Zajímavost: Během významných fotbalových zápasů se v Rakousku více krade


			Zajímavost: Během významných fotbalových zápasů se v Rakousku více krade
26.7.2021 Zahraničí

Analýza rakouské pojišťovny Wiener Städtische Versicherung přinesla zajímavý poznatek: hraje-li se důležité mezistátní fotbalové utkání, stane se více nehod a vloupání. Tato korelace údajně platí posledních 20 let.

Podle zástupců pojišťovny se v celém Rakousku stane v den významného utkání v průměru 290 pojistných událostí automobilů a riziko vloupání se během přenosů z mistrovství světa nebo Evropy zvýší o více než 10 %. Dopravních nehod v době konání Mistrovství světa nebo Evropy je o 8 % více než ve dnech, kdy takový fotbalový svátek není. „Zejména v havarijním pojištění registrujeme během evropských nebo světových šampionátů v průměru o 11 % více škod na automobilech. Podle našich odhadů je za tím menší koncentrace na jízdu a nepozornost, protože řidiči sledují vývoj utkání nebo spěchají na přenosy. Z toho vznikají rizikové situace,“ konstatovala Doris Wendler, předsedkyně představenstva Wiener Städtische.


Mohlo by vás zajímat: PwC: Čeští ředitelé se obávají klimatických změn a poškození životního prostředí


Dvě třetiny nehod vozidel během mezinárodních svátků fotbalu jdou na konto mužů – zde ale není rozdíl oproti „zbytku“ roku. A ukazuje se, že trend bouraček během mistrovství sílí: při posledním evropském šampionátu v roce 2016 ve Francii, kde Rakousko hrálo, bylo o 16 % havárií více než při mistrovství 2012 na Ukrajině. Nebezpečná je ovšem i účast na velkém veřejném přenosu z mistrovství. Během nich vzrostou počty vloupání do domů a bytů v Rakousku o více než 10 %. Během fotbalových party a společném sledování zápasů zůstávají domy a byty prázdné na poměrně dlouhou dobu, kterou lze celkem snadno odhadnout. A to je příliš velké lákadlo pro bytové zloděje.


Mohlo by vás zajímat: Motory v Česku pohání hlavně nafta


Letos ale vloupačkám nepřejí restriktivní opatření kvůli pandemii, která omezují veřejné eventy s účastí velkého počtu osob. Kvůli tomu musí zápasy většina lidí sledovat na televizi ve svých domovech buď jen v rodinném kruhu, nebo úzké společnosti přátel. Wiener Städtische proto očekává, že tradiční výkyv počtu vloupání v hracích dnech letošního Mistrovství Evropy se konat nebude. „Fotbalová“ analýza pojišťovny je založena na datech od roku 2000. Pracovníci porovnali počty pojistných událostí různého druhu během hracích dnů šampionátů a během běžných dnů, kdy žádné mezinárodní zápasy nejsou.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články