Don Forgeron zahajuje svůj výklad tezí, že jestliže jsme se v minulých měsících z něčeho poučili, tak je to fakt, že globální problémy vyžadují globální řešení. Existenční ohrožení z klimatické změny, zdravotní a ekonomické problémy z důvodu pandemie Covid-19 a nyní válka na evropské půdě jsou výzvy, jež mohou být řešeny toliko na základě spolupráce mezi organizacemi, vládami a jednotlivci. Jinými slovy řečeno, Forgeron je názoru, že všichni máme nějakou roli. Hodnota takové instituce jako je GFIA se dostává do popředí tváří v tvář takovým výzvám.
Mohlo by vás zajímat: 1Q 2023: Sampo má zisk z upisování 21 %. Crédit pak vykázala čistý zisk 32,5 %
Budování klimatické odolnosti
Členské pojišťovny asociací sdružených v GFIA poskytují pojistnou ochranu pojištěným osobám pro případ účinků klimatické změny. Kromě této základní úlohy se sdružují, aby radily vládám ohledně adaptačních a zmírňovacích opatření za účelem zvýšení odolnosti společností. Mnozí zástupci pojišťovnictví se podíleli na diskuzích v rámci klimatické konference Spojených národů COP26 v Glasgow v listopadu 2021. GFIA publikovala řadu dokumentů a organizovala akci ke zdůraznění unikátní role pojistitelů při adaptaci na klimatickou změnu a zmírňování jejích dopadů.
Toto úsilí vychází z odborných znalostí získaných v předchozích dekádách při řízení klimatických rizik, ale opírá se též o tu skutečnost, že k financování přechodu na nízkou uhlíkovou ekonomiku může být mobilizováno 30 bilionů USD aktiv. Forgeron dále zdůrazňuje, že nedostatek srovnatelných, vysoce kvalitních údajů pojistitelům ztěžuje činit udržitelná investiční rozhodnutí. V této souvislosti upozorňuje, že k analýze scénářů a zátěžovému testování v oblasti klimatických rizik je třeba přistupovat obezřetně, protože modelování klimatických rizik je velmi složitý a rychle se vyvíjející obor.
Mohlo by vás zajímat: Při tragické dopravní nehodě zahynuli Jana Čechová a Vladimír Přikryl
Pandemie a osvědčené postupy
Pandemie Covid-19 měla podle Forgerona devastující dopad na životy lidí a hospodářství. V této situaci pojistitelé reagovali mimo jiné sdílením nejlepších či osvědčených postupů. Podpořili klienty akcemi nad rámec smlouvy, činili symbolická gesta a podporovali společnosti prostřednictvím finančních a věcných dobrovolných opatření. Pojistitelé napříč světem nadále spolupracují s pojistníky ve formování ekonomik a společností, aby byly vhodně připraveny na budoucnost. Svoji roli sehrává i ta skutečnost, že GFIA je na globální úrovni partnerem globálních tvůrců politik a regulátorů, což byl také jeden z důvodu jejího založení v roce 2012.
Role IAIS
GFIA má pravidelné a konstruktivní vztahy s IAIS (International Association of Insurance Supervisors – Mezinárodní asociace orgánů dohledu v pojišťovnictví). Nedávno to umožnilo vzájemnou výměnu informací o otázkách dotýkajících se pojistitelů, jež vyplývají z války na Ukrajině. Mezi ně patří compliance v oblasti sankcí, rozsah aplikace výluky válečných rizik v pojistných smlouvách, obzvláště v tzv. šedé zóně mezi kybernetickým terorismem a kybernetickou válkou, dočasná řešení nabízená evropskými pojistiteli ve věci nepojištěných vozidel ukrajinských uprchlíků a pravděpodobný dopad války na již tak vysokou inflaci. Podle Forgerona se dá říci, že diskuze s IAIS odhalují společné zájmy obou institucí. Je jasné, že dobře konstruovaná a přiměřená regulace a dohled zajišťují ochranu spotřebitele a finanční stabilitu, na nichž spočívá to zásadní, tj. důvěra klientů.
Podle Forgerona je aktuálním tématem v dohledu nasazení technologie. GFIA věří, že použití nových technologií v dohledu má potenciál redukovat náklady, urychlit procesy, snížit překrývající se žádosti o data, ale nemělo by to vést k dohledu v reálném čase nebo častějším intervencím orgánů dohledu.
Mohlo by vás zajímat: Digitalizace a automatizace. Co přinese rok 2023 pro pojišťovny?
Spolupráce s G20
G20 úzce spolupracuje s jednotlivými předsednictvími G20. Například v říjnu 2021 se účastnila jednání, jež organizovala Italská asociace pojišťoven v součinnosti s italským předsednictvím G20. Toto zasedání ukázalo na klíčovou roli pojišťovacího sektoru v těchto třech prioritních oblastech italského předsednictví: udržitelné investice, integrované sociální systémy, jež optimalizují veřejné a soukromé penze, zdravotní i dlouhodobou péči a zmírňování a adaptace na klimatické změny.
Globální i lokální přínos
GFIA přináší kromě globálních přínosů, z nichž některé byly uvedeny výše, též lokální přínosy. Například na národních pojistných trzích může být využito sdílení informací a osvědčených postupů. Jako příklad Forgeron uvádí „Šetření k inkluzivnímu pojištění“ z března 2022. V rámci něho byly shromážděny informace o tom, jak pojistitelé podněcují přístup žen k dostupnému a přizpůsobenému pojištění, podporují finanční vzdělávání a posílení ekonomického postavení a zavádějí osvědčené postupy týkající se rozmanitosti a inkluze na jejich pracovištích. Tento přehled bude pravidelně aktualizován.
Komentáře
Přidat komentář