Škody po hurikánu Matthew jsou odhadovány na 10 miliard dolarů


			Škody po hurikánu Matthew jsou odhadovány na 10 miliard dolarů

Počáteční odhady škod po hurikánu Matthew, který minulý týden udeřil na Haiti a jihovýchod USA, se podle analytiků z Goldman Sachs pohybuje okolo deseti miliard dolarů. Pojištěné ztráty by mohly dosáhnout až 6 miliard dolarů.

Největší škody napáchal Matthew na Haiti, kde si vyžádal 877 obětí. Síla větru zde dosahovala až 230 kilometrů za hodinu, v důsledku čehož bylo zničeno tisíce domů, rozvodnily se řeky, byly poničeny komunikace a přívod elektrického proudu. I po ústupu živlu je situace velmi vážná. 80 % úrody je zničeno, poškozené komunikace znemožňují přístup do postižených oblastí a obyvatelé se bojí vypuknutí epidemie cholery. Podle odhadu OSN bude humanitární pomoc potřebovat několik stovek tisíc lidí. Propojištění je v této oblasti navíc velmi nízké, takže se tato země bude muset spolehnout na humanitární pomoc OSN.

matthew

Po Haiti zasáhl hurikán Severní Karolínu, kde v důsledku řádění přírodního živlu zemřelo 19 lidí. Ještě několik dní po té, co hurikán opustil pevninu, bylo více jak 1,5 milionů lidí bez dodávek elektrického proudu a řeky kulminovaly na hranici povodně.

Closing @ noon Wednesday@noon#staysafe#hurricamatthew

Fotka zveřejněná uživatelem The Nest Palm Beach (@thenestpalmbeach),

J.Robert Hlad, ředitel pojistné divize Consumer Federation of America (Federace amerických spotřebitelů), odhaduje, že se majitelé domů v blízkosti pobřeží rozhodnou pro zhruba 5% spoluúčast kvůli škodám způsobených větrem.

Myslím, že svědomitost občanů zde pomůže ke snížení materiálních škod a celkových ztrát,“ řekl Chris Hackett ředitel majetkové divize Americké asociace pojišťoven. A dodal, že jelikož jsou ceny pojištění v této oblasti vyvíjeny v dlouhodobém horizontu, je nepravděpodobné, že by podobná událost jako Matthew narušila do budoucna průměrné ceny pojištění.

Jen za první víkend bylo z postižených států nahlášeno přes 5 000 škodních událostí v hodnotě 21 milionů dolarů a to je pouze začátek. Pojišťovny očekávají, že v následujících dnech přijde ještě 16 000 až 20 000 hlášení.

Zdroj: ibamag.com

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články