Monte Carlo 2017 a zajištění: Ve znamení hurikánů


			Monte Carlo 2017 a zajištění: Ve znamení hurikánů
29.9.2017 Pojistný trh, Škody

Vždy v září patří Monte Carlo a zajištění pevně k sobě. Letos se mezinárodní setkání zejména zajišťoven a pojišťoven uskutečnilo od 9. do 14. září. Jedním z nejvíce diskutovaných témat byly dopady hurikánu Irma.

Společnost Air Worldwide v době konference odhadovala pojištěné škody na 40 mld. USD.  Zajišťovna Munich Re zmínila, že v oblasti Floridy není nijak silně angažována a zajišťovna Hannover Re informovala, že v postižených oblastech nepřekračuje její tržní podíl 2 %.

V Monte Carlu se shromáždilo asi 3 000 manažerů, expertů a poradců, aby jednali zejména o cenách zajištění pro rok 2018. V diskusích převažoval názor, že vývoj zajistného, resp. jeho růst, bude záviset především od průběhu hurikánové sezony. Ale ratingové agentury S&P a Moody’s očekávají v roce 2018 pokles zajistného až do 5 % a další agentura Fitch počítá s mínusem okolo 7,5 %. 


Mohlo by vás zajímat: Německý přístup. Průvodce labyrintem IDD


Pro přenos rizika formou zajištění (při vyloučení vlastního kapitálu jsou kryta investiční rizika a rizika prvopojistitelů) je prý celosvětově k dispozici 355 mld. USD. K tomu je možno připočítat dalších 81 mld. USD generovaných různými druhy operací na kapitálových trzích.

Průměrné kapitálové náklady v zajišťovnictví se pohybují kolem 7,4 % a výnosy z rizikového kapitálu dosáhly v poslední době prý 8,4 %. Tento údaj je ale často relativizován, protože byl prý ovlivněn lepším vývojem rezerv, a tím, že v dlouhodobém horizontu bylo méně větších přírodních katastrof.


Mohlo by vás zajímat: Allianz: Češi jsou dvakrát bohatší než Slováci


Předseda představenstva Hannover Re Ulrich Wallin vidí celkovou situaci vcelku pozitivně. V současné době je podle jeho názoru zajistný trh docela stabilní. Nejistoty plynou ze škod, které způsobily hurikány Harvey a Irma a které nyní nelze přesněji odhadnout. K úpravám cen dochází podle tržních sektorů a v souladu se škodním průběhem. Část konkurence se ale prý chová nerozumně. Jako příklad uvedl neracionální cenové ústupky při upisování ILS (insurance-linked securities; pojištění spojené s cennými papíry) k 1. 7. 2017 právě pro oblast hurikánů (Florida).

Nicméně dopady hurikánu Harvey dělají Hannover Re určité starosti, i když likvidace některých pojistných událostí může trvat i roky, zvláště pokud jde o pojištění pro případ přerušení provozu.  Na konto tohoto hurikánu totiž připadá i 5,5 milionu zničených aut. Jelikož pro případ povodně bylo v USA pojištěno toliko 25 % soukromých budov, počítá Hannover Re s tím, že vzroste zájem o pojištění a vznikne potřeba většího zajištění.


Mohlo by vás zajímat: Postřehy Evy Gmentové: Není malých klientů


Člen představenstva Munich Re Torsten Jeworrek si je jist, že hurikán Harvey vyvolá trend k nastavení adekvátní cenové úrovně u pojištění pro případ přírodních katastrof.

Konkrétněji se vyjádřila ratingová agentura AM Best. Nastínila ohledně hurikánu Irma tři možné scénáře: pokud zůstanou pojištěné škody pod 50 mld. USD, tak na trhu nedojde k žádnému přitvrzení. Vzrostou-li škody na 75 mld. USD, pak se zvýší kombinovaná kvóta celosvětově působcích zajistitelů na 106 % (u společností v USA a na Bermudách na 110 %). V současné době činí kombinovaná kvóta asi 95 %. Pokud by ovšem škody překročily 125 mld. USD, tak se kombinovaná kvóta dostane na 141 %, což by znamenalo, že by bylo zničeno 10 % tržní kapacity.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články