnění, které vyplatí v plné výši, aniž by ji odečítala.


Mohlo by vás zajímat: Za zdraví jsme si připlatili o desetinu více


Kooperativa zaevidovala k pondělku ze čtvrteční bouřky přes 2200 škod za 290 milionů korun. Jedná se zejména o škody z krupobití a vichřice. Z toho 508 škod za 185 milionů korun způsobilo tornádo v oblasti mezi Břeclaví a Hodonínem. A operátoři na infolince i nadále další škody přijímají. Škody lze samozřejmě nahlásit i na webu, na přepážkách či přímo na místě, kde má Kooperativa kontaktní místo – mobilní stan. Více než 220 škod se již likvidátorům podařilo ukončit a klientům bylo vyplaceno pojistné plnění v celkové výši 2,76 milionu korun. K tomu pojišťovna klientům vyplatila přes 500 tisíc korun formou záloh na pojistné plnění. „My nečekáme, až se o škodě dozvíme, ale aktivně s klienty komunikujeme. Okamžitě po kalamitě jsme klientům v zasažených oblastech poslali SMS jak posupovat a kam volat. Následně v pátek a sobotu likvidátoři obvolali celkem 540 našich klientů v místech, kde řádilo tornádo. A 130 z nich telefonát okamžitě využilo k nahlášení škody. Od pondělního rána jsou dále posíleny prohlídky techniky, likvidátory a další skupinou pracovníků,“ uvedl generální ředitel Kooperativy Martin Diviš.

Kromě výplaty pojistného plnění se Kooperativa rozhodla pomoci i pomocí sbírky, do které přispívají zaměstnanci Kooperativy a jejich rodinní příslušníci. Do dnešního poledne se podařilo shromáždit již přes 1 milion Kč. Nadace pojišťovny Kooperativa pak připravila dar nejhůře postiženým obcím ve výši 1 milion Kč. Rozdělení této částky koordinují naši kolegové z Agentury jižní Morava ve spolupráci s vedením Jihomoravského kraje.

Zdroj: YouTube

Generali Česká pojišťovna (GČP)  upřesnila odhad škod po extrémních bouřkách a ničivém tornádu. Nejdramatičtější okolnosti jsou na jižní Moravě, kde bylo do nedělního oběda nahlášeno bezmála 2400 škod za 335 milionů korun. GČP provedla více než 600 prohlídek poškozeného či zcela zničeného majetku. Pojišťovna očekává, že počet škod jen v této lokalitě dosáhne 5000, jejich finanční vyčíslení se bude pohybovat ve stovkách milionů korun. Do čtveřice obcí na Hodonínsku a Břeclavsku (Hrušky, Moravská Nová ves, Lužice a Mikulčice) GČP vyslala odborníky, kteří lidem přímo na místě v mobilních stáncích pomáhají řešit veškeré nutné záležitosti. Vzhledem ke komplikované situaci v nejvíce zasažených obcích – přerušené dodávky elektřiny, výpadky mobilního signálu – je přítomnost pracovníků pojišťovny na místě klíčová. Extrémní bouřková činnost nezasáhla jen jižní Moravu, s jejími následky se potýkají lidé napříč celým Českem. Generali Česká pojišťovna odhaduje, že z celé ČR klienti nahlásí na o 15 tisíc škod v celkovém úhrnu za přibližně 1 miliardu korun. Aktuálně je nahlášeno přes 4700 škod za téměř 450 milionů korun. Třetinu těch, které nahlásili lidé, již pojišťovna vyřešila.  Nejvíce škod je způsobeno na majetku obyvatel, na jejich nemovitostech a automobilech, četné škody hlásí také zemědělci a velké podniky.


Mohlo by vás zajímat: Tomáš Síkora: CreaSoft vytvořil první srovnávač životního pojištění v Česku


„ČSOB Pojišťovna udělá maximum pro to, aby v co nejkratší době a co nejúčinněji pomohla zmírnit utrpení a bolest těch, které postihlo ničivé tornádo a extrémní bouře,“ ujišťuje Jiří Střelický, předseda představenstva ČSOB Pojišťovny. Součástí produktu je i nárok na náhradní ubytování do sjednaného limitu a u nejnovějších typů pojištění možnost čerpat i jednorázovou podporu nad rámec pojistného plnění ve výši 50 tisíc korun využitelnou na cokoli.

Zdroj: YouTube

V souvislosti s katastrofickým zásahem oblasti jižní Moravy tornádem informovala Slavia pojišťovna své klienty, že po nahlášení škody a jejím zdokumentování, mohou začít okamžitě uklízet a nemusí čekat na likvidátory. Pojišťovna počítá s pravidly zjednodušené a zrychlené likvidace, zejména u klientů, kteří přišli doslova o všechno, a na zpracování jednotlivých případů je plně technologicky i personálně připravena. Jsou posíleny týmy call centra i likvidátorů, kteří pomáhají klientům přímo v terénu. Pojišťovna je v kontaktu s místními úřady a samosprávami. Stejně jako v minulosti při rozsáhlých povodních nebo silných vichřicích bude Slavia pojišťovna i v tomto případě věnovat situaci maximální nasazení.

Zdroj: ČTK, ČT24,iDNES, www.seznamzpravy.cz, Radiožurnál

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články