Generali: Pojistné podvody jsou za poslední dva roky čtyřikrát vyšší


			Generali: Pojistné podvody jsou za poslední dva roky čtyřikrát vyšší
17.1.2011 Pojistný trh

Detektivové Generali odhalili v průběhu loňského roku pojistné podvody za více než 50 milionů korun. Celkový účet ale může být vyšší, protože další případy jsou stále v šetření a dosud nebyly uzavřeny. I tak se výše odhalených pojistných podvodů meziročně skokově zvedla.

Jedná se přibližně o 60% nárůst proti roku 2009, kdy uchráněná hodnota činila 32 milionů korun. Srovnání s rokem 2008, kdy se částka pohybovala na hranici 11,5 milionů korun je ještě markantnější. Za poslední dva roky vrostla jejich výše více než 4x! I nadále hrají prim podvody v pojištění motorových vozidel.

Nejvíce podvodů registrujeme v Praze a středních Čechách, nejslušnější jsou naopak Jihočeši. Přímou spojitost nárůstu pojistných podvodů v souvislosti s ekonomickou recesí lze jen těžko prokázat, nelze ji však ani vyloučit.


Z celkového počtu pojistných podvodů, které detektivové Generali odhalili v loňském roce, spadá více než polovina, až 51% případů, do oblasti havarijního pojištění. Na dalších místech je s 28% povinné ručení a se 17% pojištění majetku. Zbývající 4% odhalených pojistných podvodů spadají do ostatních oblastí pojištění. Například u životního pojištění se s pojistnými podvody setkáváme jen vyjímečně. Pokud již k nějakému dojde, jedná se obvykle o uvádění nepravdivých informací o původu a rozsahu zranění, účelové prodlužování doby léčení a nedodržování léčebného režimu.


Nadále tak zůstávají nejfrekventovanější pojistné podvody u pojištění motorových vozidel, kdy se klienti snaží fingovat dopravní nehody nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla, na jejichž základě žádají větší odškodnění. Vyjímkou v tomto ohledu nejsou ani časově fingované a posunuté škodní události. Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech hlášených pojistných událostí může být klasifikováno jako pojistný podvod, přičemž údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést.


Co do počtu pokusů o pojistný podvod jsou nejexponovanějšími regiony střední Čechy a Praha. Následují severní Čechy, severní a jižní Morava. Nejslušnější jsou naopak Jihočeši společně s Východočechy.


Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná o trestní čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na zaslání „objasňovacího“ dopisu, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Generali

Zdroj: Generali

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články