Tornáda ničila Česko! Pojišťovny začaly pomáhat


			Tornáda ničila Česko! Pojišťovny začaly pomáhat
25.6.2021 Spektrum, Škody

Jihomoravský kraj, především Břeclavsko s Hodonínskem, zasáhly velmi silné bouře s kroupami. Objevil se i ničivý meteorologický jev – tornádo, které mělo podle odhadů sílu F4 a které zdevastovalo celé části jihomoravských obcí. Řádění živlů si bohužel vyžádalo oběti na životech. V kraji pomáhají záchranné složky i z jiných krajů a států. Škody půjdou podle odhadů policie do stovek milionů korun. Další potvrzené tornádo pak bylo hlášeno z vesnice Stebno na Ústecku, nikdo nebyl zraněn.

Nejvíce postiženými obcemi jsou Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice. V Moravské Nové Vsi zničila bouře podle starosty Marka Košuta stovky domů. V místě jsou převrácená auta. Polovina obce Hrušky je podle místostarosty Marka Babisze prakticky srovnaná se zemí. V Lužicích podle místostarosty Jakuba Buchty je zasažená asi třetina obce a je nutná evakuace. Mikulčice podle starostky Marty Otáhalové vypadají jako po válce. Celkově bylo nasazeno 194 jednotek s 267 kusy techniky. Pomáhají záchranáři z celé republiky. Následky úderu tornáda označil v pátek premiér Babiš za skutečnou apokalypsu. V různém stádiu poničení je na dva tisíce domů. Řádění živlu si vyžádalo nejméně 5 mrtvých. Armáda od pátečního rána nasadila zatím jeden ženijní odřad. Dalších 150 vyslala v poledne. Velení rovněž aktivovalo pro případné nasazení 7. mechanizovanou brigádu z Hranic, která je postiženým místům nejblíže.

Zdroj: YouTube

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl po jednání krajského krizového štábu, že hasiči už prošli bouřemi nejvíc postižené obce, a nečeká, že by záchranáři našli další zraněné či mrtvé. „Lidé by už měli být zachráněni,“ řekl. Nyní je podle něj třeba odklidit věci naváté bouří na střechy nebo do korun stromů, které by mohly na někoho spadnout. Apeloval, aby do postižených obcí zatím nejezdili dobrovolníci. Místa nyní procházejí statici. Škody na majetku jdou do vysokých stovek milionů. „Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit,“ dodal jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Stávka lidstva proti rozumu


Policie odhaduje škody na desítky až stovky milionů korun. Řekl to policejní mluvčí Pavel Šváb. Jde o hrubé odhady. V postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasahují stovky policistů i hasičů Policistů je nyní podle Švába v místě asi 350. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška uvedl, že profesionálních hasičů je tam nyní asi 200 a pomáhá i dalších asi 500 dobrovolných hasičů. Na Břeclavsku a Hodonínsku bude denně působit 60 psychologů. Podle mluvčích záchranných složek jsou na tom lidé psychicky špatně, někteří přišli během chvíle o střechu nad hlavou.

Bouře ve čtvrtek značně poničila také obec Stebno u Kryr na Lounsku. Meteorologové nevylučují, že místo zasáhlo tornádo. Škody jsou v řádech desítek milionů korun. Na místě je stovka hasičů, dobrovolníků. Obec Stebno spadá pod město Kryry. V obci pracují zaměstnanci města, profesionální i dobrovolní hasiči, energetici. Zprůchodňují se cesty, aby se v případě potřeby dostaly sanitky k lidem. Několik domů je bez střech, spadly stodoly, poničené jsou automobily. Předběžná škoda je 80 až 100 milionů korun.

Likvidátoři jsou v terénu

Podle České asocaice pojišťoven tuzemské pojišťovny vyhlásily již v noci kalamitní stav, ustanovily speciální krizové štáby, aktivují a posilují mobilní týmy likvidátorů a všechny zaměstnance, kteří mohou v této situaci pomoci. Při pomoci klientům u katastrofických škod nastupují pravidla zrychlené likvidace.

Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem zasaženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno. Škody způsobené tornádem jsou pojišťovny připraveny plně hradit, a to z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem, škody po tornádu jsou tedy zcela likvidní. Klienti mohou rovnou začít odklízet škody. Je třeba pořídit alespoň základní dokumentaci rozsahu škod prostřednictvím fotografií nebo videa. Není třeba čekat s odklízením na likvidátory. Stejně jako v minulosti při rozsáhlých povodních nebo silných vichřicích, budou pojišťovny i v tomto případě věnovat situaci maximální nasazení a jsou připraveny na proaktivní, zjednodušenou, rychlou a vstřícnou pomoc klientům. Naše myšlenky jsou s obyvateli postižených obcí, kteří utrpěli zdrcující ztráty na životech, zdraví a majetku. Česká asociace pojišťoven je v kontaktu s ministry Schillerovou a Hamáčkem při koordinaci informací," řekla Veronika Nová, mluvčí ČAP.


Mohlo by vás zajímat: 1Q 2021: Allianz má čistý zisk + 83,4 %. AXA hlásí celkové výnosy + 2 %


Hovořil jsem s prezidentem České asociace pojišťoven Martinem Divišem. Ujistil mě, že pojišťovny urychleně vyšlou do terénu likvidátory a maximálně zjednoduší administrativu pro poškozené tornádem na jižní Moravě, aby se k lidem dostaly peníze co nejrychleji. Budeme řešit i podíl státního rozpočtu,! potvrdil koordinaci s ČAP ministr vnitra Jan Hamáček.


Mohlo by vás zajímat: Vladimír Přikryl k pojištění cizinců: Nevěřil jsem, že to je v Česku možné…


„Kapacity mobilních techniků jsou na místě posíleny, další se do postižené lokality přesouvají. Jsme připraveni okamžitě vyplácet zálohy na pojistná plnění,“ doplnil Jan Marek, mluvčí Generali Česká pojišťovna. Škody prozatím odhadují na stovky milionů korun.

„Samozřejmostí je zajištění prohlídek i o víkendu. Klientům nabízíme i výplatu zálohy na pojistné plnění, o kterou mohou požádat technika při prohlídce škody. Zálohu budeme vyplácet obratem na účet klienta, a to až do výše 50 procent z odhadnuté škody. Klienti takto mohou získat v podstatě do druhého dne první prostředky na opravu jejich majetku. Máme informace, že v postižených oblastech je problém se signálem mobilních telefonů, proto očekáváme nápor hlášení škod až po obnovení signálu. Zatím samozřejmě mohou lidé začít škody opravovat, pro jistotu doporučujeme pořídit fotodokumentaci poškození jejich majetku," popsal Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Ochranošmejdi“ opět útočí. Cílem je životní pojištění


„Jižní Morava se teprve probouzí po těžké noci. Klienti nám zatím hlásí první škody na automobilech – myslím, že řada z nich je ráda, že tornádo přežila. Jsme ale připraveni jim pomoci – navýšili jsme počet lidí na naší lince, pojedeme určitě i o víkendu, kdy očekáváme větší nápor,“  řekla Nela Maťašeje, mluvčí Direct pojišťovny.

Mimořádné tornádo

„Opravdu se jednalo o tornádo. Oblast, kde se přehnalo, má to nejhorší za sebou, situace by se tam měla uklidnit. Stále se mohou vyskytovat bouřky, které mohou být doprovázeny i kroupami, případně přívalovými dešti, také nárazy větru,“ sdělila Marie Odstrčilová z českého hydrometeorologického ústavu pro Radiožurnál. Podle meteorologa Michala Žáka mohlo tornádo s tak velkými škodami představovat bezprecedentní událost v novodobých českých dějinách. Údajně mohlo jít o stupeň tornáda 3 až 4. V Evropě jsou taková tornáda naprosto neobvyklá, řekl pro ČT 24. Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic. Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. 

Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku 420 milionů korun. Stát zároveň nabídne lidem na obnovu zničeného bydlení až pět milionů korun, z toho dva miliony jako dotaci a tři miliony jako zvýhodněný úvěr na 30 let. Finanční správa by měla podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) poškozeným podnikatelům ze zasažených území poskytnout úlevy v podobě odkladu splatnosti daně nebo odpuštění záloh na silniční daň. Uvedly to  Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).


Mohlo by vás zajímat: Proč jsou zranění žen při autonehodě závažnější?


Extrémní počasí působí problémy v řadě evropských zemí. Silné bouřky, které doprovázejí lijáky a místy krupobití, zasáhly Polsko. V Malopolském vojvodství tornádo poškodilo desítky budov, jeden člověk je zraněný. Jihozápad Německa postihly už ve středu večer silné bouřky spojené s lijáky a krupobitím. Voda zaplavila očkovací centrum v německém Tübingenu, v nedalekém Reutlingenu zranily kroupy o velikosti tenisových míčků pět lidí.

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: Facebook

Zdroj: ČAP;ČTK; ČT24; iDNES; seznamzpravy.cz; Radiožurnál

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články