Nařízení DORA vstoupilo v platnost dne 16 . ledna 2024 a použije se od 17. ledna 2025. Evropské orgány dohledu, tedy včetně EIOPA, naplňovaly v průběhu roku 2023 zmocnění vyplývající z uvedeného nařízení. EIOPA se podílela na přípravě dvou sad opatření. První sada se týká například nástrojů řízení rizik, metod a procesů a klasifikace závažných incidentů, kdežto druhá sada například podmínek subdodávek služeb v oblasti IKT (informační a komunikační technologie). K první sadě návrhů byla v létě 2023 zorganizována veřejná konzultace.
Mohlo by vás zajímat: Využití veřejně dostupných údajů pro přímý marketing
V září 2023 poskytly evropské orgány dohledu na výzvu Evropské komise poradenství, pokud jde o vymezení kritérií pro určení kritického poskytovatele služeb z řad třetích stran. Evropské orgány dohledu připravily rovněž zprávu týkající se nastávající implementace panevropského systémového rámce pro koordinaci kybernetických incidentů. Souběžně s vývojem v oblasti politik či legislativy evropské orgány dohledu zahájily přípravu též na implementaci dohledového rámce právě pro kritické poskytovatele služeb z řad třetích stran. Kromě toho se orgán dohledu EIOPA spolu s ostatními evropskými orgány dohledu zaměřil na podporu hladké, včasné a nákladově efektivní implementace nařízení DORA. K tomu byla v červenci 2023 vytvořena speciální IT pracovní skupina.
EIOPA v roce 2023 zavedla „Přehled z monitoringu digitálního trhu“. Jedná se o nástroj pro aktuální sledování inovací a trendů digitalizace v pojišťovnictví, včetně průniku nových technik, jako je umělá inteligence, a nových distribučních modelů. V rámci zmíněného nástroje se ovšem shromažďují i údaje o kybernetickém pojištění, a to například o rozsahu pojistné ochrany (krytí), vývoji škod, stanovování cen, výlukách apod.
Mohlo by vás zajímat: Robert Kareš: Zisk použije PVZP k navýšení kapitálu. Solventnost není problém
EIOPA také zveřejnila diskusní dokument týkající se otevřeného pojištění[1], resp. průzkumného použití tohoto systému v pojišťovacím sektoru, který navázal na veřejnou konzultaci o otevřeném pojištění, jež se konala v roce 2021. Cílem tohoto dokumentu bylo usnadnit diskuzi poskytnutím technického inputu a prozkoumat technické a provozní problémy a výzvy pro dohled.
Výčet aktivit EIOPA v dané oblasti je značný. Určitě je vhodné ještě zmínit, že EIOPA se podílela na vytvoření Akademie EU pro dohled na digitálními financemi. Tato iniciativa usiluje o podporu schopností dohledu, co se týče využívání digitálních technologií v pojišťovacím sektoru. EIOPA hrála nadále významnou roli v mezinárodní spolupráci v oblasti inovací, neboť předsedala tzv. FinTech fóru IAIS (Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví), jehož cílem je sdílet praktické zkušenosti z vývoje v oblasti FinTech, resp. digitalizace.
[1] Otevřené pojištění podle EIOPA - přístup a sdílení osobních a neosobních údajů spojených s pojištěním, obvykle prostřednictvím APIs (rozhraní pro programování aplikací).
Komentáře
Přidat komentář