Lukáš Kovanda: Tornádo bude třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR


			Lukáš Kovanda: Tornádo bude 3. nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR
28.6.2021 Škody

Čtvrteční bouře a tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku zasáhly na 1200 domů, z nichž půjde přes 70 k zemi, poškozená jsou auta i zeleň. Ve stejný den postihlo tornádo také několik obcí na Podbořansku. Lukáš Kovanda odhaduje, že moravské tornádo se zřejmě stane třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii ČR.

V tuto chvíli se celkové škody, jež moravské tornádo napáchalo na Břeclavsku a Hodonínsku, odhadují na 15 miliard korun. S tím, že ještě porostou. Jedná se o kompletní škody, tedy jak na majetku kraje a obcí, tak na majetku lidí. Odhadem by tak celkové škody mohly finálně činit zhruba 20 miliard korun. 

Zdroj: YouTube

Pojištěná škoda ale bude nižší. Například povodně v roce 2002 způsobily celkové škody za 73 miliard korun. Pojištěná škoda ale tehdy činila jen zhruba polovinu, totiž 36,7 miliardy korun. Od té doby propojištěnost (podíl pojistného na HDP) v oblasti neživotního pojištění v ČR mírně klesla, z 2,3 procenta HDP v roce 2002 na rovná dvě procenta HDP v roce 2019, jak vyplývá z údajů České asociace pojišťoven. 


Mohlo by vás zajímat: Potvrzeno: Jih Moravy zdevastovalo tornádo kategorie F4!


V případě pojištění nemovitosti nemusí přitom být problémem pouze nedostatečná propojištěnost, ale také to, že řada pojištění je neaktualizovaných. Vztahují se tedy k starší, nižší ceně nemovitosti, neboť v poslední řadě let zaznamenaly ceny nemovitostí napříč ČR poměrně dramatický nárůst. Četná pojištění tento stav nemusí reflektovat. 

Kovanda tornadoPřední tuzemské pojišťovny zatím vyčíslují škodu, kterou zanechalo řádění moravského tornáda, na stovky milionů korun až jednotky miliard. Pojištěná škoda by tedy neměla výrazněji přesáhnout úroveň deseti miliard korun. Pokud by se pohybovala v blízkosti této úrovně, bude moravské tornádo z hlediska pojišťoven třetí nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku samostatné ČR v roce 1993.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Melounoví aktivisté útočí…


Moravské tornádo by tak v tomto smutném žebříčku zaostalo pouze za povodněmi v Čechách v roce 2002 a za povodněmi na Moravě v roce 1997. Pojištěná škody v případě těchto událostí činila zmíněných 36,7 miliardy korun, resp. deset miliard korun. Kvůli inflačnímu vývoji, jenž nastal v období od roku 2002, resp. 1997, ale platí, že dnes by byla suma vyšší. Částka 36,7 miliardy korun z roku 2002 v dnešních cenách odpovídá zhruba 54 miliardám korun. Částka deseti miliard korun z roku 1997 dnes odpovídá osmnácti miliardám korun, jak dokumentuje tabulka níže. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Český ekonom a autor ekonomické literatury
Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články