Jak ukázal výzkum GE Money Bank, věnovaný tématu „spoření,“ čtyři z deseti Čechů změnili postoje ke spoření kvůli finanční krizi.
V období od 21.1. do 28.1. 2009 oslovila společnost STEM/MARK, která průzkum provedla, okolo 1000 lidí ve věku od 18 do 69 let. Lidé byli dotazováni, zda šetří a na jaké účty ukládají své úspory a zda finanční krize ovlivnila jejich návyky.
Češi dnes dávají jednoznačně přednost spoření před utrácením. Ke spoření se kloní 4 z 10 Čechů, utrácet je ochotno méně než 30 % dotazovaných. Třetina z nich přiznává, že nemají žádnou volnou hotovost. Z těch, kteří mají volné finanční prostředky, chce spořit 60 %, utrácet jen 25 % (ti chtějí utratit většinu), utratit téměř vše chce 14 %.
Finanční krize a spoření
Finanční krize jednoznačně ovlivnila postoj Čechů ke spoření. 40 % Čechů tvrdí, že kvůli finanční krizi změnili svůj postoj ke spoření.
Celých 20 % dotazovaných začalo šetřit pro případ nouze, 11 % přehodnotilo koupi dražšího zboží, 6 % se obává ztráty zaměstnání a proto si nechce půjčovat, 5 % začalo šetřit a 3 % si vybralo své úspory a má je doma pod matrací.
Výhled na rok 2009 dokazuje, že lidé budou vyhledávat bezpečné formy spoření s výhodným zhodnocením a okažitou disponibilitou finančních prostředků. Potrvá zájem o stavební spoření, životní pojištění a penzijní připojištění.
Životní pojištění mělo jen málo dotazovaných
Životní pojištění mělo jen 14 % dotazovaných, 2 % o něm uvažovalo. Relativně lépe je na tom stavební spoření (využívalo ho 42 % respondentů) a penzijní připojištění (smlouvu mělo 34 % oslovených).
Celých 56 % má peníze na běžném účtu. Spořicí účet využívá jen každý desátý Čech.
Z ankety plyne obecně známá skutečnost, že Češi neumí pracovat se svými úsporami. A nejen to: také si neuvědomují rozdíly mezi běžným a spořicím účtem.
Spořicí účet s úrokovou sazbou 3,6 %
GE Money Bank proto přišla s nabídkou spořicího účtu Genius Plus, jehož roční úroková sazba dosahuje 3,6 %. Výhody této úrokové sazby získají všichni, kteří si u GE Money Bank otevřou spořicí účet do konce letošního dubna. Je tu přece jen „malá“ podmínka“: na účtu musí být minimálně 40 000 korun, aby klient dosáhl na tento úrok. Jinak stačí mít na účtu minimálně 200 korun.
Účet je bez výpovědní lhůty, takže prostředky lze kdykoliv vybrat. V současné době jde o nejvyšší úrokovou sazbu na trhu. Nejbližší konkurencí je spořicí účet České spořitelny, ING Konto a spořicí účet LBBW, kde je roční úrok 3 %.
Spořicí účet s úrokovou sazbou 3,6 % p.a. mohou rovněž využít malí a střední podnikatelé. Podmínkou je, že zůstatek musí být vyšší než 100 000 korun. Účet je veden bezplatně.
DŠ
Komentáře
Přidat komentář