BMI nepravdy aneb manipulace fakty


			BMI nepravdy aneb manipulace fakty
2.6.2021 Pojistný trh

Na dezinformace a manipulace ve veřejném prostoru z oblasti politiky jsme si již museli zvyknout. Překvapilo mě však, když jsem zaznamenal manipulativní článek zasahující do oblasti pojištění osob. Pojďme si ukázat, jak někteří novináři a lékaři dokážou vytvářet lživé závěry z faktů.

Co je BMI a proč se používá v pojištění

Nejčastější způsob stanovení optimální váhy je pomocí ukazatele BMI, což je zkratka z anglického Body Mass Index. Ten bere v úvahu nejen váhu v kilogramech, ale také výšku člověka v metrech. Každému je totiž jasné, že váha 80 kilogramů je v pořádku pro 185 cm vysokého muže, ale asi nebude slušet ženě o výšce 155 cm.


Mohlo by vás zajímat: Motivace pro Česko? Dohledový orgán radí, jak používat srovnávače


BMI se vypočte jednoduše jako podíl váhy a výšky v metrech umocněné na druhou. Tedy muž z našeho příkladu má BMI 80 / (1,85^2) = 23,4. Pokud si spočítáte své BMI, můžete podle následující tabulky (určena pro dospělé) stanovit svou váhovou kategorii.

BMI hodnota

Váhová kategorie

Do 18,5

Podváha

18,5-25

Normální váha

25-30

Nadváha

30-35

Obezita 1. stupně

35-40

Obezita 2. stupně

40 a více

Obezita 3. stupně

Existují i další ukazatele obezity (obvod pasu, měření podkožního tuku…), ale BMI má velkou výhodu. K jeho výpočtu stačí znát výšku a váhu, žádné jiné speciální měření není potřeba. A to je důvod, proč komerční pojišťovny tento ukazatel používají a pojištěným lidem s dobrým BMI dávají automaticky nižší cenu. Podobně také velká část pojišťoven snižuje cenu nekuřákům.

Odhalená pravda nebo snaha o zpochybnění návrhu zákona

Nedávno v Deníku N vyšel článek s provokativním názvem „Zapomeňte na BMI, téměř polovina sledovaných lidí s nadváhou byla ve skutečnosti úplně zdravá“ od autora Petera Kováče. Pojďme si ukázat, jak vznikají podobné manipulace. Na začátku byla studie v lékařském časopise International Journal of Obesity uveřejněná již 4. února 2016. Studie vznikla jako reakce na návrh amerického zákonodárce, který by umožnil zaměstnavatelům penalizovat zaměstnance až do výše 30 % nákladů na zdravotní pojištění, pokud nesplní konkrétní zdravotní kritéria. Mezi pravidly byla i určitá hodnota ukazatele BMI.


Mohlo by vás zajímat: Propad investic v ČR je hlubší než ve zbytku EU


Asi si každý umí představit, jak takový návrh musel být přijat v zemi levných fastfoodů a koly. Určitě se našlo mnoho bojovníků za „svobodu“ životního stylu, kteří nesouhlasili s navrženou „spoluúčastí“ na zdravotním pojištění. I odborný článek nezůstává na objektivní straně, ale je z něj bohužel cítit snaha postavit se na určitou stranu. Autoři studie si definovali, co znamená zdravý člověk z pohledu srdečních nemocí (dle krevního tlaku, cholesterolu a dalších měřitelných ukazatelů), a pak aplikovali na vzorek 40 tisíc dospělých sledovaných mezi lety 2005 až 2012. Výsledky jsou uvedeny v tabulce níže.

 Váhová kategorie

Podíl zdravých

Podíl nemocných

Podváha

76 %

24 %

Normální váha

69 %

31 %

Nadváha

47 %

53 %

Obezita 1. stupně

29 %

71 %

Obezita 2. a 3. stupně

16 %

84 %

Pokud vás při pohledu na tabulku napadne, že není co řešit a že vyšší „nemocnost“ v závislosti na vyšší hodnotě BMI byla zcela prokázána, gratuluji ke zdravému uvažování. Autoři ale jako by s výsledkem nebyli spokojeni, a tak v závěru „upozorňují“ na skutečnost, že 29 % obézních z pohledu kardiovaskulárních nemocí jsou v pořádku, a dokonce 16 % u závažnější obezity. Nebojí se formulace, že u těchto jedinců může být „předepsání redukce hmotnosti poskytovatelem zdravotní péče zneužitím času, úsilí pacienta a zdrojů“. Autoři tak zcela ignorují vývoj v čase a neřeší, že nejenže skupina zdravých s obezitou je malá, ale že pravděpodobnost onemocnění v důsledku obezity v dalších letech v této kategorii je vysoká.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Klimatická depka… nová diagnóza?


Média nastupují

Nevím, jak návrh zákona zavádějící spoluúčast obézních lidí dopadl. Je ale zajímavé sledovat využití v médiích. Po 5 letech si studie všimli v časopise Runner’s World a s bombastickým titulkem „Bežci, je čas se rozloučit s BMI“ oznámili svým čtenářům, že „výsledky odhalily, že mezi BMI a celkovým zdravím neexistuje silná vazba“. Ano, čtete dobře a samozřejmě výše uvedená výsledková tabulka nebyla prezentována.

Článku na Runner’s World si po několika měsících všiml i český novinář Peter Kováč a s odkazem na článek i studii uvádí „Výsledky potvrdily, že mezi hodnotou BMI a celkovým zdravím člověka neexistuje významné propojení“ a „ukázalo se, že téměř polovina mužů a žen s nadváhou byla ve skutečnosti úplně zdravá. Naopak, zdánlivě vitální lidé měli často zdravotní problémy.“


Mohlo by vás zajímat: EU musí vyjasnit vztah mezi pravidly pro kybernetickou bezpečnost


Po lopatě

Z výzkumů, dat pojišťoven a zajistitelů plynou jednoznačné závěry, které nemá smysl zpochybňovat, ale naopak je využít ve svůj prospěch. Každý chce být přece zdravý a žít co nejdéle. Samotná vyšší hodnota BMI v současnosti neznamená, že člověk je nemocný. Na to jsou jiná vyšetření (krevní tlak, hodnoty cholesterolu atd.). Důležité je, že čím vyšší BMI, tím vyšší pravděpodobnost nemoci v budoucnu. A nejde jen o kardiovaskulární nemoci, ale také nemoci trávící nebo kosterní a svalové soustavy. Namáhání kloubů je určitě vyšší u člověka s vyšší váhou.


Mohlo by vás zajímat: Co kryje první německé pojištění řidičského průkazu?


Nikdo by se tak neměl divit racionálnímu přístupu pojišťoven, které dávají nejnižší cenu lidem s optimálním BMI. A nekuřákům, ale to je zase na jiný článek.

Martin Podávka


Zdroje:

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články