Škody způsobené deštěm v Německu dramaticky rostou


			Škody způsobené deštěm v Německu dramaticky rostou
18.10.2017 Pojistný trh, Škody

Nepříznivé počasí doprovázené silnými dešti loni těžce zasáhlo pojišťovny v Německu. Podle údajů Celostátního svazu německého pojišťovnictví GDV byly škody z roku 2016 bezmála desetkrát vyšší než o rok dříve. „Ještě nikdy nezpůsobily prudké deště tak vysokou škodu za tak krátkou dobu,“ bilancoval šéf Německého svazu pojišťoven Wolfgang Weiler při představení nového přírodního risk reportu v Berlíně.

Letopočet 2016 byl rokem s třetí nejvyšší škodou ze záplav od roku 1999. V celkové bilanci figurují škody z velké vody ve výši asi 940 milionů eur, zatímco v roce 2015 to bylo „jen“ 100 milionů eur. Jen roky 2002 se škodou 1,8 miliardy a 2013 se škodou 1,65 miliardy eur z katastrofálních povodní loňskou statistiku předčily.

Celkově se přírodní nebezpečí v loňském roce „postarala“ o škody kryté z pojištění v hodnotě více než 2,5 miliardy eur (2015: necelých 2,6 miliardy eur). Majetkoví pojistitelé vyřizovali škody na obytných budovách, v domácnostech, na živnostech, podnicích i v průmyslu a v zemědělství v celkové výši 1,9 miliardy eur. Dále pojišťovny nahradily škody vzniklé na vozidlech v úhrnné hodnotě 615 milionů eur.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2016 v Česku dle oPojištění.cz


Pojišťovny musely loni vyřídit celkem 540 000 jednotlivých majetkových škod z vichřic a krupobití a také 110 000 událostí ze záplav a povodní. U aut nahlásili klienti pojišťoven celkem 265 000 škod z vichřic a krupobití a ještě 8000 škod z velké vody.

Jedna miliarda eur připadla na škody po bouřích Elvíra a Friederike, které se přehnaly Německem loni na začátku léta. Koncem května a v červnu následovaly těsně za sebou a bouřky s hustým deštěm zasáhly velkou část území země. Hlavní část majetkových škod byla způsobena prudkými lijáky (800 milionů eur), menší podíl připadl na krupobití a vichřice (200 milionů eur).


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Daň z pojistného, aneb ber, kde se dá


Podle údajů GDV přinesly v dlouhodobé statistice od roku 2000 přírodní živly každý rok škodu v průměru okolo 2,4 miliardy eur. Z údajů je patrný trend, že se zkracuje doba mezi roky „chudými na škody“ a léty „tučnými“. Už letos v létě udeřila další vlna silné nepřízně počasí, a ta za sebou zanechala škody okolo 600 milionů eur.

„V roce 2002 při povodni na řece Labi jsme ještě byli přesvědčeni, že nejméně 10 % domů není pojistitelných proti riziku velké vody. Mezitím jsme ale už uměli nabídnout pojistnou ochranu až 99 ze sta objektů,“ vysvětlil šéf GDV Weiler současnou situaci. Na celém území Německa nyní disponuje asi 40 % budov rozšířenou pojistnou ochranou proti přírodním živlům. V roce 2002 to bylo jen 19 %.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články