Poptávka po pojištění proti šíleným střelcům v USA razantně roste


			Poptávka po pojištění proti šíleným střelcům v USA razantně roste
6.7.2021 Zahraničí

Toto je jedna z nejsmutnějších zpráv z odvětví pojištění: v USA podstatně vzrostl zájem o pojistné krytí pro případ incidentů s hromadnou střelbou (mass shootings). A důvod? Konec pandemie…

Po uvolnění ze sevření omezujících opatření v rámci lockdownu silně vzrostla poptávka po zabezpečení proti šíleným střelcům. S ohledem na tento druh extrémní kriminality byl rok 2020 obdobím s nejméně smrtelnými oběťmi v celé dekádě, takže nový nárůst snahy zajistit se nejprve trochu překvapil.  I když sice klesl počet mrtvých kvůli zneužití střelných zbraní v nepovolaných rukách během lockdownu, nyní se situace změnila: USA se ocitly díky úspěchu v očkování obyvatelstva na konci veřejných restrikcí, což ovšem zase probudilo strach populace. Podle všeho se mohou přestátá traumata a frustrace z období pandemie projevit v agresivním jednání některých neurotických jedinců ve veřejném prostoru. Takového vývoje se děsí řada firem i organizací.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Ochranošmejdi“ opět útočí. Cílem je životní pojištění


Během dubna a května vzrostl zájem o příslušný druh pojištění o 50 % v porovnání s loňskem. Sdělil to Tarique Nageer, šéf poradenství v oblasti teroristických rizik ve společnosti MARSH. Pojistné krytí obvykle zahrnuje prosazení právních nároků, úhradu právních poplatků a léčby fyzické a duševní újmy, a rovněž náklady nezbytných oprav. Jiný expert Tim Davis, vedoucí krizového managementu u speciálně zaměřené pojišťovny Canopius, sleduje nárůst poptávky zejména ve zdravotnických zařízeních. Zjevně se mnozí obávají, že nevyzpytatelní střelci si budou kompenzovat svůj vztek a frustraci nebo domnělou křivdu či neúspěch léčení útoky střelnými zbraněmi v prostorách klinik a nemocnic.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Ochranošmejdi“ opět útočí. Cílem je životní pojištění


Vedle zdravotnických zařízení vykazují obavy i další veřejně přístupné lokality a instituce, že by si je mohl pro své počínání šílený střelec vybrat: patří k nim maloobchod, školy, univerzity nebo kostely. Takový strach nikoho nemůže udivovat, neboť USA byly za prvních 132 dnů roku 2021 svědky už 200 případů šílené střelby, jak dokládá NGO Gun Violence Archive (archiv násilí spojeného se střelbou). Těm padlo za oběť už 30 osob, zatímco celý loňský rok stály incidenty tohoto druhu život „jen“ 9 lidí.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články