Odpovídá Tokio Electric Power za škody, způsobené jadernými elektrárnami?

Zatím není jasné, zda Tokio Electric Power ponese odpovědnost za problémy na svých jaderných elektrárnách. Záleží totiž na rozhodnutí japonské vlády, jak zhodnotí páteční ničivé zemětřesení. Vláda musí rozhodnout, zda zařadí ničivé zemětřesení do kategorie "výjimečná přírodní katastrofa".Takové rozhodnutí je přitom zcela klíčové.
V Japonsku platí od roku 1961 zákon o náhradě škod, způsobených provozovatelem jaderného zařízení. Podle tohoto zákona provozovatel není odpovědný za škody, způsobené reaktorem v případech, že důvodem je "vážná přírodní pohroma výjimečného charakteru nebo vzpoura."
Informace z nejmenovaných zdrojů tvrdí, že zemětřesení, které postihlo japonské severní pobřeží, je považováno za mimořádnou přírodní katastrofu. Musí však být učiněn oficiální konsensus, který je úkolem ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a techniky - - tedy všech, kteří mají na starosti právní stránku věci.
Páteční zemětřesení o síle 9.0 stupnice a následné tsunami sice způsobily devastující škody podél severovýchodní pobřeží Japonska, přesto paradoxně nemusí splňovat kritéria "výjimečné katastrofy". Zemětřesení a tsunami jsou totiž události, které lze v Japonsku očekávat, uvedl nejmenovaný zdroj.
"Mimořádná katastrofa je něco, co je zcela mimo očekávání a odporuje zdravému rozumu," uvedl dotyčný a upozornil, že tato výjimka nebyla ještě nikdy v minulosti použita.
Tokio Electric Power zatím nechce současnou situaci komentovat.
"Obvykle by měla být jaderná elektrárna vždy odpovědná za způsobené škody, ale pokud je příčinou přírodní katastrofa velkého rozsahu, měla by být této odpovědnosti zbavena," konstatoval Kenji Kawada, analytik pro oblast pojištění Moody´s Investors Service v Tokiu.
Přidejte na komentář