Koronavirová krize versus udržitelnost v Německu


			Koronavirová krize versus udržitelnost v Německu
21.6.2021 Spektrum, Zahraničí

Výzkum v oblasti politické a sociální uskutečněný Německou spolkovou nadací pro životní prostředí k tématu „udržitelnost v době koronavirové“ ukazuje aktuální postoje vůči klimatické změně, udržitelným investičním programům a výstavbě zdrojů obnovitelné energie.

Studii zadala Německá spolková nadace pro životní prostředí (DBU) v dubnu a oslovila s ní 1029 respondentů ze SRN. Přitom dospěla k těmto hlavním závěrům. 59 % občanů míní, že z dlouhodobějšího hlediska bude mít klimatická změna na ekonomiku i společnost větší dopady než nynější covidová krize. 23 % respondentů vnímá dlouhodobé efekty obou jevů na stejné úrovni, a 17 % naopak vidí vliv pandemie jako větší problém než klima. 9 z 10 dotázaných se vyslovilo pro to, aby do budoucna byly do politických rozhodovacích procesů více zapojeny vědecké názory a analýzy.


Mohlo by vás zajímat: Markéta Šichtařová: Levice proti lidem


Velká většina oslovených (82-94 %) staví vysoké požadavky na plánované investiční programy. Podle nich mají být zohledněna tato hlediska: ochrana životního prostředí a klimatu, snížení vymírání živočišných druhů, podpora sociální rovnosti a spravedlnosti, podpora inovací, regionálních ekonomik, středního stavu a zdravotního systému.


Mohlo by vás zajímat: Zablokování Suezu: Egypt požaduje náhradu škody ve výši přes 900 milionů $


Největší váhu respondenti dávají posílení investic do zdravotnického sektoru (51 % „velmi významné“) a do regionálního hospodářství (50 %). Naopak podpora spolkové vlády a injekce do inovací vidí jako velmi důležité jen třetina (34 %) a dalších 15 % je považuje za „ne tolik důležité nebo nedůležité“. 7 z 10 dotázaných postrádá aktuálně hlavně osobní setkávání s přáteli a rodinou, 59 % vadí omezení mobility a chybí jim pobyt v přírodě. 49 % se naučilo ocenit informace od nezávislých vědců k důležitým společenským otázkám. Pro 46 % respondentů má nyní větší hodnotu pohyb a sport venku než před nástupem pandemie. 44 % postrádá vycházky do zeleně, parků a zahrad.


Mohlo by vás zajímat: BMI nepravdy aneb manipulace fakty


Home office je budoucnost?

Velmi mnoho lidí nyní pracuje v režimu home office a namísto služebních cest se připojuje na videokonference. Téměř ¾ občanů si myslí, že by se měl tento pracovní model využívat mnohem silněji i po skončení pandemické situace. Stejně tak se vyslovilo 86 % dotázaných pro více videokonferencí namísto služebních cest. A konečně lze vnímat volání po menší závislosti a větší bezpečnosti: 78 % oslovených je pro zesílenou výstavbu zdrojů obnovitelné energie, aby bylo možné redukovat dovoz fosilních paliv.

Celkové výsledky a grafiky lze dohledat ZDE.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články