Podoba penzijního systému ČR od 1. ledna 2013 (6. díl)


			Podoba penzijního systému ČR od 1. ledna 2013 (6. díl)
27.8.2012 Produkty

Šestý díl seriálu o penzijní reformě v České republice vysvětluje nároky účastníka z doplňkového penzijního spoření.


I. Účastník v transformovaném fondu
Účastník v transformovaném fondu (resp. osoba určená ve smlouvě) má nárok na dávky z penzijního připojištění se státním příspěvkem definované ve stávajícím  zákoně o penzijním připojištění (zákon č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem, ve znění pozdějších předpisů) a v příslušné smlouvě o penzijním připojištění mezi účastníkem a penzijním fondem, tedy na:

  1. čtyři různé druhy penze (tzn. nárok na doživotní pravidelné výplaty peněžní částky, a jde-li o pozůstalostní penzi, nárok na výplatu peněžní částky po dobu stanovenou penzijním plánem); v souladu se zákonem o penzijním připojištění lze poskytovat:

      1. starobní penzi (podmínkou nároku je dosažení věku stanoveného penzijním plánem; starobní penze náleží účastníkovi),

      2. invalidní penzi (podmínkou nároku je přiznání invalidního důchodu z důchodového pojištění pro invaliditu třetího stupně (podle dřívější terminologie pro „plnou invaliditu“); invalidní penze náleží účastníkovi),

      3. výsluhovou penzi (podmínkou nároku je dosažení doby penzijního připojištění stanovené penzijním plánem; výsluhová penze náleží účastníkovi),

      4. pozůstalostní penzi (podmínkou nároku je úmrtí účastníka; pozůstalostní penze náleží osobě/osobám určené/určenými ve smlouvě o penzijním připojištění)

  2. jednorázové vyrovnání (jednorázové vyrovnání náleží za podmínek stanovených penzijním plánem místo penze), a

  3. odbytné (odbytné náleží účastníku, jehož penzijní připojištění zaniklo výpovědí nebo dohodou po uplynutí zákonem stanovené minimální doby trvání bez nároku na výplatu penze, nebo osobám určeným ve smlouvě o penzijním připojištění, pokud účastník zemřel a nebyla mu vyplácena penze nebo vyplaceno jednorázové vyrovnání, a pokud určené osobě nevznikl nárok na pozůstalostní penzi).

II. Účastník v účastnickém fondu

Poté, co účastník doplňkového penzijního spoření, který má své prostředky uloženy v účastnickém fondu/účastnických fondech, skončí spořící fázi doplňkového penzijního spoření, má nárok na vyplacení uspořených prostředků některou z dávek definovaných v ZDPS, kterými jsou:

  1. starobní penze na určenou dobu,

  2. invalidní penze na určenou dobu,

  3. jednorázové vyrovnání,

  4. odbytné,

  5. úhrada jednorázového pojistného pro doživotní penzi, a

  6. úhrada jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu.

a) Starobní penze na určenou dobu


  • podmínkou vzniku nároku na starobní penzi na určenou dobu (dále jen „starobní penze“) je dosažení 60 let věku účastníka a trvání spořící doby v délce nejméně 60 - 120 kalendářních měsíců (v závislosti na délce spořící doby stanovené v konkrétní smlouvě o doplňkovém penzijním spoření)

  • starobní penze náleží pouze účastníkovi

  • starobní penze se vyplácí buď ve splátkách v určené výši, nebo v určeném počtu splátek, do vyčerpání prostředků účastníka, a to pravidelně alespoň čtyřikrát za rok (pokud je výše splátky nižší než 500 Kč, může penzijní společnost snížit počet splátek na jednu ročně)

  • účastník v žádosti o výplatu starobní penze určí dobu nebo výši splátek, a to tak, aby předpokládaná doba výplaty starobní penze trvala nejméně 3 roky.


     

b) Invalidní penze na určenou dobu


  • podmínkou vzniku nároku na invalidní penzi na určenou dobu (dále jen „invalidní penze“) je přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně z důchodového pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů a trvání spořící doby v délce nejméně 36 - 60 kalendářních měsíců (v závislosti na délce spořící doby stanovené v konkrétní smlouvě o doplňkovém penzijním spoření)

  • invalidní penze náleží pouze účastníkovi

  • invalidní penze se vyplácí buď ve splátkách v určené výši, nebo v určeném počtu splátek, do vyčerpání prostředků účastníka, a to pravidelně alespoň čtyřikrát za rok (pokud je výše splátky nižší než 500 Kč, může penzijní společnost snížit počet splátek na jednu ročně)

  • účastník v žádosti o výplatu invalidní penze určí dobu nebo výši splátek, a to tak, aby předpokládaná doba výplaty invalidní penze trvala nejméně 3 roky.


     


c) Jednorázové vyrovnání


  • podmínkou vzniku nároku na jednorázové vyrovnání je dosažení 60 let věku účastníka a trvání spořící doby v délce nejméně 60 - 120 kalendářních měsíců (v závislosti na délce spořící doby stanovené v konkrétní smlouvě o doplňkovém penzijním spoření)

  • jednorázové vyrovnání:

    • náleží účastníkovi místo starobní penze, invalidní penze, úhrady jednorázového pojistného pro doživotní penzi nebo úhrady jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu; účastník může zvolit i kombinaci výplaty jednorázového vyrovnání a jedné z výše uvedených dávek

    • náleží určené osobě, pokud účastník zemřel po dni vzniku nároku na jakoukoliv dávku z doplňkového penzijního spoření a tato dávka ještě nebyla účastníkovi vyplacena

    • náleží určené osobě, pokud účastník zemřel a byla mu již vyplácena starobní nebo invalidní penze na určenou dobu (v tamto případě má určená osoba nárok na jednorázové vyrovnání ve výši dosud nevyplacené části prostředků účastníka)

    • se stává předmětem dědictví, náleží-li jednorázové vyrovnání určené osobě (viz dva výše uvedené případy) a účastník určenou osobu zákonem stanoveným způsobem neurčí

  • jednorázové vyrovnání účastníka se vyplácí do konce kalendářního čtvrtletí bezprostředně následujícího po měsíci, na který byl zaplacen poslední příspěvek účastníka; jednorázové vyrovnání určené osoby nebo dědice se vyplácí do jednoho měsíce od doručení písemné žádosti, je-li prokázána smrt účastníka.


     

d) Odbytné


  • odbytné:

    • náleží účastníkovi, pokud doplňkové penzijní spoření zanikne dohodou nebo uplynutím výpovědní lhůty, spořící doba trvala alespoň 24 kalendářních měsíců a nedošlo k převodu prostředků účastníka k jiné penzijní společnosti,

    • náleží účastníkovi, pokud byl zrušen účastnický fond, v němž měl účastník uloženy své prostředky, nedošlo-li k převodu prostředků účastníka do jiného účastnického fondu,

    • náleží určené osobě, pokud účastník zemřel a nevznikl mu nárok na jinou dávku z doplňkového penzijního spoření; neurčil-li účastník určenou osobu, je odbytné předmětem dědictví

  • výše odbytného je určena jako hodnota prostředků účastníka ke dni ukončení smlouvy o DPS snížená o poskytnuté státní příspěvky.


     


e) Úhrada jednorázového pojistného pro doživotní penzi


Princip této dávky spočívá v tom, že účastník může požádat penzijní společnost, aby jeho peněžní prostředky použila k úhradě jednorázového pojistného (tzn. jednorázově placeného pojistného) na pojistnou smlouvu o pojištění doživotní penze uzavřenou mezi účastníkem jako pojistníkem a pojištěným na straně jedné a pojišťovnou provozující pojišťovací činnost v odvětví životních pojištění jako pojistitelem na straně druhé.


Pojišťovna se pojistnou smlouvou zaváže vyplácet účastníkovi penzi ve sjednané výši až do konce účastníkova života, přičemž ohledně dožití účastníka jako pojištěného mohou v zásadě nastat tři situace:

  1. Účastník jako pojištěný zemře dříve než dosáhl pojišťovnou predikovaného průměrného věku dožití. Sázku o délku života pojištěného tedy vyhrála pojišťovna a - velmi zjednodušeně řečeno - na penzi vyplatí účastníkovi v souhrnu méně než přijala na jednorázovém pojistném; nespotřebované pojistné připadající na výplatu penze za dobu od úmrtí účastníka jako pojištěného do doby předikovaného průměrného věku dožití připadne pojišťovně.

  2. Účastník jako pojištěný zemře ve věku, který pojišťovna predikovala jako jeho průměrný věk dožití. Sázka mezi pojišťovnou a pojištěným tedy dopadla nerozhodně a pojišťovna vyplatí na penzi v souhrnu v zásadě stejně jako přijala na jednorázovém pojistném.

  3. Účastník jako pojištěný zemře později než pojišťovna predikovala. Sázku o délku života pojištěného tedy vyhrál účastník a pojišťovna mu na penzi vyplatí v souhrnu více než přijala na jednorázovém pojistném.

Hlavní rysy úhrady jednorázového pojistného pro doživotní penzi:

  • podmínkou vzniku nároku účastníka na úhradu jednorázového pojistného na pojistnou smlouvu o pojištění doživotní penze je dosažení 60 let věku účastníka a trvání spořící doby v délce 60 - 120 kalendářních měsíců (v závislosti na délce spořící doby stanovené v konkrétní smlouvě o doplňkovém penzijním spoření)

  • nárok na úhradu jednorázového pojistného pro doživotní penzi má pouze účastník

  • proces uzavírání pojistné smlouvy o pojištění doživotní penze a placení pojistného bude probíhat tak, že

    1. účastník doručí penzijní společnosti žádost o úhradu jednorázového pojistného na pojistnou smlouvu o pojištění doživotní penze;

    2. penzijní společnost sdělí účastníkovi písemně do 3 dnů ode dne doručení žádosti podle bodu 1) hodnotu prostředků účastníka ke dni doručení žádosti;

    3. účastník sdělí jím zvolené pojišťovně/zvoleným pojišťovnám hodnotu jeho prostředků podle bodu 2) (tzn. peněžních prostředků, které za něj penzijní společnost uhradí formou jednorázového pojistného na pojistnou smlouvu o pojištění doživotní penze) a požádá tuto pojišťovnu/tyto pojišťovny o kalkulaci výše doživotní penze odpovídající tomuto jednorázovému pojistnému;

    4. pojišťovna sdělí účastníkovi (jako zájemci o uzavření pojistné smlouvy o pojištění doživotní penze) písemně výši důchodu, který mu v případě uzavření pojistné smlouvy garantuje z hodnoty prostředků podle bodu 3); tímto sdělením je pojišťovna vázána po dobu 6 měsíců ode dne odeslání tohoto sdělení (tzn. že pokud účastník v průběhu těchto šesti měsíců požádá o uzavření předmětné pojistné smlouvy o pojištění doživotní penze, výše důchodu sjednaná v takto uzavřené pojistné smlouvě musí být minimálně ve výši, kterou pojišťovna sdělila účastníkovi v písemném sdělení výše důchodu podle úvodní věty tohoto bodu)

    5. účastník se rozhodne, se kterou pojišťovnou uzavře pojistnou smlouvu o pojištění doživotní penze, a tuto pojistnou smlouvu s vybranou pojišťovnou uzavře

    6. účastník předloží uzavřenou pojistnou smlouvu o pojištění doživotní penze penzijní společnosti

    7. penzijní společnost ověří, že předložená pojistná smlouva o pojištění doživotní penze splňuje zákonné podmínky, a do konce kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byla pojistná smlouva předložena, uhradí naspořené účastníkovy prostředky na peněžní účet pojišťovny uvedený v pojistné smlouvě (případný doplatek státního příspěvku pošle penzijní společnost neprodleně po jeho obdržení)

  • v pojistné smlouvě o pojištění doživotní penze musí být výplata doživotního důchodu stanovena v pravidelných peněžitých splátkách v neklesající výši, které musí být vypláceny doživotně alespoň čtyřikrát za kalendářní rok.


     

f) Úhrada jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu


Princip této dávky spočívá v tom, že účastník může požádat penzijní společnost, aby jeho peněžní prostředky použila k úhradě jednorázového pojistného (tzn. jednorázově placeného pojistného) na pojistnou smlouvu o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu uzavřenou mezi účastníkem jako pojistníkem na straně jedné a pojišťovnou provozující pojišťovací činnost v odvětví životních pojištění jako pojistitelem na straně druhé.


Pojišťovna se pojistnou smlouvou zaváže vyplácet účastníkovi penzi v přesně sjednané výši a po přesně sjednanou dobu (tedy např. měsíční penzi ve výši 3.000 Kč po dobu následujících pěti let). Uplynutím sjednané doby výplaty penze tedy vyplácení penze na určitou dobu bez dalšího končí. Pokud by účastník jako příjemce penze na určitou dobu před uplynutím doby výplaty zemřel, nakládání pojišťovny se souhrnem zbývajících (dosud nevyplacených) penzí zpravidla řeší pojistná smlouva o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu.


Hlavní rysy úhrady jednorázového pojistného pro doživotní penzi:

- podmínkou vzniku nároku účastníka na úhradu jednorázového pojistného na pojistnou smlouvu o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu je dosažení 60 let věku účastníka a trvání spořící doby v délce 60 - 120 kalendářních měsíců (v závislosti na délce spořící doby stanovené v konkrétní smlouvě o doplňkovém penzijním spoření)

- nárok na úhradu jednorázového pojistného na pojistnou smlouvu o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu má pouze účastník

- proces uzavírání pojistné smlouvy a placení pojistného bude probíhat tak, že

  1. účastník doručí penzijní společnosti žádost o úhradu jednorázového pojistného na pojistnou smlouvu o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu;

  2. penzijní společnost sdělí účastníkovi písemně do 3 dnů ode dne doručení žádosti podle bodu 1) hodnotu prostředků účastníka ke dni doručení žádosti;

  3. účastník sdělí jím zvolené pojišťovně/zvoleným pojišťovnám hodnotu jeho prostředků podle bodu 2) (tzn. peněžních prostředků, které za něj penzijní společnost uhradí formou jednorázového pojistného na pojistnou smlouvu o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu), určí požadovanou přesnou dobu vyplácení penze nebo požadovanou přesnou výši penze a požádá tuto pojišťovnu/tyto pojišťovny o kalkulaci výše penze (v případě, že účastník určil požadovanou přesnou dobu vyplácení penze) nebo délky vyplácení penze (v případě, že účastník určil požadovanou přesnou výši penze) odpovídající tomuto jednorázovému pojistnému; je však možné, že pojišťovna bude nabízet jen určité standardizované délky vyplácení penze a účastník tedy bude moci volit pouze mezi těmito nabízenými délkami výplaty

  4. pojišťovna sdělí účastníkovi (jako zájemci o uzavření pojistné smlouvy) písemně výši důchodu, který mu v případě uzavření pojistné smlouvy garantuje z hodnoty prostředků podle bodu 3); tímto sdělením je pojišťovna vázána po dobu 6 měsíců ode dne odeslání tohoto sdělení (tzn. že pokud účastník v průběhu těchto šesti měsíců požádá o uzavření předmětné pojistné smlouvy, výše důchodu sjednaná v takto uzavřené pojistné smlouvě musí být minimálně ve výši, kterou pojišťovna sdělila účastníkovi v písemném sdělení výše důchodu podle úvodní věty tohoto bodu)

  5. účastník se rozhodne, se kterou pojišťovnou uzavře pojistnou smlouvu o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu, a tuto pojistnou smlouvu s vybranou pojišťovnou uzavře

  6. účastník předloží uzavřenou pojistnou smlouvu o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu penzijní společnosti

  7. penzijní společnost ověří, že předložená pojistná smlouva o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu splňuje zákonné podmínky, a do konce kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byla pojistná smlouva předložena, uhradí naspořené účastníkovy prostředky na účet pojišťovny uvedený v pojistné smlouvě (případný doplatek státního příspěvku pošle penzijní společnost neprodleně po jeho obdržení)

    • v pojistné smlouvě o pojištění penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu musí být doba výplaty důchodu v dohodnuté přesně stanovené výši trvat nejméně 3 roky.

Petr Panský, Norton Rose v.o.s., advokátní kancelář




Zdroj: Norton Rose

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články