Kolik lidí zahyne ročně v lavinách v Rakousku a ve Švýcarsku?


			Kolik lidí zahyne ročně v lavinách v Rakousku a ve Švýcarsku?
27.2.2019 Zahraničí

Letošní zima už lidi v Německu, Rakousku i ve Švýcarsku důkladně potrápila. Přívaly sněhu přerušily provoz škol v Bavorsku, železnice měla řadu výpadků, o zpoždění vlaků ani nemluvě. V Tyrolsku se potýkají s třímetrovou sněhovou pokrývkou, lavinové nebezpečí panuje v řadě míst. V současných podmínkách je riziko lavin akutní. Následující grafika ukazuje, že nejde o výjimečnou situaci, a kolik obětí mají laviny na svědomí v Rakousku a ve Švýcarsku.

I když metodika sledování se v těchto zemích liší (Švýcaři sledují období od 1. 10. do 30. 9., Rakušané jen zimní sezónu od 1. 11. do 30. 4. následujícího roku), přesto lze vývoj počtu obětí v letech porovnat.

Nejtragičtější byla sezóna 2009/2010 v Rakousku (zde došlo k zasypání celých vesnic), kdy si laviny vyžádaly 39 lidských životů. Naopak hned následující zima byla milosrdná „jen“ se třemi oběťmi.


Čtěte také: Euler Hermes: Nejistota na světových trzích posiluje. Rok 2019 přinese rozřešení


Shodně vysoký počet smrtelných případů v Rakousku i ve Švýcarsku má na svědomí zima 2014/2015 – ve Švýcarsku zahynulo 33 osob a jde o rekordní počet za sledované období od roku 2007, v Rakousku jen o jednu osobu méně.

Loňský rok přinesl „průměrnou sezónu“: ve Švýcarsku zemřelo ve sněhu 27 lidí, v Rakousku o 10 méně.

Grafika: Počet obětí lavin ve Švýcarsku (světlejší sloupce) a v Rakousku (tmavší sloupce) v letech 2007 až 2018. Zdroj: Statista, Německo.

Graf laviny

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články