Každá země bude muset své občany očkovat proti H1N1, které se také říká prasečí chřipka. WHO zdůrazňuje, že pracovníci ve zdravotnictví by měli být očkováni jako první. Je na jednotlivých zemích, které profese budou očkovány hned po zdravotním personálu, lékařích a technicích, uvedla Dr. Marie –Paule Kieny, ředitelka WHO, zodpovědná za výzkum, týkající se očkování.
Některé výzkumné zprávy ukazují, že nový virus postihuje na rozdíl od klasické chřipky především mladší lidi, zejména ty tělnatější včetně dospělých, kteří jsou zdánlivě zdraví. Virus je příčinou vážného plicního onemocnění.
Dr. Kieny tento týden na tiskové konferenci informovala o strategii WHO a uvedla: „Odborná komise připustila, že virus H1N1 může být příčinou pandemie… jeho šíření hrozí a proto všechny země potřebují získat přístup k vakcíně.“
Mezi firmami, které již zkušebně očkovaly své zaměstnance proti nové prasečí chřipce, jsou mimo jiné Sanofi-Aventis, Novartis, Schering-Plouhg Nobilon, GlaxoSmithKline, Lolvay, CSL a AstraZeneca MedImmune.
Počet nakažených
Novou chřipkou A(H1N1) se na světě nakazilo již více než 100.000 lidí.
Nejvíce nakažených je i nadále ve Spojených státech, kde bylo od konce dubna registrováno 34.000 případů, a v Mexiku, kde se infikovalo více než 10.000 lidí. Na Severní Ameriku připadají také asi dvě třetiny z celosvětových 441 úmrtí na chřipku, která se také nazývá prasečí.
Nejhůře postiženou evropskou zemí je Británie, kde se zatím potvrdilo 9718 případů nákazy. Čtrnáct infikovaných lidí v zemi zemřelo, i když podle britské vlády nejí jasné, zda byla u všech pacientů příčinou úmrtí nová chřipka.
Druhé úmrtí na takzvanou prasečí chřipku oznámilo Španělsko. Obětí je starší muž hospitalizovaný na Kanárských ostrovech.
Británie chystá rozsáhlé očkování proti viru H1N1
Lékaři v Británii se chystají naočkovat šedesátimilionovou populaci proti viru prasečí chřipky.
Podle ředitelky WHO Margaret Chanové však není dostatek vakcín a jejich klinické testy potrvají dlouho. Liam Donaldson, který řídí veřejné zdravotnictví v Británii, ale tvrdí opak: ,,Pravědopobně věc komentovala z celosvětového hlediska, ale pokud jde o Spojené království, stále čekáme, že 60 milionů dávek vakcíny budeme mít k dispozici do konce kalendářního roku. První dodávky mají dorazit začátkem podzimu." Dodávky vakcín mohou zpomalit i špatné výsledky klinických testů. Podle Donaldsona ale bude Británie jedna z prvních zemí, do kterých se vakcína dostane. Lékaři plánují začít očkování u konkrétních skupin, jako jsou děti, těhotné ženy a zdravotnický personál.
Británie zatím zakládá epidemiologické plány na předpokladu, že by zemi zasáhla patnáctitýdenní epidemie, která by vyřadila 15 - 20 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. Ministr zdravotnictví Andy Burnham začátkem července uvedl, že pokud se bude virus šířit dosavadním tempem, může do konce srpna onemocnět až 100 tisíc dalších lidí.
Ve Spojených státech by mělo v polovině října začít očkování proti této chřipce. Oznámila to americká ministryně zdravotnictví a sociální péče Kathleen Sebeliusová.
Zdroj: Reuters, E15
Komentáře
Přidat komentářNikto to nekontroluje
Moj vnucik mal chripku dvakrat od maja 2009 a i napriek tomu, ze akoze odobrali vzorku na zistenie druhu virusu nik nam nevedel povedat, ze ake su vysledky, nik to nekontroluje a preto neverim co pisu o pocte obeti. Dajte si pozor, nieco nedobre sa chysta. Ak mame zomriet, tak nech je to ta chripka ako nejaka zakerna naockovana choroba ocipovanejho hoviadka.
Sledujte Wall street, ktore fimy stupaju na hodnote, jedna je aj Texas instruments, vyrabaju citacku na cipy, ktore vam v buducnosti implantuju. Kto neveri nech si zisti, prilis vela zahadnych veci sa stalo na to, aby to clovek ignoroval, dokazy su, hladajte!