UNIQA vyplatí za škody v letní sezoně přes 32 milionů korun


			UNIQA vyplatí za škody v letní sezoně přes 32 milionů korun
9.10.2017 Tiskové zprávy

Během letošní letní sezony zahraničních dovolených od června do září nahlásili klienti UNIQA pojišťovně na 4200 pojistných událostí z cestovního pojištění s celkovou odhadovanou částkou náhrad ve výši přes 32 milionů korun.

Nejvíce případů souviselo s ošetřením a léčbou v zahraničí, další případy se týkaly pojištění stornopoplatků, odpovědnostního pojištění a pojištění zavazadel. Velká část škod se pohybovala v řádu jednotek až několika desítek tisíc korun, nicméně stalo se i několik závažných neštěstí s úhradami v řádu několika milionů korun. 

Z hlediska lokalit dominovaly události z přímořských letovisek (přes 50 %), nejčastěji v Chorvatsku, Řecku a Itálii. Oproti loňsku opět přibyly případy i v Turecku, Egyptě a v Tunisku. Bezmála 20 % nehod připadlo na horské a vysokohorské túry, přechody pohoří nebo treky. Nejvíce jich bylo na Slovensku a v západoevropských horách, ale přibyla hlášení škod i z Balkánu, konkrétně z Albánie a z Bosny a Hercegoviny. Závažné případy registrovala UNIQA letos v horách v Tádžikistánu a Kyrgistánu.


Mohlo by vás zajímat:Finanční kompenzace za následky povinného očkování?


V posledních letech sleduje UNIQA růst počtu událostí z cestovního pojištění v zemích, které dříve byly v hledáčku našich turistů spíše ojediněle. K těm patří zejména Kambodža nebo Indonésie. Zvýšil se výrazně i zájem o severské země v Evropě, kde bývají pojistné události velmi drahé. 

Charakter pojistných událostí zůstal i letos stejný. U léčebných výloh to byly převážně spáleniny od slunce, zažívací problémy, angíny, poranění od mořských ježků nebo medúz a alergické reakce. Mimo jiné postihlo naše klienty v cizině ale také 6 infarktů a jedna mrtvice. U těchto závažných diagnóz nicméně průměrné výdaje z pojištění v posledních letech klesají, protože v případě včasné lékařské péče je jejich léčba mnohem rychlejší a úspěšnější než v minulosti. 

Pojištění stornopoplatků využilo celkem 730 klientů, kteří neodjeli na zaplacenou dovolenou kvůli nemoci nebo úrazu. Několik zákazníků využilo i pojištění storna pro tzv. osobní důvody, kterými byly jednou rozvod, dvakrát ztráta zaměstnání a jednou onemocnění psa.


Mohlo by vás zajímat: Překážky překonány. Podpis dohody mezi EU a USA o zajištění


Nejzávažnějšími událostmi letošního léta byla komplikovaná zlomenina nohy naší klientky v USA s odhadovaným plněním ve výši 5 milionů korun, vysokohorská nemoc turisty v Tádžikistánu s pojistným plněním více než milion korun, a také zaviněná nehoda naší klientky v Itálii, která na přechodu pro chodce srazila a těžce zranila místního občana. Z pojištění odpovědnosti zaplatí UNIQA postiženému bezmála 2 miliony korun. 

Asistenční službu kontaktovali klienti UNIQA v nesnázích ve více než 2.000 případech. U 80 případů repatriace byla vypravena speciální sanitka s lékařským doprovodem, třikrát byl využit letecký speciál vybavený pro transport těžce zraněných osob. Stalo se tak v případě naší klientky v Řecku, která si zlomila nohu. Na dovolené byla sama bez možnosti spolehnout se na pomoc blízkých.

Také s ohledem na její věk přes 80 let a vzdálenost od domova bylo rozhodnuto o vyslání leteckého speciálu. Cena takové „letenky“ byla pro UNIQA 600.000 korun. Letadlo letělo extra i pro turistku na Sardinii, pod kterou se při túře v horách utrhlo podloží, a zřítila se dolů. Po stabilizaci stavu v místní nemocnici byl vypraven let do ČR, kde se dále podrobila operaci. Vyslání letadla přišlo na 350 000 korun. 

U pojištění zavazadel řešila UNIQA asi stovku hlášení. Týkala se hlavně krádeží věcí našich turistů v hotelech nebo v zavazadlovém prostoru auta. Nejvíce kriminality tohoto druhu registruje UNIQA v Egyptě, Tunisku, v Turecku nebo v asijských zemích.

Zdroj: UNIQA pojišťovna

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články