Meteorologové varovali před extrémním deštěm na východě Moravy


			Meteorologové varovali před extrémním deštěm na východě Moravy
7.7.2025 Škody, Pojistný trh

Český hydrometeorologický ústav vydal naléhavou výstrahu před extrémními srážkami, které během úterý a středy zasáhnou především Moravu, Slezsko a oblast Beskyd. Místy se očekává více než 100 mm srážek, což dramaticky zvyšuje riziko lokálních povodní a způsobení značných materiálních škod.

Meteorologové vyhlásili červený stupeň výstrahy platný od úterního poledne do půlnoci ze středy na čtvrtek, a to především pro oblasti východní Moravy, Slezska a zejména Beskyd. Tyto regiony se mají připravit na srážkové úhrny, které by místy mohly dosáhnout extrémních 200 mm. Pro další části Moravy platí nižší, přesto stále vážné stupně varování.

Současné bouřlivé počasí způsobuje tlaková níže, která se zformovala nad severní Itálií a nyní postupuje přes Rakousko směrem do východního Polska. Tato níže s sebou přináší obrovské množství vlhkého vzduchu ze Středozemního moře, které je letos kvůli rekordně vysokým teplotám výrazně teplejší než obvykle. Podobné klimatické podmínky přitom před rokem způsobily v České republice zářijové ničivé povodně.


Mohlo by vás zajímat: STEM: Práci s AI si už vyzkoušelo 38 % Čechů


Podle modelu ALADIN, kterému meteorologové dávají v tomto případě vysokou váhu, by během následujících 24 hodin mohlo v Beskydech napršet až 200 mm vody. I méně pesimistické modely, jako ICON nebo GFS, stále počítají se srážkovými úhrny od 50 do 100 mm, což samo o sobě může vyvolat závažné povodňové situace. Nejintenzivnější srážky se očekávají v průběhu úterní noci a středečního rána.

V důsledku takto extrémních srážek se očekávají rychlé vzestupy hladin menších toků a řek odvádějících vodu zejména z horských oblastí, jako jsou Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty. Od úterního večera proto platí povodňová bdělost, a meteorologové předpokládají, že některé toky mohou během středy dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. Starostové dotčených obcí vyzývají obyvatele, aby situaci nepodceňovali.

Obyvatelům se doporučuje sledovat aktuální situaci a upozornění meteorologů a místních úřadů. Důležitá je preventivní ochrana majetku, například zajištění sklepů, garáží a dalších prostor, které mohou být zaplaveny. Obce a správci infrastruktury by měli provést kontroly kanalizačních systémů a dalších vodohospodářských zařízení, aby minimalizovali škody.


Mohlo by vás zajímat: STEM: Práci s AI si už vyzkoušelo 38 % Čechů


Podobnou situaci Česko zažilo na podzim 2024, kdy tlaková níže „Boris“ způsobila extrémní deště s úhrny od 150 do 300 mm během několika dní. Tehdejší povodně poškodily domy, silnice a infrastrukturu ve východní části republiky a na Vysočině. Studie Gallagher Re: Natural Catastrophe and Climate Report 2025 označila tuto událost za osmou nejdražší světovou přírodní katastrofu roku 2024. V České republice hodnota škod byla na úrovni 25–30 mld Kč, z toho pojištěná část kolem 19 mld Kč.

Nejnákladnější přírodní katastrofy se zásahem na území České republiky (2024)

Zářijové povodně byly osmou nejdražší světovou přírodní katastrofou roku 2024 2

Zdroj: Gallagher Re, Natural Catastrophe and Climate Report: 2025

Nejničivějšími atmosférickými jevy uplynulého roku byly tropické cyklony (161 miliard dolarů), povodně a záplavy (109 miliard), silné konvektivní bouře (84 miliard) a sucha (27 miliard). Celkem statistici zaznamenali za loňský rok 60 událostí se škodou nad miliardu dolarů, což je o 9 víc, než činí desetiletý průměr. Více než polovina, konkrétně 33, z miliardových škod se týká USA. Studie kromě celkových škod eviduje i kategorii tzv. pojištěných škod, které v roce 2024 dosáhly hodnoty 154 miliard dolarů. Škody, které nejsou kryté žádným pojištěním, tedy tzv. Protection GAP, dosáhly tedy podílu hodnoty 63 %, což je o 4procentní body výše, než je desetiletý průměr.

Nejnákladnější škody způsobené přírodními katastrofami (2024)

Zářijové povodně byly osmou nejdražší světovou přírodní katastrofou roku 2024 1

Zdroj: Gallagher Re, Natural Catastrophe and Climate Report: 2025

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články