Přírodní katastrofy způsobily v 1. pololetí 2020 škody za 68 miliard $


			Přírodní katastrofy způsobily v 1. pololetí 2020 škody za 68 miliard $
17.9.2020 Škody

Zajišťovna Munich Re zveřejnila předběžné údaje o globálních škodách z přírodních katastrof za 1. pololetí 2020. Tyto škody dosáhly výše 68 mld. USD. Byly však pod průměrem za posledních 30 let, který byl vyčíslen – po očištění o inflaci – na 74 mld. USD. Výše pojištěných škod činila zhruba 27 mld. USD a byla tak značně vyšší než obvykle (20 mld. USD), a to vzhledem ke značnému podílu škod z titulu nepříznivého počasí v Severní Americe.

Severní Amerika se podílela v 1. pololetí 2020 na celkových globálních (ekonomických) škodách 47 % a na globálních pojištěných škodách 82 %. To je podstatně více než činí její dlouhodobé průměrné podíly na příslušných škodách (35 %, resp. 60 %). V Evropě a regionu Asie – Pacifik způsobily přírodní katastrofy v 1. pololetí 2020 menší škody. Celkově přišlo ve světě při přírodních katastrofách o život 2 900 osob, což je méně než činí průměrné ztráty na životech z této příčiny za posledních 30 i 10 let.


Mohlo by vás zajímat: Nejčastější nedorozumění v oblasti zpracování biometrických údajů


Torsten Jeworrek, člen představenstva Munich Re, k bilanci za 1. pololetí 2020 uvedl, že škodní statistice dominovaly silné bouřky v Severní Americe. Přitom se prý ukázalo, jak důležité je pro zmírňování škod pevné a odolné stavění. Je to významné i z toho důvodu, že změna klimatu pravděpodobně zvýší v Severní Americe dlouhodobě riziko silných bouřek. Svět musí podle Jeworreka konečně důsledně snížit emise skleníkových plynů a předcházet škodám, aby nás důsledky nezasáhly tak nepřipravené jako je tomu nyní v průběhu pandemie. 

Vysoké riziko v Severní Americe potvrzují konkrétní údaje. Jen krupobití a tornáda (tzv. konvektivní bouře) v tomto regionu zatížila celkové ekonomické škody 27 mld. USD a pojištěné škody 20 mld. USD. Například ve státě Mississippi bylo změřeno největší tornádo v historii. Průměr jeho chobotu činil více než 3,5 km. Toto tornádo pustošilo krajinu v délce 100 km. I když jednotlivé katastrofické události nelze připsat změně klimatu, tak údaje Munich Re prý potvrzují trend, že škody způsobené špatným počasím především v Severní Americe přibývají. Vliv na to má růst obyvatelstva, ale i hodnoty vystavené riziku jako například stavební konstrukce náchylné ke škodám.


Mohlo by vás zajímat: Hrozí omezení nabídky udržitelných finančních produktů?


Pokud jde o Evropu, nejdražší přírodní katastrofou byla vichřice „Ciara“ (v Německu nazvaná „Sabine“). Tento orkán táhl počátkem února 2020 přes velké části Evropy, přičemž rychlost větru se blížila 200 km/h. Desítky tisíc lidí byly dočasně bez elektrického proudu. Byly zrušeny tisíce letů a nekonaly se například velké sportovní akce. Nejvíce postiženy byly některé oblasti střední Evropy. Celkové škody dosáhly výše 1,8 mld. USD a z toho 1,2 mld. USD připadalo na pojištěné škody.

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články