Hurikán Harvey řádí. Odhadovaná škoda astronomických 2,2 bilionu korun


			Hurikán Harvey řádí. Odhadovaná škoda astronomických 2,2 bilionu korun
30.8.2017 Pojistný trh, Škody

Hurikán Harvey bude pravděpodobně nejdražší katastrofou historie. Škody podle prvních odhadů dosáhnou v přepočtu až 2,2 bilionu korun.

Tropická bouře řádila zejména v několika velkých městech, například v Houstonu, Aransas Pass nebo Missouri City. Úřady začínají hodnotit ztráty na majetku. Podle agentury Bloomberg dosahují odhady rozpětí 30 až 100 miliard dolarů. V přepočtu tedy až 2,2 bilionu korun. Doposud v je v tomto měřítku na pomyslném prvním místě hurikán Katrina z roku 2005, který způsobil škody za 80,7 miliardy dolarů.

Co se lidských obětí týče, bylo největší tragédií japonské tsunami. Vysoké vlny pohřbily v roce 2011 přes 19 tisíc lidí. Druhý největší počet obětí přinesly teroristické útoky v USA v roce 2001, při nichž zemřelo 2 982 lidí. Katrina je v počtu obětí na třetím místě: 1 836 lidí.

Bloomberg, katastrofy                                                                                                                                        Zdroj: Bloomberg

Špatnou zprávou také je, že vysoký počet majitelů nemovitostí není podle pojišťovacích expertů chráněn proti riziku záplav. Podle specialistů jsou pojištěny pouze dva z deseti majitelů domů. Lidé se v této oblasti daleko častěji pojišťují proti poškození způsobenému větrem. K ochraně před rizikem záplav je nutné mít oddělené pojištění sjednané s federálním programem pro pojištění proti záplavám.

Tuto pojistku jsou povinni uzavřít majitelé domů, kteří mají federální hypotéku a žijí v ohrožených oblastech, zvaných speciální zóny ohrožené povodněmi. Lidé, kteří v těchto oblastech nebo v jejich blízkosti žijí, si ale stěžují, že pojistka je příliš drahá, přičemž by byla ještě vyšší, kdyby ji nedotovala federální vláda.


Mohlo by vás zajímat: Jak jsou evropské pojišťovny aktivní v on-line prostředí?


Například většina houstonských čtvrtí leží mimo nejohroženější záplavové oblasti.  Mnoho majitelů domů se tak proti záplavě nepojistilo. Škody, které zůstanou ve čtvrtém největším americkém městě po bouři Harvey, proto nejsou zahrnuty v běžných pojistných smlouvách. Tito lidé budou moci požádat o pomoc z federálního fondu pomoci při přírodních katastrofách. Tato pomoc se ale poskytuje formou nízko úročených půjček, což může být pro lidi, kteří už dluhy mají, další zátěž.

Bouře Harvey má sice neobvyklou intenzitu, ale sama o sobě není dle odborníků příčinou tak mohutné katastrofy. Problémem je rychlá výstavba a nedostatečná infrastruktura v kombinaci s nevýhodným podložím a polohou. V Houstonu záplavy nejsou neobvyklé. V roce 2015 zde zahynulo osm lidí, loni voda tekla do města třemi proudy a označovalo se to za záplavy, jaké přijdou jednou za 500 let. O život přišlo šest lidí.

Zdroj: AP; Bloomberg; iDNES

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články