Nový člověk ve firmě: risk manažer- 3.část


			Nový člověk ve firmě: risk manažer- 3.část
27.8.2009 Pojistný trh

Za identifikaci a řízení rizik ve firmě by měl odpovídat top management nebo majitel společnosti. Vyplývá to z výzkumu, který počátkem letošního roku uskutečnila firma RPIC-ViP s.r.o. pod záštitou Asociace specialistů pojištění a řízení rizik České republiky (ASPAR CZ) a serveru risk-management.cz.

Odpověď, že by to měl být top management, zazněla v 59 %, na majitele tuto povinnost směřovalo 51 % odpovědí.  Devatenáct procent dotazovaných by řízení rizik směřovalo na představenstvo a 17 % na specialistu (risk manažera).

Odpovědnost za řízení rizik by svěřili majiteli (nebo jednateli) nejčastěji ve firmách s jedním až devíti zaměstnanci (to bylo v 74,2 % případů v této kategorii) a s 10 až 24 zaměstnanci (61,9 % subjektů v této kategorii). Tento výsledek koresponduje s faktem, že u organizací této velikosti není racionální zaměstnávat risk manažera na plný úvazek, a to jak z hlediska mzdových nákladů na tohoto pracovníka, tak z hlediska jeho pracovního vytížení.

Vlastní, nebo externí?

Tato skutečnost se projevuje také v případě zkoumání postoje organizací na přenesení odpovědnosti za řízení rizik v organizaci na určeného interního specialistu (risk manažera) nebo na řízení rizik prostřednictvím externě najatého odborníka.

I přes omezený rozsah vzorku respondentů (osloveno bylo náhodně 1000 ekonomických subjektů, vyplněný dotazník odeslalo 89 z nich) lze vypozorovat jasný vzor v chování firem, kdy řízení rizik prostřednictvím externistů preferují firmy do 250 zaměstnanců. Firmy nad 250 zaměstnanců by tuto možnost vůbec nepřipustily.

Odborné vlastnosti risk manažera

V případě externích odborníků na řízení rizik jsou v prvé řadě považovány důvěryhodnost, upřímnost a otevřenost a teprve pak schopnost řešit problémy, přičemž právě řešení problémů bylo základním požadavkem v případě interních pracovníků za řízení rizik.

Po odborné stránce jsou pak pro respondenty významné zkušenosti z krizových situací (53 %), schopnost nalézat nová řešení (50 %), znalosti metod řízení rizik (46 %), ale také porozumění společnosti a nezaujatý pohled a názor (vždy 40 %).V době výzkumu na počátku roku 2009 řízení rizik realizovalo 63 organizací (70,8 %), zbylých 26 organizací (29,2 %) svá rizika nijak neřídilo.

22 % respondentů jako poučení ze současné hospodářské krize o tom ale vážně uvažuje…

Zdroj: Ing. Petra Adásková, Ing. Jiří Balcar, Ph.D.,www.rpic-vip.cz

Zdroj: RPIC-ViP

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články