GDV upozorňuje na nutnost snížit administrativní zatížení pojistitelů


			GDV upozorňuje na nutnost snížit administrativní zatížení pojistitelů

Na portálu oPojištění.cz byla nedávno zveřejněna odpověď Insurance Europe (IE) na konzultaci orgánu dohledu EIOPA k implementaci nového rámce proporcionality u režimu Solventnost II (S II). Tato odpověď shrnuje stanoviska jednotlivých členských asociací, a to včetně Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV). Vychází se z toho, že nový rámec by měl vést v souladu se záměrem Evropské komise též k omezení reportovacích povinností pojistitelů a zajistitelů (podávání zpráv a informací).

Omezení administrativní náročnosti v oblasti podávání zpráv prosazuje shodně federace IE i GDV. Ale v odpovědi GDV na výše zmíněnou konzultaci EIOPA je tento požadavek vyjádřen dosti silně a kromě toho jsou prezentovány předchozí přísliby představitelů EU nebo významných odborníků pracujících pro Komisi, o něž by se mělo evropské pojišťovnictví ve své argumentaci rovněž opírat. Podívejme se na některé z nich.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Smluvní pojistné ve 2. čtvrtletí 2024 vzrostlo meziročně o 10,1 %


Ursula von der Leyen, předsedkyně Komise, v politických směrnicích pro novou Evropskou komisi uvedla, že každý komisař bude mít úkol zaměřit se na snížení administrativní zátěže a zjednodušení implementace. Leyen je pro méně papírování a podávání zpráv, pro více důvěry, lepší vynucování, rychlejší povolování. Dále uvedla, že je třeba lépe podporovat firmy, jejichž velikost a finanční kapacitu nelze srovnávat s velkými korporacemi. Jsou prý často cílem „zabijáckých“ akvizicí ze strany zahraničních firem usilujících o jejich eliminaci jako možného zdroje budoucí konkurence. Ursula von der Leyen počítá s tím, že bude zavedena nová kategorie malých společností se střední tržní hodnotou[1] a bude zkoumáno, kde existující regulace aplikovaná na velké podniky je pro ně příliš zatěžující a nepřiměřená a brání jejich konkurenceschopnosti.

Mario Draghi, bývalý prezident Evropské centrální banky a bývalý italský premiér,  ve své zprávě o zvýšení konkurenceschopnosti EU uvedl, že existuje potřeba lépe uvážit velikost podniků dotčených regulací a využívat přiměřená zmírňující opatření v souladu s principem proporcionality. Malé a střední podniky mají tendenci vnímat náklady na docílení souladu s právem EU více než velké podniky, a to i proto, že je u nich větší pravděpodobnost, že nepřežijí tak dlouho, aby mohly „sklidit“ plné výhody regulace. V roce 2023 považovalo 55 % malých a středních podniků regulatorní překážky a administrativní zatížení za jejich největší problém či výzvu. Komise by proto měla urgentně stanovit základnu, z níž bude kalkulovat již oznámené snížení nákladů na podávání zpráv o 25 % a plně zajistit implementaci.


Mohlo by vás zajímat: ČAP: Pracovat v pojišťovnictví láká mladou generaci. Atraktivita oboru roste


Je cenné, že GDV uvedl i další 3 zásadní stanoviska úředníků a odborníků potvrzující cíl EU snížit administrativní zatížení. Otázkou ovšem je, do jaké míry se to podaří uskutečnit při finalizaci nového rámce proporcionality, která měla být jedním z klíčových principů již při tvorbě režimu S II v první dekádě tohoto století. I když se to v té době nezvládlo, je účelné se o to pokusit nyní v rámci finalizace přezkumu S II.


[1] Mid-cap (capitalization) společností se rozumí např. společnost s tržní kapitalizací (hodnotou) mezi 2 až 10 mld. EUR. Výše v textu jde však o malé mid-cap společnosti.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články