Pololetní výsledky ČP Indexu bezpečnosti se podstatě shodují se statistikou České kanceláře pojistitelů, která podobně pozitivně zaznamenala pokles nehod s těžkým zraněním a úmrtím, a to o 9 %. Naproti tomu však došlo k nárůstu ostatních nehod. Podle údajů České kanceláře pojistitelů za první polovinu letošního roku bylo pojišťovnám hlášeno zhruba o 5 % více nehod než za stejné období roku 2008. Rok od roku se také zvyšují finanční objemy způsobených škod, takže i přes aktuálně lepší výsledky není mnoho důvodů k radosti.
Jak si v ČP Indexu vedla krajská města?
V kategorii krajských měst je po polovině roku 2009 v čele Zlín, následován Jihlavou a Karlovými Vary. Zlín i Jihlava si oproti minulosti polepšily, zatímco Karlovy Vary zaujímaly i v předchozím hodnocení medailový post. Na druhé straně žebříčku jsou nyní Praha, Ústí nad Labem a České Budějovice. Praha si o čtyři příčky pohoršila, Ústí nad Labem si naopak o 3 polepšilo a Českým Budějovicím stejně jako na konci loňského roku zůstal „černý Petr“. Ve srovnání s koncem roku 2008 největší zlepšení zaznamenaly kromě Zlína a Jihlavy také Hradec Králové a Brno, naopak největší zhoršení si připsaly Pardubice, Ostrava a Ústí nad Labem.
Jedenáctka okresních měst bez záznamu
V kategorii okresních měst zůstává v 1. pololetí 2009 v čele úctyhodných 11 měst bez záznamu v oblasti nehod s usmrcením nebo těžkým zraněním: Rokycany - byly bez záznamu i v uplynulých letech, dále Nymburk, Rakovník, Jindřichův Hradec, Prachatice, Domažlice, Cheb, Tachov, Rychnov nad Kněžnou, Hodonín a Nový Jičín. Na druhém konci žebříčku jsou Blansko, Ústí nad Orlicí a Klatovy. Zatímco Klatovy a Blansko patří k městům s největším zhoršením, u Klatov je to dokonce téměř z čela - z 2. místa na poslední, Ústí nad Orlicí setrvává na konci žebříčku již od minulého hodnocení. Ve srovnání s koncem roku 2008 největší zlepšení zaznamenaly Hodonín (pořadí 2008 – 57.) Nymburk, (56), Tábor (49), Rychnov nad Kněžnou (42), Rakovník (35), Domažlice (34) a Cheb (32). Největší zhoršení zaznamenaly Klatovy (2008: 2), Benešov (9), Kutná Hora (7), Blansko (19)
a Havlíčkův Brod (10).
Podle metodiky pro výpočet ČP indexu byl stanoven stav bezpečnosti na komunikacích krajských a okresních měst v ČR po 6 měsících roku 2009, který určuje průběžné umístění jednotlivých měst za 1. pololetí tohoto roku. ČP index vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztaženému k počtu obyvatel daných měst. ČP index je vychází ze statistik dopravních nehod Policie ČR a je konstruován tak, že vyšší hodnota znamená vyšší bezpečnost, tedy nižší relativní počet usmrcených a těžce zraněných. V případě, že v některých městech nedošlo během sledovaného období k žádné takovéto události, je těmto městům přidělována maximální hodnota indexu 9999. Krajská a okresní města jsou hodnocena v samostatném pořadí. Kromě stavu za 1. pololetí 2009 je zde uvedeno pro srovnání s celkovým stavem za rok 2008.
Podporou bezpečnosti silničního provozu se Česká pojišťovna zabývá už několik let. Oceňuje zachránce lidských životů titulem Gentleman silnic, v současné době jich po našich silnicích jezdí už 56. Samolepkou usměvavého autíčka také odměňuje předpisově jezdící řidiče v rámci projektu „Jezdíme s úsměvem“, do něhož jsou společně s Policií ČR zapojeny také děti ze základních škol z celé republiky a známé tváře hokejistů či automobilových závodníků.
Se svými dopravně-bezpečnostními aktivitami se Česká pojišťovna připojila k Evropské chartě bezpečnosti silničního provozu. Tato iniciativa Evropské komise si klade za cíl snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod na polovinu. V zemích Evropské unie evidují ročně zhruba 40 tisíc obětí silničních havárií.
Zdroj: Česká pojišťovna

Komentáře
Přidat komentář