Kterým úsekům se vyhnout a kde zpomalit? Řidičům opět poradí Allianz Automapa


			Kterým úsekům se vyhnout a kde zpomalit? Řidičům opět poradí Allianz Automapa
25.3.2014 Produkty

Víte, kde byste jako řidiči měli zbystřit všechny smysly, nebo jakým úsekům silnic na území naší republiky se raději zcela vyhnout? Poradí vám Allianz Automapa, projekt prevence silničních nehod, který Allianz pojišťovna poprvé představila v roce 2011. Od té doby řidiče pravidelně varuje před nebezpečím na cestách a nyní přichází s aktualizovanou dvacítkou nejrizikovějších míst.

Stejně jako v předchozích letech vychází i nejnovější analýza z veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. Tak bylo během posledních tří let vytipováno celkem 63 rizikových lokalit se 179 vážnými nehodami.

„Nebezpečná místa jsme pak seřadili podle míry kumulace nehod s těžkými osobními následky. Pořadí závažnosti kritických lokalit určujeme podle několika kritérií: za prvé podle počtu nehod, při kterých zde došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále podle počtu zraněných nebo usmrcených osob na místě, podle závažnosti zranění a počtu ostatních nehod v dané lokalitě,“ vysvětluje metodiku Tomáš Vysoudil člen představenstva Allianz a místopředseda správní rady Allianz nadačního fondu.

Nejrizikovější místo je v Olomouckém kraji. Černou statistiku ale vedou střední Čechy

Z výsledků v tabulce níže je patrné, že v daném tříletém období dopadl zdaleka nejhůře Středočeský kraj. Obsadil čtvrtinu míst z nejnebezpečnější dvacítky, dvě z jeho pěti umístění se vešla dokonce do první desítky. Po třech příčkách pak obsadily kraje Královéhradecký, Olomoucký a Zlínský, dvě si na své konto připsal Moravskoslezský kraj.

Nejrizikovějším místem vůbec se ukázala být křižovatka silnic I/47 a II/637, kam se řidiči dostanou po výjezdu z centra Lipníka nad Bečvou ulicí Na Horecku směrem na městskou část Trnávka, která vede dál na Olomouc. V posledních třech letech se zde stalo sedm vážných nehod. Na druhém místě skončila křižovatka u Nové Vsi ve Středočeském kraji před nájezdem na dálnici D8 ve směru na Prahu, resp. silnice I/16, s pěti vážnými nehodami ve sledovaném období. Na jejím místě jsou dnes již dva kruhové objezdy a zdejší nehodovost by tak měla podstatně klesnout. A jako třetí nejkritičtější místo se do statistik zapsal úsek silnice I/35 v Milovicích u Hořic v Královéhradeckém kraji, a to v několikasetmetrovém pásmu v okolí benzinové stanice při příjezdu do obce směrem od Stračova.

(Přehled nejrizikovějších lokalit všech krajů, včetně jejich GPS souřadnic a fotografií z pohledu řidiče, najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2014.)

Společné rysy nehod? Střízliví řidiči, suchá vozovka a denní světlo

„Nehodové lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu,“ uvádí dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby, která se na vzniku Allianz Automapy podílí.

Přesto na některých místech ve zvýšené koncentraci docházelo k nehodám se shodnými rysy, typicky asociovanými s úrazy na silnicích. Celkově u 54 prošetřovaných nehod byl řidič v roli viníka nehody pod vlivem alkoholu. Ve 12 lokalitách byla přítomnost alkoholu v krvi řidiče dokonce zjištěna u všech nebo u naprosté většiny prošetřovaných nehod.

Ovlivnit možnost srážky s řidičem, který řídí pod vlivem alkoholu, příliš nemůžeme, Allianz nadační fond se přesto snaží s nehodovostí bojovat. Ve spolupráci se společností 3M Česko, odborníky na řešení pro dopravní bezpečnost, pracuje na tom, aby co nejvíce rizikových míst z českých silnic zmizelo. Vybrané lokality proto pro motoristy zviditelní vhodným doplněním či úpravou dopravního značení.

„Někdy totiž stačí málo, třeba právě změna značení, která může zachránit lidské životy. Proto v nejbližších týdnech začneme s první realizací a během dalších měsíců budeme společně vytipovávat další nebezpečné úseky,“ dodává za společnost 3M Česko Eduard Perski, specialista na řešení pro dopravní bezpečnost.

Z nehodových lokalit, které se v žebříčku na čelních místech objevily v minulých letech, byly k úpravě značení vybrány zatím čtyři – Milín na Příbramsku, třinecká městská část Nebory, Lhota pod Libčany v Královéhradeckém kraji a Toužetín na Lounsku. Projekty jsou aktuálně v různé fázi rozpracovanosti. Někde již veškeré administrativní kroky proběhly a se samotnou realizací se čeká na příznivější jarní počasí, jinde jednání se zainteresovanými orgány ještě probíhají.

Nejkritičtější místa státní silniční sítě podle nejnovějších výsledků Allianz Automapy

Podbarvené řádky ukazují na lokality, které se ve statistikách Automapy objevují opakovaně.

Pořadí

Silnice

Kraj

Okres

Vážné nehody

Zraněné osoby

Katastr

          SZ TZ LZ  

1

I/47

Olomoucký

PR

7

2

9

13

Lipník nad Bečvou

2

I/16

Středočeský

ME

5

0

5

5

Nová Ves

3

I/35

Královéhradecký

JC

4

2

4

9

Milovice u Hořic

4

I/37

Vysočina

ZR

4

1

5

8

Vlkov

5

I/50

Zlínský

UH

4

2

3

3

Buchlovice

6

I/11

Královéhradecký

HK

4

1

4

4

Třebechovice pod Orebem

7

I/38

Středočeský

MB

4

0

5

4

Čistá

8

I/44

Olomoucký

JE

4

2

2

0

Bělá pod Pradědem

9

I/11

Moravskoslezský

FM

4

1

3

2

Bystřice

10

I/13

Ústecký

CV

4

1

3

1

Chomutov

11

I/36

Pardubický

PU

4

1

3

0

Pardubice

12

I/48

Moravskoslezský

FM

4

0

4

4

Frýdek-Místek

13

I/50

Zlínský

UH

4

0

4

0

Staré Hutě

14

I/35

Olomoucký

OL

3

0

8

17

Olomouc

15

I/20

Jihočeský

PI

3

3

4

2

Protivín

16

I/6

Středočeský

RA

3

4

2

2

Řevničov

17

I/3

Středočeský

BN

3

3

3

5

Čtyřkoly

18

I/35

Královéhradecký

HK

3

3

3

4

Vysoká nad Labem

19

I/50

Zlínský

KM

3

1

5

3

Střílky

20

I/3

Středočeský

PH

3

7

0

5

Senohraby

 

Zkratky : SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění. Z tabulky je zřejmé, že vliv na pořadí má kombinace mnoha faktorů, vylučujících náhodu.

Allianz

Zdroj: Allianz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články