Řecku přibývají starosti, pojišťovny nechtějí dále krýt export


			Řecku přibývají starosti, pojišťovny nechtějí dále krýt export
4.6.2012 Pojistný trh

Pohledávky za řeckými odběrateli se v tomto roce nově nepojišťují. V pojištění zůstali pouze dlouholetí obchodní partneři českých vývozců, kteří mají vysoké skóre bonity,“ uvedl Martin Růžička, ředitel české organizační složky Coface a dodal, že firma nezaznamenala žádné problémy na straně našich vývozců ohledně omezení pojistitelnosti řeckých odběratelů.

Také největší světový pojistitel exportních úvěrů Euler Hermes se rozhodl přestat pojišťovat vývozy do Řecka.

Média v posledních týdnech čím dál častěji skloňují možný odchod Řecka z Eurozóny, a na světlo tak po letech opětovně vyplouvá slovo strašící v současnosti evropské trhy jako zaklínadlo - drachma.

Nejistota zvaná Řecko

Pokud by 17. června v řeckých volbách totiž zvítězily radikální „protizáchranné“ strany, tok peněz z mezinárodních finančních injekcí by se zastavil a země by zbankrotovala. Kurz nově zavedené drachmy by pravděpodobně dramaticky klesl, a s ním i schopnost řeckých dovozců platit faktury účtované v eurech. A právě čekání na příchod tohoto stále více pravděpodobného scénáře a jeho následků se rozhodl Euler Hermes zkrátit a pro stoupající riziko nekrytí pohledávek z řecké strany zastavil pojišťování exportu do Řecka. Minulý týden to oznámila agentura Reuters.

Krok do bláta nebo do louže?

Týdenní výhled vývozních rizik společnosti Euler Hermes z 30. května přiznává určitou úlevu po posledních průzkumech řeckého veřejného mínění, naznačujících vzrůstající možnost vytvoření „pro-záchranné“ koalice stran socialistů PASOK a Nové Demokracie. Zároveň však dodává, že tlak na změnu programu finanční podpory zůstane pravděpodobně velmi silný, ať už bude výsledek voleb jakýkoliv. Mluvčí společnosti tak oznámil, že společnost se rozhodla dále nekrýt dodávky do Řecka s tím, že současné smlouvy nepozbývají platnosti a společnost je připravena rozhodnutí přehodnotit, jakmile se situace zlepší.

Obchodní pojišťovny postupně začínají měnit také míru krytí vývozu do Španělska či Itálie, tedy do zemí, které by řecký bankrot mohl poslat do dluhové krize.

Reuters, DŠ, JK

Zdroj: Reuters, DŠ, JK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS