Česká asociace řízení rizik se stala členem FERMA


			Česká asociace řízení rizik se stala členem FERMA
4.11.2008 Pojistný trh

Asociace specialistů pojištění a řízení rizik České republiky (ASPAR CZ) byla přijata za člena Federace evropských asociací řízení rizik (Federation of European Risk Management Associations - FERMA). Tím se celkový počet zemí zastoupených ve FERMA zvýšil na 16, přičemž 4 asociace jsou ze střední a východní Evropy.

Posláním v Bruselu sídlící federace FERMA je rozšiřovat a zvyšovat kulturu řízení rizik napříč Evropou, a to jak při práci se svými vlastními členy, tak i obecně vůči odborníkům na řízení rizik a pojištění. Tohoto cíle FERMA dosahuje zvyšováním povědomí o řízení rizik prostřednictvím médií, sdílení informací a zapojením do vzdělávacích projektů.

 

ASPAR CZ vznikl z původně neformálních setkání českých odborníků na pojištění a rizika datujících se do roku 1999. V dubnu 2007 byl registrován jako občanské sdružení a v současné době má 21 členů.

Předsedkyně ASPAR CZ Jana Bicanová vysvětluje: „Cílem sdružení je poskytovat odbornou a vzdělávací základnu primárně zaměřenou na manažery zabývající se pojištěním a řízením rizik, pomáhat zvyšovat povědomí o významu pojištění a řízení rizik, zastupovat společné zájmy svých členů a spolupracovat s podobnými institucemi.“ ASPAR CZ již uspořádal několik seminářů, zasedání a workshopů. V říjnu proběhl seminář o pojištění odpovědnostních rizik a na 18. listopadu se připravuje další věnovaný pojištění motorových vozidel. V říjnu 2009 bude ASPAR CZ hostit mezinárodní konferenci FERMA Forum, kterou federace pořádá jednou za dva roky a za místo konání si nyní zvolila Prahu.

Řízení rizik v Evropě vyspívá a diverzifikuje se, uvádí průzkum

Řízení rizik v Evropě se vyvíjí a vyspívá, uvádějí závěry celoevropského průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Federace evropských asociací řízení rizik (FERMA) na svém semináři, který se konal v říjnu v Bruselu. Jedná se o čtvrtý průzkum svého druhu, který provedla FERMA ve spolupráci se společnostmi AXA Corporate Solutions and Ernst&Young, a výsledky ukazují na všeobecný rozvoj a diverzifikaci postupů, souvisejících s řízením rizik u respondentů ze všech částí Evropy.

Průzkum byl proveden v období od března do května 2008 a je založen na 555 odpovědích z více než 16 zemí. Jedná se o dosud nejreprezentativnější vzorek názorů na řízení rizik v Evropě (předchozí průzkumy FERMA vycházely z 460 odpovědí v roce 2006, 269 v roce 2004 a 49 v roce 2002).

Hlavní závěry:

• Reputace řízení rizik se zvyšuje v důsledku vnitřních i vnějších okolností.¨ Společnosti zpracovávají své strategie řízení rizik, neboť jsou si vědomy přínosu, který to bude pro ně mít, možnosti zajistit základy, na nichž stojí jejich obchodní modely, pojistit si klíčová aktiva a minimalizovat operativní šoky a snížit cenu rizika.

• Schopnost komunikace o riziku se stala klíčovou kvalifikací.

Schopnost přesvědčivě prezentovat teoretický rámec i praktické otázky řízení rizika je stále efektivnější cestou k vybudování důvěryhodného vnějšího obrazu pro akcionáře a další klíčové partnery.

• Evropské společnosti dospěly.

Velká většina evropských firem učinila zásadní rozhodnutí ve věci řízení rizik. Předem stanovené postupy, smlouvy a definované procesy jsou dnes spíše pravidlem než výjimkou. Na druhou stranu však respondenti průzkumu zmiňovali potenciální nedostatky při realizaci strategických zásad. Mnohem méně společností může prohlásit, že u nich jsou procesy řízení rizik nedílnou součástí praktických operací a řada firem to pokládá za současný úkol.

 • Vyvíjí se rovněž ohrožení.

Firmy, které již dříve investovaly do řízení rizik, v současné době sklízejí ovoce v podobě snižování operačních rizik. Na druhé straně se předpokládá, že v následujících dvou letech poroste pravděpodobnost problémů plynoucích z možného ohrožení životního prostředí a konfliktu s udržitelným rozvojem, podobně se budou zvyšovat i právní rizika včetně z nákladů plynoucích z regulačních opatření a objeví se i nová obchodní rizika.

• Postupy řízení rizik vykazují výraznou různorodost.

Průzkum identifikoval pět „rodin“ organizací podle jejich chování a atributů ve vztahu ke způsobu, jakým přistupují k riziku. Představují škálu od podniků, které se otázkami řízení rizik teprve začínají zabývat, až po velmi sofistikované přístupy, které vyváženě reagují na vlivy v regulatorní i produkční oblasti.

• Korporátní klientela se nezajímá o pojistky nabízející prémiové bonusy, ale upřednostňuje solidní pojišťovací služby.

Pokud jde o ceny, panuje shoda, že sazby u většiny kategorií rizik se stabilizovaly, mírný nárůst ve střednědobém horizontu je pravděpodobný u rizik souvisejících s ohrožením životního prostředí a odpovědnostním rizikům vyššího a středního managementu.

Současné podnikatelské klima a nedávné turbulence na globálních finančních trzích jasně ukazují, že řízení rizik představuje právě nyní pro většinu organizací hlavní prioritu. Přitom je to obor, který se neustále vyvíjí a rozvíjí. Přispívají k tomu komunikační technologie a média, díky nimž si svět lépe uvědomuje globální příležitosti i rizika.

 

FERMA Forum o řízení rizik 2009, které se bude konat v Praze v říjnu 2009 a ve svém názvu ponese téma Global Village: The Future of Risk Management” (Globální vesnice: Budoucnost řízení rizik) se soustředí na stále složitější otázky, které přináší efektivní řízení rizik v současném světě.

Zdroj: ASPAR CZ

Zdroj: ASPAR CZ

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články