Louisiana se vzpamatovává z tisícileté povodně


			Louisiana se vzpamatovává z tisícileté povodně
19.8.2016 Škody, Zahraničí

Obyvatelé Louisiany se snaží vzpamatovat z ochromující povodně, jež zasáhla jejich domovy. Přicházela pomalu a její síla se v průběhu dní zvětšovala. Nakonec se voda přelila přes břehy řek. I když teď voda začala kulminovat, obyvatelé stále zůstávají připraveni na další možné deště.

Bouře, která do Lousiany přišla od jihu, sebou přinesla mocné přívaly deště, které způsobily během několika dní povodně. Ty meteorologové označili za „Tisícileté“. Od pondělního dne bylo evakuováno více, než 20 tisíc obyvatel. 13 lidí boj s přívaly deště a vody nepřežilo. Dalších 10 tisíc lidí zůstává v provizorních ubytovnách.

Bouře se zrodila v rohu floridského pobřeží Mexického zálivu během prvního srpnového týdne, kdy Národní hurikánové centrum varovalo před vznikem zrádných cyklon. V pondělí bouře tvrdě zasáhla Lousianu a zemi zpustošila silnými povodněmi, které způsobily i vylití řek.

Americký prezident Barack Obama svolil požadavku guvernéra využít nástroje pro případ nouze, které mají pomáhat v záchranných a obnovovacích prací. Guvernér John Edwards Bel nasadil na pomoc státu Louisiana gardu o počtu vojáků.,

 

povodně Louisiana 2

Povodně zasáhly i obyvatele, kteří se nikdy předtím s povodněmi potýkat nemuseli. Vláda se domnívá, že většina z nich nebyla proti záplavám pojištěna a tudíž přišla o všechno bez náhrady. Podle odhadů, měla pojištění jen čtvrtina lidí. 70 tisíc občanů se již přihlásilo jako oběti živelné katastrofy, z toho 9 tisíc žádá pojišťovny o vyplacení pojistného. Díky tak velkému množství postižených lidí může také stát čerpat z prostředků nouzových fondů.

Nejhůře ze všech oblastí, je na tom město Denham Springs, které je podle slov starosty pod vodou z 90 %. Zatopené zůstává i hlavní město Baton Rouge.

Lousiana

Během prudkého deště na některých místech napadlo během dvou dnů až 60 centimetrů vody. Déšť má podle předpovědi nadále pokračovat a meteorologové upozorňují, že může dojít k druhé vlně záplav, které způsobí voda přitékající z výš postavených oblastí.

Okolí hlavního města zastihly povodně již letos na jaře. Přesto se nejedná přímo o záplavovou oblast. Do hlavního města naopak vedou evakuační plány z jiných oblastí Louisiany.

Dosud nejničivější katastrofu zažila Louisiana v roce 2005. Hurikán Katrina u New Orleansu protrhl ochranné hráze a město zaplavila voda z oceánu i z blízkého jezera. Odstraňování škod stálo 25 miliard dolarů a škody překročily 100 miliard dolarů. Kongres proto ustanovil speciální fond pro katastrofy, ve kterém je nyní okolo 2 miliard dolarů. 

Zdroj: oPojištění

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články