Podoba penzijního systému ČR od 1. ledna 2013 (5. díl)


			Podoba penzijního systému ČR od 1. ledna 2013 (5. díl)
24.8.2012 Produkty

Pátý díl seriálu o penzijní reformě v České republice poskytne informace o vzniku, trvání a zániku smlouvy o doplňkovém penzijním spoření, a dále o příspěvku účastníka, zaměstnavatele, a státním příspěvku.


 

Účastník doplňkového penzijního spoření 

Účastníkem doplňkového penzijního spoření může být fyzická osoba starší 18 let, která uzavřela s penzijní společností písemnou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření. Doplňkové penzijní spoření vzniká dnem uvedeným ve smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, který však nesmí předcházet datu uzavření smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Jak již bylo řečeno v minulém dílu seriálu, účastník může mít uzavřenu v zásadě pouze jednu smlouvu o doplňkovém penzijním spoření; výjimkou je situace, kdy

a) účastníkovi byla zahájena výplata dávky z již existujícího doplňkového penzijního spoření (v takovém případě je možno novou smlouvu o DPS uzavřít nejdříve k prvnímu dni kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po dni zahájení výplaty dávky) nebo

b) účastník přerušil placení příspěvku na doplňkové penzijní spoření a před přerušením platil příspěvek na doplňkové penzijní spoření nejméně 36 kalendářních měsíců nebo nejméně 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích od posledního přerušení placení příspěvku u téže penzijní společnosti.


 

Smlouva o doplňkovém penzijním spoření

Smlouvu o DPS může účastník jednostranně kdykoliv vypovědět (pokud ovšem účastník nesplní podmínku dosažení 60 let věku a trvání spořící doby v délce 60 - 120 měsíců /v závislosti na délce spořící doby stanovené příslušnou smlouvou o DPS/, bude to mít za důsledek ztrátu zálohově poskytnutých státních příspěvků k doplňkovému penzijnímu spoření). Smlouva o DPS nesmí stanovit výpovědní lhůtu delší než dva měsíce, přičemž běh výpovědní lhůty začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci doručení výpovědi.


Penzijní společnost může smlouvu o DPS vypovědět pouze ze zákonem stanovených důvodů, kterými jsou:

  1. neplacení příspěvků účastníka po dobu nejméně 6 po sobě jdoucích kalendářních měsíců a účastník byl nejméně 30 dnů přede dnem odeslání výpovědi na možnost výpovědi ze strany penzijní společnosti písemně upozorněn,

  2. porušení povinnosti sdělit penzijní společnosti zákonem stanovené údaje,

  3. uvedení nepravdivých údajů majících podstatný vliv na vznik nároku na poskytování státního příspěvku nebo dávky z DPS při uzavírání smlouvy nebo zamlčení skutečností, které jsou rozhodné pro uzavření smlouvy.

Kromě výpovědi zaniká smlouva o DPS také:

  1. ukončením výplaty starobní nebo invalidní penze na určenou dobu,

  2. výplatou jednorázového vyrovnání,

  3. úhradou jednorázového pojistného na doživotní penzi,

  4. úhradou jednorázové pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu,

  5. dohodou stran,

  6. úmrtím účastníka.

Příspěvky

Na doplňkové penzijní spoření je možno platit příspěvek účastníka a příspěvek zaměstnavatele; stát za podmínek stanovených v ZDPS poskytuje státní příspěvek a za podmínek stanovených v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů i daňové úlevy na příspěvky účastníka a zaměstnavatele. Zákon o doplňkovém penzijním spoření již nezná příspěvek třetí osoby (jiné než zaměstnavatele) připuštěný v nynějším penzijním připojištění se státním příspěvkem.


Příspěvek účastníka

Příspěvek účastníka se stanoví na kalendářní měsíc a nesmí být nižší než 100 Kč. Účastník je oprávněn výši příspěvku jednostranně změnit.


Účastník je oprávněn odložit placení svých příspěvků, a to nejdéle na maximální dobu odkladu placení příspěvků účastníka stanovenou ve smlouvě o DPS. Odložení placení příspěvků znamená, že účastník během určené doby odkladu neplatí příspěvky a tyto příspěvky pak uhradí jednorázově na konci doby odkladu. Doba odkladu placení příspěvku účastníka, za kterou následně účastník doplatil příspěvky účastníka, se započítává do spořící doby.


Účastník je dále oprávněn placení příspěvků účastníka přerušit (tzn. že po určitou dobu nebude platit příspěvky účastníka a po uplynutí doby přerušení nebude tyto příspěvky doplácet). Doba přerušení placení příspěvku účastníka se na rozdíl od doby odložení placení příspěvků účastníka do spořící doby nezapočítává.


Příspěvek zaměstnavatele

Příspěvek zaměstnavatele je dle definice zákona příspěvkem placeným zaměstnavatelem účastníka za účastníka, a to za podmínky, že účastník (jako zaměstnanec) s placením příspěvku od zaměstnavatele souhlasí. K příspěvku zaměstnavatele se neposkytuje státní příspěvek. K příspěvku zaměstnavatele je ještě nutno dodat, že zaměstnavatel nesmí ovlivňovat zaměstnance při výběru penzijní společnosti (tzn. že zaměstnavatel nesmí mimo jiné podmiňovat poskytování příspěvku zaměstnavatele existencí smlouvy o DPS u jím určené penzijní společnosti) a nesmí přijmout pobídku v souvislosti s poskytováním příspěvku zaměstnavatele.


Státní příspěvek

Nárok na státní příspěvek na doplňkové penzijní spoření má účastník, který má trvalý pobyt na území České republiky nebo má bydliště na území členského státu Evropské unie nebo smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru, a je

  1. účasten důchodového pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o důchodovém pojištění“),

  2. poživatelem důchodu z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, nebo

  3. účasten veřejného zdravotního pojištění v České republice.

Státní příspěvek je tak jako ve stávajícím systému penzijního připojištění se státním příspěvkem vypočítáván z příspěvku účastníka a činí 90 - 230 Kč za měsíc, a to v závislosti na výši příspěvku účastníka. Aby byl poskytnut státní příspěvek, příspěvek účastníka musí činit minimálně 300 Kč za měsíc.


Pokud účastník platí příspěvek za delší období než za kalendářní měsíc, stanoví se výše měsíčního státního příspěvku podle průměrné výše připadající na kalendářní měsíc, za který se poskytuje státní příspěvek.


Petr Panský, Norton Rose v.o.s., advokátní kancelář


Zdroj: Norton Rose

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články