Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 175 miliard dolarů


			Přírodní katastrofy loni způsobily škody za 175 miliard dolarů

Přírodní katastrofy loni způsobily nejvyšší škody od roku 2012. Zatímco v roce 2015 se hospodářské ztráty způsobené katastrofami vyšplhaly na 90 miliard dolarů, loni to bylo 175 miliard dolarů. Z toho pojištěných bylo pouze 30 % škod.

Po třech letech s relativně nízkým výskytem přírodních katastrof, se údaje za rok 2016 opět dostávají do desetiletého „průměru“,“ uvedl člen představenstva Munich Re, Torsten Jeworrek. „Vysoký podíl nepojištěných ztrát, lze sledovat zejména na rozvíjejících se trzích v rozvojových zemích,“ dodal.

Rok 2016 přinesl na druhou stranu velmi nízký počet obětí na životech. V důsledku přírodních katastrof zemřelo 8 700 lidí. Pro porovnání v roce 2015 to bylo 25 400. Rok 2016 byl za posledních 30 let druhým nejklidnějším po roce 2014, co se týče počtu obětí.

Přívalové deště, povodně a záplavy tvořily letos 34 % z celkových ztrát. Přičemž za posledních 10 let se průměr pohybuje okolo 21 %.

Nejnákladnější přírodní katastrofou roku se stalo zemětřesení v Japonsku. V dubnu 2016 udeřily na ostrov Kjúšú v blízkosti města Kumamoto dvě vlny otřesů. Celkové ztráty se vyšplhaly na 31 miliard dolarů. Podíl pojištěných ztrát dosáhl jen 20 % celkových škod. Asii následně postihly ničivé povodně v Číně v červnu a červenci. Zde celkové ztráty dosáhly 20 miliard dolarů, z nichž byla pojištěných jen 2 %.

Severní Amerika byla v roce 2016 zasažena nejvíce přírodními katastrofami za posledních 30 let. Za poslední rok bylo na území Severní Ameriky zaznamenáno 160 událostí klasifikovaných jako přírodní katastrofa. Letošní nejvážnější událostí, byl hurikán Matthew. Ten nejvíce zasáhl karibský stát Haiti, kde připravil o život 550 lidí a způsobil i vážné škody na východním pobřeží USA. Celkové ztráty činily 10,2 miliardy dolarů, přičemž pojištěna byla třetina.

Série bouří v Evropě a požáry v Kanadě

Severní Amerika byla rovněž zasažena extrémními výkyvy počasí, včetně požárů u kanadského města Fort McMurray v květnu a velkých povodní v jižních státech USA. Hlavními příčinami ničivých kanadských požárů byly mírné zimy s menším množstvím sněhu, než je obvyklé a jarní vlnou veder a sucha. Požáry, které následovaly, zasáhly oblast ropných vrtů ve státě Alberta, což vytvořilo ztráty v hodnotě 4 miliard amerických dolarů. Více než dvě třetiny ze ztrát byly pojištěny. Přetrvávající deště měly pak v srpnu vliv na vznik rozsáhlých povodní v Louisianě a dalších amerických státech. Povodně způsobily ztráty v hodnotě 10 miliard dolarů, zhruba čtvrtina byla pojištěna. 

Evropa čelila sérii bouří na přelomu května a června, kdy přívalové deště vyvolaly četné záplavy a to zejména v Německu, a ve Francii na řece Seině v Paříži a jejím okolí. Celkové ztráty činily 6 miliard dolarů. Z čehož pojištěna byla polovina.

Pohled na množství a sílu katastrof v roce 2016 ukazuje potenciální důsledky nekontrolované změny klimatu. V současné době existuje mnoho náznaků, že některé události jako například bouře přinášející přívalové deště a krupobití - jsou pravděpodobnější v určitých regionech v důsledku klimatických změn,“ vysvětlil Peter Hoppe, ředitel Munich Re.

 

Zdroj: Munich Re

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

Související články