UNIQA Rakousko: Stále více žen má zájem o privátní zabezpečení na penzi


			UNIQA Rakousko: Stále více žen má zájem o privátní zabezpečení na penzi
17.10.2017 Zahraničí, Produkty

Nedávný průzkum Odborného svazu poskytovatelů finančních služeb při Hospodářské komoře Rakouska přinesl závěry, že rozdíl mezi současným příjmem a pravděpodobným důchodem zná jen 27 % žen a jen každá třetí dosud „neznalá“ Rakušanka má o takovou informaci zájem do budoucna.

Nicméně zkušenosti rakouské pojišťovny UNIQA ukazují, že praxe se mění, a trendem je čím dál větší zájem žen o privátní zajištění na penzi. Životní pojištění s rezervotvornou složkou uzavřelo v UNIQA loni už 42 % žen, zatímco ještě v roce 2001 to bylo jen 36 %.

Rakouský stát pumpuje každoročně průměrně deset miliard EUR na doplnění pojistného výdělečně činných osob do penzijního systému, aby bylo možné ho ufinancovat. Důvodem je průběžné stárnutí rakouské populace. To ohrožuje důchodový systém.


Mohlo by vás zajímat: TOP 30 pojišťovacích makléřů za rok 2016 v Česku dle oPojištění.cz


UNIQA nyní zkoumala na interních datech, zda se zvýšila odpovědnost k vlastnímu zabezpečení u těch osob, které jsou chudobou ve stáří ohroženy nejvíc. Andreas Brandstetter, CEO UNIQA Insurance Group komentoval výsledky slovy: „Odpověď je jednoznačné ANO. Vnímáme, že lidé, kteří vstoupí do systému privátního zabezpečení, jsou dnes v průměru o 10 let mladší, než byli klienti o 15 let dříve. A kromě toho se zapojují stále více ženy, které budou často z důvodu kratší odpracované doby a zkrácených úvazků pobírat nižší státní penze.“

Interní průzkum ukázal, že lidem, kteří dnes v UNIQA sjednávají smlouvu se zabezpečením rezervy na důchod, je průměrně 33 let. V roce 2001 to bylo v průměru 43 let. Při pohledu na rozdělení kmene klientů rezervotvorného životního pojištění UNIQA Rakousko podle pohlaví zaujme trend, že podíl žen vytrvale roste. Před patnácti lety činil 36 %, loni už narostl na 42 %.


Mohlo by vás zajímat: Sloupek Kateřiny Lhotské: Daň z pojistného, aneb ber, kde se dá


„Tady vidíme, jak vzrostlo sebevědomí našich žen. To souvisí zcela jistě s přerozdělením rolí. Ženy jsou samostatné, vydělávají více a také se samy rozhodují o vstupu do privátního systému zajištění. Státní penze je sice bezpečná, ale pro mnoho lidí nedostatečná k tomu, aby udržela jejich životní úroveň, na niž byli zvyklí,“ interpretuje vývoj Andreas Brandstetter.

Nicméně i v Rakousku je s ohledem na historicky nízké úrokové sazby stále těžší nabízet produkty pro privátní zajištění na penzi. Podle Andrease Brandstettera je nejvyšší čas na státní pobídky a podporu privátního systému: „Bohužel došlo na škrty v daňovém zvýhodnění částek odkládaných produktivními skupinami na důchod. A to je signál, který právě nenahrává soukromému zabezpečení na penzi. Politici by každopádně měli znovu najít shodu v tom, jak zjednodušit a podněcovat motivaci obyvatelstva k osobní odpovědnosti a soukromému zajištění budoucnosti.“

Zdroj: UNIQA Österreich

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články