Konference: Zajistitelé musí změnit obchodní model


			Konference: Zajistitelé musí změnit obchodní model
21.5.2021 Zahraničí

Aby bylo možné i do budoucna generovat zisky, musí podstoupit zajistitelé nové cesty a vyvinout inovované zajistné produkty. Dosavadní způsoby totiž už nestačí.

„Klasický obchodní model přenosu rizika naráží na své hranice,“ konstatoval Frank Reichelt, šéf Swiss Re Europe S.A. v Německu. Pojistné odváděné zajišťovnám klesá, protože jejich klienti se sílící kapitálovou vybaveností v posledních letech výrazně zvýšily vlastní vrub a schopnost unést větší díl rizik. Proto je už obtížnější v tradičním oboru zajišťovnictví dlouhodobě dosahovat profitability. Nezbytný další rozvoj tohoto odvětví byl tématem nedávné virtuální konference Německého svazu pojišťovnické vědy (Deutscher Verein für Versicherungswissenschaft) v Berlíně. Podle účastníků je větší kapitálová síla prvopojistitelů jako efekt Solvency II jen jedním z podnětů k inovacím v oboru zajištění.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: „Sociální skóring“, aneb otevírání Pandořiny skříňky


K tomu je třeba připočíst, že na straně klientů se už nachází nová generace mající jiné nároky a řešící jiné výzvy. A na ty se musí zajišťovny v rámci konkurenčního boje soustředit a přizpůsobit se. Otázkou je, jakým způsobem mohou zajistitelé reagovat na moderní pojišťovny a svět insurtechu, a podpořit je diferencovanými modely řešení, třeba v oblasti finančních transakcí, digitalizaci a restrukturalizace. Tam by mohli najít nové zdroje zisku.

Příkladem je zajištění jako kapitálový substitut ke zvýšení rizikové únosnosti nebo zlepšení bilance na straně zákazníka. Jiné společnosti, jako jsou Wilton Re Europe nebo Zürich, poskytují klientům v odvětví životního pojištění výhody pomocí různých nástrojů řízení kapitálu, pomocí nichž zvyšují jejich likviditu. U tématu „zajistná řešení při transakcích v majetkovém pojištění“ přišel Philipp D. Kleyser ze společnosti Compre Hamburk se zvláštním zaměřením na rozličné formy spolupráce s klienty při zvládání procesu run-off (opouštění trhu).


Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou makroobezřetnostní nástroje pojišťovacího sektoru?


Odvětví zajištění je podle Thorstena Arholda z německého dozorového orgánu Bafin vcelku pozitivně „naloženo“. I když zvýšení pojistného neproběhlo v loňském roce v zamýšlené míře, je finanční situace ústavů beze změny stabilní i nadále. Na trhu se nachází stále dost kapitálu. A na tom ani koronavirová pandemie nic nezměnila. Pouze v první vlně krize před rokem došlo k menšímu propadu zisku zapříčiněnému především v oblasti přerušení provozu podniků a výpadku plánovaných akcí. V mnoha případech byly ale nároky zákazníků odmítnuty, protože ke škodám došlo na základě úředního nařízení v důsledku „pandemického nouzového stavu národního rozsahu“, jež v běžných zajistných smlouvách nejsou do krytí zahrnuty.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Mladí řidiči jsou na silnicích 2,5krát rizikovější


Novým trendem v zajištění je přímá spolupráce (end-to-end) s podniky a společnostmi mimo sféru pojištění. Společně s několika výrobci aut vypracovala Swiss Re podle sdělení ředitele Franka Reichelta „řešení pro mobilitu budoucnosti“. Týkají se oblasti telematiky a ocenění rizika nehod při využití asistentů ve vozidlech. Obecně je stále zajímavějším segmentem trhu budoucnosti také vývoj udržitelných řešení, jenž je daleko od dosavadního klasického transferu rizika na zajišťovny.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články