Pojišťovny: České sjezdovky jsou málo bezpečné


			Pojišťovny: České sjezdovky jsou málo bezpečné
26.1.2010 Pojistný trh

SOS – Sdružení obrany spotřebitelů, provedl průzkum názorů největších pojišťoven na to, zda je provozování zimních sportů v České republice méně či více bezpečné než v zahraničních zimních střediscích. Všechny pojišťovny se jednoznačně shodly v tom, že české sjezdovky jsou méně bezpečné.


Bohužel každým rokem dochází ke zcela zbytečným úrazům lyžařů na sjezdovkách. Oslovili jsme proto několik pojišťoven, aby nám sdělily, zdali jsou tyto nehody u nás častější než v zahraničí. Vycházeli jsme z toho, že pojišťovny likvidují pojistné události úrazů při rekreačních zimních sportech a mohou tedy ze svých zkušeností a četnosti úrazů posoudit právě rizikovost lyžování v Česku. Většina pojišťoven uvádí jako hlavní důvod většího rizika v ČR to, že počet provozovatelů zimních sportů  roste rychleji než samotná kapacita sjezdovek. Místa k lyžování jsou přetížená a lidé se na nich navzájem více ohrožují.


Například pojišťovna Allianz, vidí problém v neznalosti a nedodržování 10 FIS pravidel a přeceňování lyžařských schopností jednotlivců. Podobný názor sdílí i pojišťovna Kooperativa a Uniqa.


Neméně pozoruhodný je názor pojišťoven, že české sjezdovky nejsou tak dobře upravované a zabezpečené. Pojišťovny uvádí, že často chybí sítě bránící vyjetí mimo vyznačenou trať a nebezpečná místa nejsou dostatečně, nebo vůbec, zakryta matracemi. Také Česká pojišťovna dává počet úrazů do souvislosti s kvalitou povrchu sjezdovek, která je samozřejmě závislá na počasí, ale také na způsobu a četnosti úprav tratí.

„Pojišťovny uvádějí i problémy s lyžováním pod vlivem alkoholu, ale zároveň připouštějí, že v tomto směru nejsou poměry v České republice podstatně horší, než v zahraničí, kde také bojují se zákazem konzumace alkoholických nápojů na sjezdovkách. Proto bychom rádi apelovali na lyžaře, aby se konzumace alkoholu během provozování zimních sportů vyvarovali, dbali celkové maximální bezpečnosti a hory sjížděli s nejvyšší opatrností,“ říká tiskový mluvčí SOS Jan Mišurec.

Naše peníze

 

Share/Bookmark

Zdroj: Naše peníze

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články