Jaká je nálada rakouských finančních ředitelů a jaká rizika vidí?


			Jaká je nálada rakouských finančních ředitelů a jaká rizika vidí?
31.5.2021 Zahraničí

Šest z deseti CFO rakouských firem je podle nové studie poradenské společnosti Deloitte přesvědčeno, že ekonomická situace země se přes přetrvávající koronavirovou krizi bude zlepšovat. Téměř 40 % dotázaných ředitelů posuzuje finanční vyhlídky svých podniků optimističtěji než před několika měsíci. A největšími riziky jsou pro ně kybernetická nebezpečí a sílící regulace, zatímco zdraví je nyní na třetím místě. Výzkum rovněž ukázal mírné uvolnění v oblasti personálního stavu.

Jako „poněkud utlumenou“ označovala společnost Deloitte Rakousko náladu místních finančních ředitelů za poslední měsíce. Podle nové studie „Deloitte CFO Survey“ se však nyní zdá, že se situace pomalu obrací. „V porovnání s loňským podzimem hledí finanční ředitelé firem do budoucna svých firem už zase optimističtěji,“ konstatoval koncem dubna zástupce Deloitte při představení závěrů analýzy z letošního jara.

Poradenská společnost oslovuje s dotazy evropské CFO z různých borů vždy jednou za pololetí. Teď na jaře se stalo respondenty 1 560 řídících pracovníků z 19 zemí, mezi nimi i 64 z Rakouska. Přitom čtvrtina dotázaných subjektů pochází ze sektoru finančních služeb včetně pojišťoven.


Mohlo by vás zajímat: Co kryje první německé pojištění řidičského průkazu?


Většina rakouských CFO je optimistická

60 % dotázaných rakouských ředitelů počítá s tím, že se hospodářské situace země přes trvající koronavirovou pandemii a omezující opatření bude zlepšovat, a další 3 % dokonce tvrdí, že půjde o „silné zlepšení“. Výrazně pozitivněji se nyní obrátily odhady týkající se investičního klimatu v Rakousku: 52 % CFO věří ve zlepšení a další 3 % vidí před sebou silné zlepšení. Pro porovnání: na podzim takto smýšlely jen 13 %, resp. 2 % oslovených CFO.

Respondenti se rovněž vyjadřovali ohledně finančních vyhlídek na úspěch svých vlastních firem. A jak to v porovnání s podzimním průzkumem dopadlo? 6 % z oslovených je nyní „výrazně optimističtějších“ a 31 % „optimističtějších“. Asi polovina (47 %) neočekává žádnou změnu a 16 % je naopak pesimističtějších


Mohlo by vás zajímat: Evropská komise: Povinný nefinanční reporting pro všechny větší firmy


Pro vývoj obratu podniku v nadcházejících 12 měsících počítá 60 % CFO s „podstatným nárůstem“, 11 % s „nárůstem“. 18 % si myslí, že vše zůstane stejné a zbývající naopak očekávají pokles obratu. Třetina respondentů si myslí, že návrat obratu na předkrizovou úroveň nastane v příštím roce, každý desátý ale míní, že to potrvá do 2023. 3 % předpovídá návrat až v roce 2024. Potěšitelný je fakt, že více jak třetina (39 %) CFO hlásí, že už jsou zpět na svých číslech teď, a další desetina se hodlá vrátit na předkrizovou úroveň obratu ještě letos.

Kybernetická rizika straší

Podle zadaných faktorů chtěla společnost Deloitte také zjistit, jaká rizika podle CFO v nadcházejících 12 měsících podnikům v Rakousku hrozí, kde je největší potenciál nebezpečí. Na špici se mezi 12 konkrétními riziky dostalo riziko kybernetických útoků: pro 13 % oslovených jde o „velmi velké“ a pro 60 % „velké“ riziko. Na druhém místě se umístila sílící regulace s 10, resp. 37 %. A teprve na třetím místě se ocitlo tentokrát zdravotní riziko (6, resp. 40 %). Další v pořadí byly nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, slabá konjuktura, geopolitická rizika nebo následky klimatických změn. Naopak méně obav je spojených s vývojem měny nebo nedostatečnou kapitálovou vybaveností.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Googlením ještě nikdo nezmoudřel


Firmy se připravují na post-pandemickou éru

A v jaké fázi jsou firmy nyní? 12 % CFO v anketě uvedlo, že se zabývají zajištěním dalšího provozu podniku, 19 % se už zotavuje a poučuje se z krize. Dvě třetiny (69 %) už ale přijímají opatření pro přípravu etapy po skončení krize a pandemie.

Minimálně „lehké uvolnění“ nálady konstatuje Deloitte i v oblasti personálních stavů. 26 % respondentů počítá v nadcházejících 12 měsících s nárůstem personálu ve firmě, 44 % chce držet současný stav, nicméně téměř třetina (31 %) stále uvádí, že zaměstnanců u nich ubude. Na podzim počítalo s redukcí 56 % oslovených, a naopak s navýšením personálu jen 8 %. „Aby se fáze zotavení a růstu v post-covidové době podařily, budou podniky potřebovat znovu kvalifikované pracovníky,“ komentoval vývoj Gerhard Marterbauer, partner ve společnosti Deloitte Rakousko. „V mnoha firmách se s tím začíná už teď a shánějí vzdělané a zkušené pracovní síly.“

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články