Požáry v Kalifornii: Pojištěné škody vzrostly na 11,4 mld. $


			Požáry v Kalifornii: Pojištěné škody vzrostly na 11,4 mld. $

V listopadu 2018 se Kalifornie stala peklem na zemi. Požáry v její severní části si vyžádaly 86 lidských životů a zničily 14 000 domů. Podle vyjádření kalifornského pojišťovacího komisaře Ricarda Lary dosáhly pojištěné škody 8,4 mld. USD. Když se k tomu připočtou ještě pojištěné škody ze dvou velkých požárů v jižní Kalifornii ve výši 3 mld. USD, tak je souhrnná bilance ve výši 11,4 mld. USD nebývalé vysoká. Pojistitelé chtějí získat peníze zpět od poskytovatele energie společnosti PG&E, která se mezitím dostala do insolvence, protože je prý za „požár“ zodpovědná.

Pojištěné škody ze zmíněných tří požárů vyjdou na 11,4 mld. USD, a to je stále do značné míry odhad, protože šetření řady škodních událostí není ještě uzavřeno. Když se vezmou v úvahu škody z úplně všech požárů v Kalifornii v roce 2018, tak se pojištěné škody dostanou na úroveň 12,4 mld. USD. Již před několika týdny zajišťovna Munich Re vyčíslila, že celkové hospodářské škody mohou dosáhnout výše 24 mld. USD (21 mld. EUR), což je mnohonásobně více než činí obvyklá škoda z požárů. Z toho mělo připadat 18 mld. USD na pojištěné škody.

Hlavní požár v severní Kalifornii byl nazván médii podle místa svého vzniku na Camp Creek Road jako „Camp Fire“. Začalo hořet dne 8. 11. 2018 a za dvanáct hodin požár urazil vzdálenost 38 kilometrů a přitom devastoval plochu o rozloze 55 000 hektarů. Kompletně vyhořelo městečko Paradise se 6000 domy.  Požár se rozšířil na plochu 600 km2, což odpovídá dvěma třetinám plochy Berlína.


Mohlo by vás zajímat: ESET varuje: Nástroj pro překládání textů cílil na klienty bank v Česku


V jižní Kalifornii poblíž sídla prominentů Malibu řádil zase požár nazvaný „„Woolsey“. Vily četných hvězd, jako jsou například Thomas Gottschalk, Miley Cyrus a Gerard Butler, úplně vyhořely. V Malibu se prý musí počítat s průměrnou škodou na jeden dům ve výši 2 mil. USD.

Pokud jde o pojištění, tak příslušné škody se týkají především pojistitelů, kteří provozují pojištění obytných budov, pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Mezi vedoucí pojistitele u těchto typů pojištění patří v Kalifornii společnosti State Farm, Farmers Insurance, Liberty Mutual a Allstate. Evropští zajistitelé se po lesních požárech v roce 2017 s tímto pojistným trhem v zásadě rozloučili, takže by neměli být nějak silně zasaženi.

Zdroj: YouTube

V roce 2017 museli pojistitelé z titulu požárů v Kalifornii uhradit pojistné plnění ve výši 16 mld. USD, což je čtyřnásobek ve srovnání s rokem 2016. V důsledku toho stouplo pojistné v ohrožených oblastech o 217 %. Mnozí pojistitelé nastavili navíc „tvrdé“ limity pojistného plnění a jiní pojistitelé odmítli nabízet jakékoli pojištění pro případ požáru.

Podle informací zveřejněných kalifornskými úřady bylo pojistiteli jen v roce 2016 vypovězeno v okresech s největším rizikem požáru 10 000 pojistných smluv. Mnozí vlastníci obytných budov v Kalifornii tak ztratili pojistnou ochranu. Na druhé straně je nutno uvést, že stát Kalifornie subvencuje pojištění nazvané FAIR, které je značně využíváno. V roce 2015 se podílelo na nových pojistných smlouvách zhruba 35 %. 


Mohlo by vás zajímat: Přestupky v 2018: Překročení rychlosti, nepřipoutání se, používání mobilu


Otázkou samozřejmě je, proč se v Kalifornii požáry stále opakují. Existují v podstatě tři základní důvody: sucho, vegetace a silné větry. Sucho, které je typické pro letní měsíce, se v posledních letech protáhlo až do podzimu, přičemž se déšť nedostavil. Ještě tepleji je ovšem v Arizoně, Coloradu a Novém Mexiku. Tyto státy jsou ale řidčeji porostlé vegetací než Kalifornie, kde vegetace vytváří živnou půdu pro rozšíření ohně. Přídavným urychlovačem požárů v Kalifornii jsou silné větry, které v minulém roce dosáhly síly blížící se hurikánu.

Podle vyjádření amerického centra pro předpověď počasí (U.S. Climate Prediction Center) existuje zhruba na polovině území Kalifornie permanentní zvýšené riziko požáru. Toto území je obydleno 15,5 mil. obyvatel a zahrnuje i části Los Angeles a San Jose. K tomu je nutno dodat názor zajišťovny Munich Re, že počet obyvatel Kalifornie roste, a to ve zvýšené míře v těch oblastech, kde se může oheň rychleji rozšířit. A rozšiřuje se z toho důvodu, že je tam člověk usídlen. 90 % požárů totiž vzniká z titulu lidského selhání. 

Ještě v době, kdy „Camp Fire“ řádil, se objevily v médiích zprávy, že příčinou požáru bylo vadné elektrické vedení nebo jiná vadná zařízení dodavatele elektrické energie – společnosti Pacific Gas & Electric (PG&E). Je zdokumentováno, že pracovník této společnosti jeden den před vypuknutím požáru komunikoval ohledně problému s jiskřením.  V případě, že by se to potvrdilo, musela by výše jmenovaná společnost ručit podle kalifornského práva za všechny škody, bez ohledu na to, zda bylo jednáno nedbale či nikoli.


Mohlo by vás zajímat: Úrokové sazby ČNB: (ne)porostou?


Příslušný kalifornský úřad již obvinil společnost PG&E, že podobné nedostatky zapříčinily v roce 2018 celkem 16 velkých požárů. Tento poskytovatel elektrické energie stojí proto před soudem už ve 200 případech. První žaloby na tuto společnost, pokud jde o nové požáry, byly podány již v polovině listopadu 2018.

V srpnu 2018 vydala společnost PG&E jako cedent prostřednictvím bermudského poskytovatele Cal Phoenix Re katastrofickou obligaci. Skutečnou novinkou je, že mají být kryta toliko požární rizika. Obligace v hodnotě 200 mil. USD má společnosti  PG&E sloužit jako pojištění odpovědnosti. Nicméně je naprosto jasné, že tato částka nemůže zdaleka stačit k uhrazení škod. Celkově je prý k dispozici částka na krytí odpovědnosti ve výši 1,4 mld. USD včetně 200 mil. USD přes sekuritizaci.

Mezitím však společnost PG&E vyhlásila insolvenci a dne 29. 1. 2019 prý požádala o ochranu před věřiteli. Zásobování 5,4 mil. klientů elektřinou a 4,3 mil. klientů zemním plynem prý není tímto krokem ohroženo.  Více klientů nemá žádný energetický podnik v USA. Koncern má dluhy vyšší než 18 mld. USD a zasvěcené osoby sdělily, že se obává, že by se ho mohly dotknout náklady ve výši 30 mld. USD plynoucí z požárů v posledních dvou letech. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články