Německá koalice souhlasí s povinným pojištěním pro případ živelních škod


			Německá koalice souhlasí s povinným pojištěním pro případ živelních škod
27.5.2025 Škody, Zahraničí

Na portálu německého časopisu VersicherungsJournal.de byl zveřejněn článek o tom, že německé politické strany CDU/CSU a SPD, které vytvoří novou spolkovou vládu, se dohodly na zavedení povinného pojištění pro případ živelních škod. To by znamenalo, že němečtí pojistitelé by museli u každého sjednávání pojištění obytných budov nabídnout rovněž zmíněné pojištění. Ještě se však zkoumá tzv. opt-out řešení - to znamená, že pojištění budov by obsahovalo automaticky pojištění pro případ živelních škod, ledaže by to pojistník výslovně odmítl.

V Německu probíhají vyjednávání mezi CDU/CSU a SPD. Pracovní skupina pro vnitro, právo, migraci a integraci se zřejmě shodla na zavedení povinného pojištění pro případ živelních škod. Takovou informaci zveřejnila zpravodajská agentura Reuters. Ve zprávě se uvádí, že povinné pojištění by se mělo týkat živelních škod, jako jsou povodně a silný či přívalový déšť.


Mohlo by vás zajímat: Václav Geletič: S aplikací KOOPILOT až o 40 % nižší pojistné


Pracovní skupina prý vychází z toho, že nová pojištění obytných budov by byla sjednávána jedině při zahrnutí živelních rizik. Pokud jde o stávající pojistné kmeny u pojištění obytných budov, tak k určitému datu by daná pojištění byla rozšířena o pojištění pro případ živelních škod. Mělo by být ale prozkoumáno, zda tento model může být realizován při opt-out řešení. Kvůli zajištění dlouhodobé zajistitelnosti má být zavedeno státní zajištění pro případ živelních škod.

Počítá se prý také s tím, že pojistné podmínky budou detailně regulovány. Musí se také analyzovat, zda by plánovací orgány ve spolkových zemích měly převzít zodpovědnost za stavební (územní) plánování v těch oblastech, jež jsou živelními riziky potencionálně nejvíce ohroženy. Jde též o pravidla o ručení státu za rozhodnutí právě plánovacích institucí, které vymezí stavební oblasti v dosud neosídlených areálech, a to přes značná rizika. Zájmy nájemníků by měly být brány v úvahu.   

K výše uvedenému je třeba dodat, že koncept povinného pojištění se začal znovu intenzívně diskutovat po povodňové katastrofě v roce 2021. Špatné počasí tehdy zapříčinilo pojištěné škody ve výši 8,5 mld. EUR. V době této přírodní katastrofy bylo v Německu pojištěno pro případ přírodních nebezpečí 46 % obytných budov. V současně době je to již 54 % budov. Spolková vláda a spolkové země se v minulém funkčním období nebyly schopny dohodnout, prostě nenalezly společného jmenovatele. Spolkový ministr spravedlnosti Marco Buschmann (FDP – Svobodná demokratická strana) se postavil proti plánům předsedů vlád spolkových zemí a povinné pojištění odmítl z důvodu vzniku „neuvěřitelné byrokracie“.


Mohlo by vás zajímat: Michal Truxa: Jednotný kontrolní dotazník pomáhá makléřům i pojišťovnám


Naposledy navrhl nabídkovou povinnost, u níž se předpokládá, že staré smlouvy mohou být na základě nabídky rozšířeny a nové smlouvy budou obsahovat volitelné pojištění pro případ živelních škod. Tato nabídková povinnost se blížila konceptu GDV (Celostátní svaz německého pojišťovnictví), který se vyslovoval pro opt-out řešení spolu s širší prevencí a sdílením rizika mezi soukromými pojistiteli a státem v případě skutečně extrémní přírodní katastrofy.  Řešení, které nyní dojednaly CDU/CSU a SPD, připomíná návrh, který předložila SPD zhruba před rokem podle francouzského vzoru.

Tento návrh ukládal pojistitelům povinnost nabídnout vlastníkům nemovitostí krytí pro případ živelních škod, a to v rámci každého pojištění obytné budovy. Uzavření pojistné smlouvy u pojištění budov by tak nebylo v budoucnu bez ochrany proti živelním škodám možné. Přitom by měly být i pojistné podmínky, stejně jako ve Francii, vymezeny zákonodárcem. Například se počítalo s katalogem přírodních nebezpečí, jež by byla kryta pojistiteli. Katalog by ale obsahoval toliko mimořádné, popřípadě extrémní události. Uvažovalo se o povodních, případně záplavách, a to z důvodu silného deště nebo stoupající podzemní vody, lavinách, zemětřesení nebo poklesu půdy po vydatném dešti. Výslovně bylo v návrhu zdůrazněno, že pojištění pro případ živelních škod musí krýt rovněž škody způsobené bouřemi. 


Mohlo by vás zajímat: Vážná zranění jsou na silnicích mnohem častější, než se zdá!


Francouzské řešení bylo ve stejné době podrobně diskutováno v rámci veřejného slyšení v právním výboru Spolkového sněmu. Toto grémium se na návrh CDU/CSU zabývalo pojištěním pro případ živelních škod. Tyto politické strany zaslaly tehdejší spolkové vládě dopis, v němž žádaly o předložení návrhu zákona, který by právně zajistil, že nové smlouvy u pojištění obytných budov budou nabízeny jedině s pojištěním pro případ živelních škod, které však může být po ponaučení o možných dopadech odvoláno. Dále se požadovalo, aby veškeré pojistné smlouvy ve kmeni pojistitelů byly k určitému dni rozšířeny o pojištění pro případ živelních škod, které však může být během určité doby po poučení o možných dopadech odvoláno.

To vlastně znamená, že v současné době vycházejí CDU/CSU a SPD v zásadě z tohoto návrhu. Bude účelné sledovat další vývoj, zejména zda se GDV podaří uplatnit jejich koncept opt-out řešení.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáře

Přidat komentář

Nejsou žádné komentáře.

RSS

Související články