V oboru finančního poradenství začínal doslova od nuly. Po letech v korporátu se rozhodl vystoupit z ředitelské kanceláře a vybudovat vlastní značku – s důrazem na lidskost, důvěru a smysluplnost. Dnes vede Blue Sky Advisory, tým s desítkami spolupracovníků a jasnou vizí. Ota Šunda je živoucím důkazem, že když dáte na první místo člověka, výsledky se dostaví.
Mohlo by vás zajímat: Munich Re: Kybernetické pojištění zdvojnásobí svůj objem do roku 2030
V roce 2007 jste začínal jako finanční poradce. Jak jste se k tomu dostal?
Úplnou náhodou. Tehdy jsem studoval ČVUT a od kamaráda mi přišel takový ten hromadný e-mail. Dělal v OVB a rozesílal výzvy typu „Pojď dělat pro mezinárodní super hyper firmu“. Zaujalo mě to, šel jsem na výběrové řízení a začal úplně od píky. Učil jsem se za pochodu, často i vlastními chybami.
Po třech letech jste nastoupil do Allianz. Začínal jste jako trenér obchodních a manažerských dovedností. Nakonec jste měl na starosti velký tým jako ředitel regionu Praha. Jaké zkušenosti jste si odnesl z působení v tak velké firmě?
Největší zkušenost? Že byznys je o lidech. Když chcete vést tým, musíte být v kontaktu s lidmi. Ve chvíli, kdy jste v manažerské pozici, je klíčové řešit, jestli jsou lidé z týmu v pohodě. Pokud je to tak, obchodní výsledky se postupně dostaví. V Allianz jsem vedl tým o 300 – 320 lidech, k tomu 20 manažerů. Řešili jsme, co je baví, co je nebaví, co pro ně můžeme udělat. Když jsme se lidem věnovali, přineslo to i výsledky – meziročně jsme rostli o 20 % a náš region byl mezi třemi nejlepšími v republice.
Co stálo za rozhodnutím založit vlastní firmu?
Byli za tím dva lidé. První – Igor Šlajchrt, můj dnešní parťák v Blue Sky Advisory, tehdy můj šéf v Allianz. Řekl mi: „Nechceš už něco vlastního?“ A druhý důležitý člověk – Radek Havlena z INSIA. Pro mě je Radek záruka slušnosti. Když něco řekne, tak to platí. To rozhodlo. Navíc jsem si uvědomil, že nechci být ženatý s korporací, ale se svojí ženou. Důležitější než pozice a nuly na účtu je pro mě rodina.
Mohlo by vás zajímat: Filip Král: Čelíme zásadním výzvám
Máte s Igorem ve firmě rozdělené role?
Máme. Igor je investor, já vedu tým a celý chod Blue Sky Advisory. Ale za úspěchem nestojíme jen my dva. Jsou to i Iva Štěchová a Pavla Kejřová. Bez nich by to nefungovalo. Dávají naší spolupráci obrovský čas, energii a jsou skvělé.
Co vám přináší spolupráce s INSIA v každodenním fungování?
Radost a klid. Opravdu. To je pro mě hlavní. INSIA má zásadní výhodu, že je zde velká svoboda a volné pole působnosti. Nikdo vás neúkoluje, neřešíte 150 reportů každý týden a podobné věci. Můžeme tady praktikovat svůj přístup k vedení týmu, který je založen na pohodě a svobodě. Navíc oceňuji technologické nástroje – Ignác na auta, Majka na majetek, Yetík na komunikaci s klienty. To všechno šlape. A hlavně – když něco potřebujeme, IT tým INSIA reaguje. Např. když jsme chtěli upravit Ignáce pro autodealery, tým kolem Vaška Šplechty s námi našli řešení.
Kde vidíte prostor pro další rozvoj INSIA?
Dvě věci. Za prvé – příprava na výměnu generací. INSIA má skvělé jméno, ale bude potřeba oslovit mladší ročníky a modernizovat prostředí, aniž bychom ztratili rodinnou atmosféru. A za druhé – nástup umělé inteligence. Ta změní podobu jednodušších produktů, jako je cestovní nebo autopojištění. INSIA naštěstí s technologiemi pracuje skvěle a je připravená reagovat.
Spolupráce mezi makléři – funguje?
U nás ano. My si lidi v týmu vybíráme podle toho, jestli si sedneme lidsky. Raději nevezmu úspěšného obchodníka, který na mě působil jako „pěkný syčák“, než abych rozbil tým. U nás to žije – když někdo napíše do našeho WhatsAppu dotaz, během pěti minut má šest odpovědí a nabídku pomoci. Tak to má být a za to jsem lidem z týmu moc vděčný. Nejsme konkurenti, ale kolegové a kamarádi.
Důležité je i rozložení našeho týmu a energie v mančaftu. Já jsem si to hodně hlídal v Allianz, kdy zde byly všechny regiony převážně mužské a možná jedna žena. Na regionu Praha jsme to měli dané půl na půl. Protože ženy vám do týmu přinesou jinou energii a jiný pohled na různé situace. Podle mě je důležité mít tým namíchaný. Blue Sky Advisory je takto složena také.
Mohlo by vás zajímat: Jaroslav Daňhel: Nastolí Draghiho drakonický report éru zdravého rozumu?
Využíváte nabídku vzdělávání v rámci INSIA?
Aktivně. Produktové dny jsou bomba. Každý nový člověk je nadšený. Plus pravidelně využíváme týdenní nabídky školení a pokud někdo potřebuje něco speciálního, buď školíme sami nebo hledáme externí školitele.
Jak pracujete s klienty?
Je to každodenní práce - denní kontakt, komunikace, nabídky, prohlídky, schůzky… Výborně nám funguje automatizace přes Yetíka – narozeniny, výročí, fast track. Klienti oceňují, že na ně nezapomínáme a pravidelně s nimi řešíme, co je aktuálně potřeba.
Máte nějakou osobní pracovní filozofii?
Dělám věci, které mi dávají radost a smysl. Obklopuji se lidmi, se kterými je mi dobře. A pokud mi s někým dobře není, tak s ním netrávím čas. Naučil jsem se nést odpovědnost – za úspěchy i za chyby. Když udělám chybu, neuhýbám. Prostě ji vyřeším. A stejně to učím i svoje děti.
Jaké jsou vaše cíle pro Blue Sky Advisory?
Mít tým, který je v pohodě. Bez nátlaku, bez plánů. Lidé si vydělávají tolik, kolik chtějí. Mým úkolem je udělat prostředí, ve kterém se lidem dobře pracuje. Mám v hlavě vizi: konference Blue Sky Advisory, kde sedí 150 lidí. Ale když jich bude 90 nebo 40 a budou spokojení – je to pro mě stejně cenné.
Mohlo by vás zajímat: Aleš Michl převzal mezinárodní ocenění pro nejlepšího guvernéra světa
Co vás baví mimo práci?
Teď stavím dům – to je koníček jako blázen. Ale co mě opravdu naplňuje, je trénování malých kluků ve fotbale. Dělám to několik let a je úžasné sledovat jejich vývoj – nejen fyzicky, ale i psychicky. K tomu hokej a znovu se učím hrát na kytaru. Dělám věci, které dělají radost i mně samotnému.
Jak vnímají vaše děti co děláte?
Snažím se jim to vysvětlovat jednoduše. Říkám jim: když si někdo zlomí nohu a nemůže chodit do práce, pojišťovna mu pošle peníze, aby byl v pohodě a měl peníze na život. A já s ním ten papír, co to zařídí, podepíšu. Nemusí jít v mých šlépějích – chci, aby si našli vlastní cestu. Ať jsou šťastní, i kdyby byli popeláři.
A poslední otázka – proč vlastně název Blue Sky Advisory?
Protože Igor. Jeho první firma byla Blue Sky Aviation. Pak založil Blue Sky Academy. A když jsme zakládali poradenskou společnost, chtěli jsme, aby to zůstalo BSA. A tak vzniklo Blue Sky Advisory. Jednoduché.
Komentáře
Přidat komentář