Frankfurt vábí britské pojistitele. Co nabízí?


			Frankfurt vábí britské pojistitele. Co nabízí?

Od referenda o Brexitu hledají některé britské firmy spásu na evropském kontinentu. Jedním z měst, které je vábí, je i Frankfurt nad Mohanem a jeho „Iniciativa“ realizovaná prostřednictvím společnosti „Frankfurt Main Finance“. Její výkonný ředitel vysvětluje, co britské pojistitele ve Frankfurtu kromě Evropské centrální banky (ECB) a Evropského orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) očekává.

Frankfurt Main Finance počítá s tím, že v příštích pěti letech by mohlo přesídlit z Londýna do Frankfurtu asi 10 000 zaměstnanců z finančního sektoru. Vychází se především z předpokladu, že do Frankfurtu přesídlí Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) a také Euro-Clearing.

O přesun velmi usiluje Spolkové ministerstvo pro hospodářství a technologie. Rozhodnutí má padnout na podzim tohoto roku v Bruselu. O budoucnosti Euro-Clearingu se bude rozhodovat teprve ke konci jednání o Brexitu. V tomto roce by mohlo být jistých 1 000 pracovních míst. Ale ve většině případů začne reálný přesun pracovníků teprve na počátku roku 2018. 


Mohlo by vás zajímat: Háčky v pojištění odpovědnosti. Pozor na výluku hrubé nedbalosti


Pokud jde o britské pojistitele, určitě pro Frankfurt hovoří usídlení ECB a EIOPA, nicméně Frankfurt může nabídnout více výhod. Kromě dostatečně nabídky klasických pojišťováků jsou pro ně k dispozici i odborníci z oborů, jejichž význam pro pojišťovnictví roste, jako jsou například IT, komunikace či poradenství.

Význam má jistě i ta skutečnost, že v regionu Frankfurt – Rýn působí renomované advokátní kanceláře. Spolková země Hesensko má jako jediná ze spolkových zemí zmocněnce vlády pro pojišťovnictví, do jehož působnosti náleží též rozvoj lokality.

Průmyslová a obchodní komora Frankfurt má jako jediná, kromě Kolína nad Rýnem, výbor pro záležitosti pojištění. Pro usídlení britských pojistitelů hovoří rovněž výtečné možnosti pro vzdělávání i pro doškolování. Jako příklad se uvádí Mezinárodní centrum pro regulaci pojišťovnictví, které vyvíjí činnost v rámci Goethe univerzity a je pokládáno za naprosto jedinečné v rámci německých vysokých škol. Frankfurt má nezanedbatelnou roli i v oblasti pojišťovacích startupů.


Mohlo by vás zajímat: Namiesto odvodu z poistenia bude daň. Rezort financií napráva vlastné chyby


Frankfurt jako finanční centrum si plně uvědomuje, že případný příliv nových zaměstnanců si vyžaduje řádnou přípravu a hodně dodatečného úsilí. V jedné aktuální studii se tvrdí, že 10 000 nových zaměstnanců v bankovnictví ve Frankfurtu z důvodu Brexitu přinese až 88 000 jiných pracovních míst v regionu Rýn-Main, což zvýší daňové příjmy.

Pokud jde o kancelářské prostory, jsou prý k dispozici z hlediska polohy na vynikajících místech a s dostatečnou plochou. Zhruba 10 % kancelářských prostor je nyní volných, což je v rámci Německa poměrně dost, takže nějaký podstatný růst ceny za pronájem se v dohledné době neočekává. Frankfurt hledá zároveň nové plochy k výstavbě soukromých domů a bytů. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články